Pardus 2008 yayınlandı

TÜBİTAK'ın geliştirdiği Ulusal İşletim Sistemi Pardus'un birçok yenilik barındıran yeni sürümü çıktı

Pardus'un yeni sürümü yayınlandı
TÜBİTAK'ın geliştirdiği Ulusal İşletim Sistemi Pardus'un birçok yeniliği barındıran yeni sürümü yayınlandı.

Pardus 2008'i indirmek için tıklayın...

Kullanıcılar, "özgür yazılım" Pardus'un son sürümünü, yazılımın resmi internet sitesi olan www.pardus.org.tr adresinden bugünden itibaren bilgisayarlarına ücretsiz olarak kurabilecek.

Pardus 2008'e eklenen "Göç Aracı" yazılımıyla kullanıcılar, aynı bilgisayarda yüklü Windows işletim sisteminin ayar, belge ve adres defterlerine kolaylıkla ulaşabilecek.

Pardus'un son versiyonunun bir başka göze çarpan özelliği ise eski sistem ayarlarına dönebilmek için sistem geri yükleme noktası oluşturma özelliğinin eklenmesi. Böylece bilgisayarına herhangi bir yazılımı yükleyen kullanıcılar, bir sorunla karşılaştıklarında bilgisayarlarının sistem ayarlarını, söz konusu yazılım yüklenmeden önceki herhangi bir tarihe geri döndürebilecekler.

Pardus'un son sürümü Pardus 2008 ile ilgili bilgi veren Pardus Proje Yöneticisi Doç. Dr. Erkan Tekman, Pardus'a son sürümle birlikte getirilen yeniliklerin, TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) görevli çekirdek geliştirici kadro haricinde özgür yazılıma gönül veren ciddi bir kitlenin de desteğiyle gerçekleştiğini ifade etti.

Pardus'un, TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen, Linux temelli ve özgür yazılım lisansı ile dağıtılan ulusal işletim sistemi olduğunu anlatan Tekman, UEKAE'nin, bilgi güvenliği konusunda Türkiye'nin en yetkin merkezi olduğunu söyledi.

"Özgür yazılım"ın üstünlükleri

"Özgür yazılım"ın kapalı kaynak kodlu yazılımlara göre birçok üstünlüğü bulunduğunu anlatan Tekman, bunları şöyle sıraladı: "Bunların başında güvenlik geliyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, doğası gereği geliştirilme sürecinden kullanılma aşamasına kadar on binlerce göz tarafından denetleniyor. Kötü niyetli bir programcı ya da kuruluş tarafından yerleştirilebilecek bir kod parçasının böyle bir ortamda gizlenmesi mümkün değil. Ayrıca, kaynağın açık olması nedeniyle olası güvenlik açıkları hızla yamanabiliyor. Linux platformunun bir diğer üstünlüğü ise bu ortamda virüs, truva atı, solucan, casus yazılım gibi tehlikelerin yok denecek kadar az olması."

Tekman, Pardus'un, 2003 yılı başında TÜBİTAK ve Başbakanlık tarafından, bir ulusal işletim sisteminin olurluğunun araştırılması ve projelendirilmesi düşüncesiyle serüvenine başladığını, 2004'te ekibin oluşturulması ile geliştirilmeye yoğunlaşıldığını dile getirdi.

2005 başlarında Pardus Çalışan CD, sonra Pardus Çalışan CD 1.1, 2005 yılı sonunda Pardus 1.0 ve 2006 yılı sonunda da Pardus 2007 sürümlerinin yayınlandığını anımsatan Tekman, böylece Pardus'un hızlı, sağlam ve emin adımlarla özgür yazılım camiasındaki kalıcı ve hak ettiği yerini aldığını ifade etti.

Tekman, Pardus 2007'nin duyurulmasından bugüne kadar internetten 250 bin kez indirildiğini, bilgisayar dergileriyle de 1 milyona yakın CD'nin ücretsiz olarak dağıtıldığını bildirdi.

