Panasonic'ten rekorlar kitabına giren pil!

Panasonic dünyanın en uzun süre dayanma gücüne sahip alkalin pilini üreterek rekorlar kitabına girdi

  • Uğur Seven - Onur Seven
Panasonic'ten rekorlar kitabına giren pil!
Evolta, Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başardı.

Japonya menşeli elektronik devi Panasonic, dünyanın en uzun süre dayanma gücüne sahip alkalin pilini üreterek Guinness rekorlar kitabına girdi.

Panasonic, rekorlar kitabına girmeyi başaran yeni piline "evolution" ve "voltage" kelimelerini harmanlayarak "Evolta" ismini verdi. Rakipleri Duracell ve Energizer'ın üretmiş olduğu pillerden %20 daha uzun dayanabilen Evolta, Panasonic'in tüm dünyada 700 milyon adet sattığı Oxyride pillerinden de daha uzun süreli kullanılabiliyor.

Guinnes yetkilileri, Tokyo'da düzenlenen törende, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu normlarına dayanarak test ettikleri Evolta'yı "Dünyanın en uzun süre dayanabilen AA alkalin pili" olarak onayladılar.

Panasonic yetkilileri, normal bir pilin 5-7 yıl arasında bir raf ömrüne sahip olduğunu, Evolta'nın ise bu süreyi 10 yıla yükselttiğini açıkladı. Rekortmen pil Nisan ayı itibariyle Japonya'da satışa sunulacak, diğer pazarlara ise yıl sonuna doğru girecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

vartadanda karşıık beklerim

yok OBA, artik VARTA Energizer kadar bile degil

çok pahalı olmazsa duracell için zor günler geliyor derim

Peki bunun doğaya zararı ne kadar?10 yıl dayanıyormuş ama toprağa düşüncede herhalde diğerlerinden 2 kat daha fazla kirletiyordur...

Teknolojiyi sonuna kadar festekliyorum akadaslar. Ama yesile de saygı lutfen...

Teknolojiyi sonuna kadar festekliyorum akadaslar. Ama yesile de saygı lutfen...

Dayanıyormuş pehhh. AA Alkaline pili dijital makinaya tak 10-20 tane fotoğraf çekin bakalım ne kadar dayanıyor. Şarjolabilen pillerden vazgeçmem. Bu olsa olsa kumandaya pil olur 2 yıl gidiyorsa 3 yıl gider o kadar :)

Raf ömrümü,kullanma ömrümü uzunmuş? RECHARGEABLE Pilden şaşma.

Gittikçe daha fazla tüketen elektronik eşyalar açısından iyi bir haber. Şarj edilebilir pillerle doğal olarak kıyaslanamaz fakat teknolojiyi ilerletmek her zaman iyidir. İşi bilen insan gene de şarj edilen pil kullanır.

ARKADASLAR SARJLI PİL BAZI CIHAZLARA ZARARI VAR CUNKU SARJLI PİLLER 1.2 V VE NORMAL PİLLER 1.5 V ONUN İCİN HERYERDE SARJLI PİL KULLANMAYIN

Ben bi pili 10 sene satamıycaksam niye alayım. Pil teknolojisi 10 senede nerden nereye geliyor. Ayrıca pili alan insan da en geç 1-2 yıl içinde o pilli kullanır. Yani gereksiz bişi yapmışlar.

Ni-Cad bir kenara Li-Ion ile Ni-MH devri bir kaç seneye kadar kapanmak üzere. Bence hiç te iyi bir buluş olmamaış

Harika bu buluş ama sonra ne oluyor bu piller 700 milyon adet bunun 100 milyonu türkiyeye gelse kullandık desek bitti piller sonra ne olucak çöpe uzun ömürlü pilin doğaya verdiği zararlarda daha uzun olur heralde en azından türkiyede böyle çöpe atıyoruz geri dönüşüm yok.

Bir kullanımlık piller artık yasaklanmalı dünya çöplüğe döndü...

"ARKADASLAR SARJLI PİL BAZI CIHAZLARA ZARARI VAR CUNKU SARJLI PİLLER 1.2 V VE NORMAL PİLLER 1.5 V ONUN İCİN HERYERDE SARJLI PİL KULLANMAYIN"

BAŞTAN SONA YANLIŞ.......
İMAL EDİLEN HER CİHAZ GENİŞ VOLTAJ ARALIĞINDA ÇALIŞACAK ŞEKİLDE İMAL EDİLİR. EN HASSAS CİHAZLARDAN BİRİ FOTOGRAF MAKİNELERİDİR. VE ŞARJLI PİL KULLANMAK ASLINDA DAHA YARALIDIR. ALKALİN VEYA ÇİNKO KARBON PİLLER KULLANILMAYA BAŞLANDIKTAN HEMEN SONRA VOLTAJI DÜŞMEYE BAŞLAR. ÖZELLİKLE MOTORLU CİHAZLAR AYNI GÜCÜ SAĞLAYABİLMEK İÇİN DAHA FAZLA AKIM ÇEKMEYE BAŞLAR. BU İSE MİNYATÜR MOTORLARDA ISI NEDENİYLE RİSK DEMEKTİR. ŞARJLI PİLLERDE İSE VOLTAJ PİL BOŞALANA KADAR SABİTTİR VE SİSTEM SABİT AKIM ÇEKER. VE EĞER BİR ZARAR SÖZKONUSU İSE KULLAN AT PİLLER DAHA ZARARLIDIR (P=IxU NEDENİYLE)

Kullan at piller hem ekonomik hem de ekolojik olarak yüzkarasıdır.İnsanlar artık bilinçlenip şarj edilebilir pillerden tüketmelidir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play