Panasonic: Oturma odasında 3 boyutlu sinema

Panasonic'in ev sinemasına dair planları sizi büyüleyecek: İşte yüksek çözünürlükte 3D keyfi...

  • Halil Mollaoğlu
Panasonic: Oturma odasında 3 boyutlu sinema
Evinizde 3D sinema keyfi: Panasonic yakında bunu da gerçekleştirecek.

Panasonic firması 3D sinema konusuna ağırlık veriyor. Firma sadece bir 3D-Full-HD standardı tamamlamaktan ziyade bir "3DHD" oluşturma-sistemi yaratmak istiyor. Diğer birçok 3D sistemden farklı olarak Panasonic çözümü tam HD-çözünürlüğü olan 1920 x 1080 pikselde kalacak.

Panasonic firması bu süreçte başka yönetmenlerin yanında James Cameron'dan da (Titanic, Terminator 1 ve 2'nin ardındaki isim) destek alıyor. Yönetmenin yorumuna göre 3D basit bir oyun değil, bilakis prime-time filmler için hazır hale gelmiş bir teknoloji.

Oturma odasına has 3D teknolojisinin önümüzdeki sene büyük bir patlama yapacağı düşünülüyor. Tüm bu teknolojinin nasıl gözükebileceği ise Panasonic standında gösterildi. 103 inçlik bir Plazma-TV'de Shutter-gözlüğüyle ilk "3D-şeritler" ortaya çıktı. Filmler Blu-ray disk üzerinden oynatıldı. Veri miktarında normal bir 2D filme göre yüzde 50 artış gerçekleşiyor. Panasonic'e göre Plazma-TV'ler çok düşük tepki süreleri sebebiyle 3D gösterimler için daha uygun.

Firma bu teknolojinin ne zaman ve hangi fiyata piyasaya sürüleceğini belirtmedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Haberde ne kastediliyor, panasonic neyi gerçekleştiriyor tam anlayabilmiş değilim. Evimde 117 ekran Samsung Full HD LCD TV ile zaten bilgisayar ve 1080p çözünürlükte 3 boyutlu film izlenebiliyor (mesela Journey to the center of the world 3D). Mavi yeşil tonlarda üç boyutlu izleme gözlüğü taktığınızda herşey derinleşiveriyor.

süper olur 3d ile hd birleşirse bence olması gereken buydu...

Panasonic bir yenilik yapmıyor ki, zaten HD kalitesinde 3 boyutlu görüntü izlenebiliyor. Panasonic bu haberde hangi teknolojiyi vurgulamak istiyor ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play