Pardus 2008'in yenilikleri

Pardus projesinin en yeni ürünü olan Pardus 2008'in, bugün resmi internet sitesi www.pardus.org.tr adresinde yayınlandığını açıklayan Tekman, "İlk Pardus ürününden bu yana titizlikle izlenen tam Türkçe desteği, kolay kurulum ve kullanım, insan merkezli tasarım ilkelerine bağlı olarak geliştirilen Pardus 2008, gerek içerdiği özgür yazılımlar, gerekse Pardus teknolojileri açısından son derece zengin" diye konuştu.

Pardus 2008'in teknik özelliklerini anlatan Tekman, yeni sürüme Windows İşletim sistemindeki ayar, belge ve adres defterlerinin Pardus'a aktarımı için yeni bir program olan "Göç Aracı"nın eklendiğini bildirdi. Tekman, bu yeniliğin kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmesinin beklendiğini ifade etti. Tekman, paket ve ayar işlemlerini kaydetme ve istenilen tarihe geri alma özelliği ile de bilgisayarına herhangi bir yazılımı yükleyen kullanıcıların, bir sorunla karşılaştıklarında bilgisayarlarının sistem ayarlarını, söz konusu yazılım yüklenmeden önceki herhangi bir tarihe geri döndürebileceklerini bildirdi.

"Fark paketleri" fark yaratacak

Yeni sürümdeki yeniliklerden birinin de "fark paketleri" olduğunu ve bu paketlerle çok daha hızlı ve internete az yük getiren güncellemelerin yapılabileceğini belirten Tekman, "Böylece bir programın yeni versiyonu komple kurulmuyor, yalnızca yeni sürümün ihtiyaç duyduğu değişikler eklenebiliyor, bu da zamandan büyük tasarruf sağlıyor" dedi.

Pardus işletim sistemi ile birlikte gelen tüm uygulama yazılımlarının birbiri ile sorunsuz çalışmasını sağlayan ÇOMAR programının da yenilendiğini anlatan Tekman, bunun son teknoloji dBus teknolojisi ile yapıldığını kaydetti.

PolicyKit teknolojisi ile kullanıcı yetkilendirme işlemlerinde çok daha fazla güvenlik ve esnekliğin sağlandığını bildiren Tekman, ekran ayarlarını çok daha kolay yapabilmek için özel TASMA arayüzünün de geliştirildiğini belirterek, "Böylece NVIDIA ve ATI gibi grafik kartlarıyla ilgili her türlü işlem, özel ayarlarlar yapılabiliyor" dedi. Doç. Dr. Erkan Tekman'ın verdiği bilgiye göre, Pardus 2008'in diğer teknik özellikleri şöyle:

"- Bağlı yazıcıları otomatik tanımlama ve yapılandırma sistemi geliştirildi.

-İnternet tarayıcısı Mozilla Firefox ve tüm ofis formatları ile uyumlu çalışabilen OpenOffice.org 2.4 eklendi.

- YALI kurulum programına yeni görsel arayüzü ve daha da kolaylaştırılmış seçimler getirildi. Böylece kullanıcı, sadece bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek tüm kurulumu YALI tarafından otomatik olarak yapılabilecek.

- Masaüstü sihirbazı Kaptan, kurulumun hemen ardından temel ayarları kolayca yapılmasına yardımcı olacak şekilde geliştirildi.

- Yazılım (paket) kurma, güncelleme ve kaldırma için kullanılan PİSİ, çok daha hızlandırıldı.

- Yüzlerce özgür yazılım, hataları giderilmiş ve en son sürüme yükseltilmiş olarak eklendi.

- En son Linux çekirdeği (2.6.25) ile çok daha fazla donanım desteği, kararlı ve güvenilir şekilde yapılabilecek.

- Yazılıma GCC 4.3.1, Python 2,5, Java 6 gibi önemli yenilikler yerleştirildi."

