Otonom Araçlara Fayda Sağlayacak Sensör!

Sony'nin yeni imaj sensörü, sürücüsüz otomobillerin yaşadığı bir sorunu ortadan böyle kaldırıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Otonom Araçlara Fayda Sağlayacak Sensör! Sony'nin yeni imaj sensörü, sürücüsüz otomobillerin yaşadığı bir sorunu ortadan böyle kaldırıyor!

Sony, otonom araçların elektronik yol işaretlerini daha iyi anlamasını, karanlık tüneller ile günışığı arasında geçiş yaparken daha iyi görmesini sağlayacak bir CCD imaj sensörü geliştirdi. IMX 390 sensörü, titreme engelleme işlevi sayesinde LED yol işaretlerini daha kolay okuyor.

LED işaretleri yola ilişkin geçici durumları ve değişen hız limitlerini gösterdiği için, otonom araçların bunları algılaması önem taşıyor. Standart bir sensör, LED ışıklarını yanıp sönüyor veya titriyor gibi görebiliyor. Bunun nedeni, LED işaretin gösterildiği oranla tarama oranı arasındaki fark. Benzer bir sorun, geleneksel kameraları televizyona doğru yönelttiğinizde de yaşanabiliyor.

Yeni sensör, HDR (yüksek dinamik aralık) işlevi sayesinde yüksek kontrastta, örneğin güneşli bir günde tünele girip çıkarken, daha fazla detay görebiliyor. İmaj sensörlerinde dünya lideri konumundaki Sony, örnek sensörleri bu ay sevk etmeye başlayacak.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play