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 54 Yorum

Öncelikle bu işletim sistemi için teşekkürler. Çok güzel bir çalışma, daha önce de belirttiğim ve yine belirteceğim en önemli nokta; bu işletim sistemi için kurulan programların kolayca kurulabilmesini sağlamak konusundaki çalışmalarını izlememiz gerekir. Eğer ben istediğim programı bilgisayarıma kurup çalıştırabilirsem o zaman bu işletim sistemini herkese tavsiye edeceğim!

Pardus çalışan ve geliştiricilerine başarılar!

Sağ ol Tübitak, sağ olun geliştirici gençler.Sizlerin gayreti olağanüstü.Bizlere böyle enfes bir sistem hediye ettiğiniz için...Sağ olun...

bu sürümü kullanan arkadaşlardan yorum alalım.

hayırlı olsun inşallah başarılı olur

fare ayarlarına girince tasma kilitleniyor. ilk bakışta pardus 2007 den büyük bir fark görünmüyor.. firefox sorunu devam ediyor. bu sorun mesela haber7.com sitesinde belirgin şekilde görülüyor. hala düzeltilmemiş.

simge seti olarak eski simge seti kullanılıyor. değiştirileceği söylenmişti.

Kullanan birinden yorum istemişsiniz, tek kelime ile süper Pardus'un birkaç yıl içinde aldığı mesafe inanılmaz, linux nasıl kullanacağım, kim uğraşacak diye düşünmeyin yükleyin! Basit, bir o kadar hızlı ve stabil!

Simge seti değiştirilmişti-hatta yeni yapılan simge setini milky olarak pisi'de aratırsanız, kurup kullanabilirsiniz, yalnız beğenilmediği için tekrar eski simge setine dönüldü, fare ayarlarında bir problem olmaması gerekli, şahsen ben şu anda 2008 üzerinden yazıyorum ve bir problem oluşmadı bende. En iyisi tekrar deneyin derim ben :)

açıkçası ben bu son sürümü denemedim ama ilk üçünü kullandım ve hiç de memnun kalmadım tabi böyle şeyler gökten inme gibi olmaz uğraşmak ve desteklemek lazım ama ben artık kimsnin dertleriyle uğraşmak istemiyorum windowsta yeteri kadr yaşlandım artık daha güvenilir bişi arıyorum

pardus un bence grafik ve performans olarak windows a göre eksiği var
tabii türkler yaptığı için desteklemek gerekir ama grafikleri windows un sistemleri kadar güzel olsa daha iyi olur diye düşünüyorum.

yapmayın arkadaşlar
yapmayın
kıl oluyorum şu söze
pardus Ulusal İşletim sistemimiz-miş
hadi ordan
linux'a ve çekirdeğine kimse sahip çıkamaz.
evet bizler onun bir versiyonunu alıp, alladık pulladık adını pardus işletim sistemi koyduk.
ama ulusallık bir durum yoooooook.
ozaman suse içinde alman ulusal işletim sistemimi diyelim...

imza: ''centipede''

Haydi Hayırlı Olsun Milli İşletim Sistemimizin yeni sürümü

Temmuzda chıp ten pardusu bekliyoruz

Arkadaşlar pardusu kullanmasaniz bile bir kere kurup deneyin
cd den çalışan sürümü performans açısından sizi yanılta bilir

beta 1 i lullandım.ses karıştırıcısı kmixdi sanırım,yanlışlıkla yok eince bir türlü geri getiremedim.ayrıca dışardan bir tar dosyası indirip,program kurmak zor.wndows çok daha basit.firefoxa eklenti girmekten bıktım.birde yazılar çok küçuk,değiştir demeyin fontları çirkin buldum.istediğim gibi biçimlendirmiyor.illaki kendi kafasına göre yapacak.windowsla birlikte kullanamıyorum.ubuntuyla windows kullanmıştım.

ulusal işletim sistemi deyimi doğru bir söylem değil..
ulusal linux versiyonu demek daha doğru olur..
işletim sisteminin genel ismi linux olduğuna göre ve linuxu da Türk mühendisler yazmadığına göre, Ulusal Linux Versiyonu ibaresi daha doğru olacaktır..

imza:emrah

Linux çekirdeğini kullanarak yapılan işletim sistemi doğası gereği Linux asla milli olamaz. Eğer çekirdeği türkçe yapmayı başarsadıylar. Tabi milli olurdu ki bence bunu yapabilecek kapasite var fakat daha çok programcı desteği gerekiyor.

hiç bir şey bilmeyip de direk pardus ulusal bilmem ne değil diye ahkam kesenlere bayılıyorum. internetin tadı tuzu onlar:))

centipede bi bak istersen. Şuanda dünyada KDE arayüzünü kullanan en kaliteli dağıtımların başında Pardus yer alıyor. Ve Pardus'u biz Türkler geliştiriyoruz. Çekirdeği biz üretmesekte diğer dağıtımları sollayacak kalitesiyle, çok iyi bir desteği ile en iyi dağıtımlardan biridir Pardus. Ve bu kadar kaliteli olmasını bizim milletimiz sağlıyor. Başka milletlerin yapamadağını biz yapıyoruz. O yüzden Pardus bizim "Ulusal" İşletim Sistemimizdir !!!!

tüm linuxların windows gibi kullanılabilir ve ergonomi olması için daha bi ton ekmek yemeleri lazım çekirdeğinin alt yapısı çok vasat sadece üzerine çart curt eklemekle bu iş olmaz...

ulusal ne demek ya.altı üstü bir linux dağıtımı. sadece düzenlemesi çeşitli değişiklikleri yapılıp piyasaya sunuluyor. toplama vursanız millilik oranı yüzde 5 i bulmaz. bu benim pardus u küçümsediğim anlamına da gelmesin. sonuçta linux tabanlı.

vatana millete hayırlı olsun

PARDUS ULUSAL OLMAZ ÇÜNKÜ LİNUX YADA UNİX TUREVİ OLAN BU SİSTEM GPL LİSANSINI KULLANIR.DOLAYIYLA LANSE EDİLMESİ YANLIŞ ÇÜNKÜ GPL ÖZGÜRDÜR.KİMESEYE YADA ULUSA MAL OLAMAZ.

yorum yapan arkadaslar benim yazılım bilgim zayıf am siz konusuyorsunuz sizde gidip tübitak'a katkıda bulunun madem o kadar cok biliyorsunuz.

Ya ulusal yazılım tamam ama projede yer alanlar bence 1 yıl uyumuşlar pardus 2007.2 den bu yana hiçbir gelişme olmaz mı yahu ne diye bekledik 2008 i o zaman hazır 2007 nin yanında çıkarsaydınız zaten windowsumu da bozdu sinirlendim bi daha asla kurmam ve tavsiye de etmem pardusu

-''centipede bi bak istersen. Şuanda dünyada KDE arayüzünü kullanan en kaliteli dağıtımların başında .... '' diye başlıyan yazıya atfen;
sevgili arkadaşım sözlerinizle zaten benim önceki yazdıklarıma okey demişşiniz.
her kim yada ülke linux çekirdeğini alıp, şu yada bu versiyonlarını şöyle yada böyle düzenleyip yaymalarıyla o kişinin yada ülkenin malı olamaz.
linux'a saygısızlıktır bu.
bilgisayarının arama motoruna linux yaz ve arat.
bak neler okuyacaksın.
linux kuşlar kadar özgürdür.
tabiki burada tübitak personelini tebrik edicez ama neden tebrik edicez biliyormusun...;
daha kullanışlı, daha kararlı, daha hoş bir duruma getirdikleri için.
keşke taaaaa sıfırdan bir işletim sistemi yazsalardıda örneğin dos tipinde bile çalışşada bizim olsaydı.
ayrıca linux hakkında bir şey bilmeyenler yorum yazmış, onlar buranın tadı tuzu diyen diğer bir kardeşime de diyorumki; sen adını duymadan ben öğretmenliğini yapıyordum.
saygılarımla.
not: linux 2008 de en azından simgelerde biraz daha görsellik olsaydı

imza: centipede

Kulanmayana saygımız, kulanana sevgimimiz var ancak,
Pardus düşmanlığını anlamak mümkün değil. Vatan Millet adına çalışan maddi hiç bir beklentisi olmayan insanlar gecelerini gündüzüne katarak uğraşarak oluşturmuşlar ve bizlere kabul buyurursanız kulanırsınız demişler.
Eleştirin en başında gelen "Nasıl Milli Olurmuş Falan..." merak edenler için adamlar www.pardus.org.tr açıklamışlar.
Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan bu çekirdeği milli amaçlara uygun olarak kullanmak gayet mümkün.
İkinci bir eleştiri de Pardus 'e program kurma meselesi
nitel araştırmalar gösterdiği bir gerçek varki Linux bir işeltim sistemi olarak windows tan artıları çok fazla. Pardus ün paket programların olmayışı işletim sistemin bir kusuru değildir. Tıpkı borla çalışan bir otonuz var ama yakıt bulamıyorsunuz. İşte pardus de tıpkı öyle bişey....

Pardus 2007 kullandım. Gerçekten çok güzeldi. Milli olması, açık kaynak olması. Kolaylıkları gibi bir sürü güzel yanı var. 2008'i de indirdim. Her geçen gün daha iyiye gidiyor. Arızalarla, açıklarla dolu bir windows (ki genelde korsan oluyor) kullanmaktansa bir sürü artısı olan Pardus'u kullanmayı tercih ederim.

Pardus'a düşmanlık etmeyelim her ne kadar kullanmasamda.Almanların suse'si var Fransızların Mandrivası.Bu tip dağıtımlar genelde kendi ülkelerinin insanı tarafından rahat kullanım açısını için yapılmıştır.Türkiyenin de Pardus'u var.Ben karşı değilim olsun ama beni yansıtmıyor.

Büyük eksiklikleri yok değil.Yalnızca KDE oluşu,Kurulumda isteğe bağlı paketleri kuramayışı.Ben illa Tübitak'ın seçtiği paketleri kullanmak zorunda değilim.Bu Özgürlük anlayışına ters.Pisi paketlerinin o kadar tanınmayışı.Pardus paketleri ve eklentileri yüksek seviyeli dillerle yazılıyor bu da performası maalesef etkilemekte redhat,debian,gentoo,slackware gibi dağıtımlara bakarsanız bariz hız farkı görürsünüz.

Ama yine de bir ses bir renktir Pardus ...

Yukarıda yapılann yorumlar bir yana tübitak ciddi güzel iş çıkardı.Kullanıcılar ilk bakışta sıkıcı gelen kullanımını yüzünden windowsa geçebiliyorlar.Size tavsiyem, iki işltim sisteminide kuranız.Windowstan sıkıldığınızda pardusa geçin.... Ozaman daha iyi aradaki farklrı görebilirsiniz.Alışkanlıklarınızı kaybetmeyin.Ama değiştirin...

lupa

Linux'un "son kullanıcı" için Windows'a rakip olması, bütün gelişmelere rağmen hala mümkün değil. Belki yeryüzünün bütün Linuxçuları birleşip Windows'a rakip olabilirler. Evet, yazılımdan anlayanlar için Linux'un ciddi avantajları olabilir ama herkes yazılım uzmanı olacak değil ya. Linux'un herşeyden önce basitliği hedeflemesi gerekiyor. Ancak dedemin de kullanabileceği bir Linux dağıtımı Windows'a rakip olabilir. Ayrıca Linux, milli (nasyonel) değil beynelmileldir (enternasyonel), özgürdür, herkese açıktır. "Ulusal linux" saçmalıktır!

Bir vista kullanıcısı olarak gerçekten de güzel bir işletim sistemi çıkartmışlar. Buradan Pardus'ta emeği geçenleri tebeik ederim. Daha iyi bir Pardus çıkaracaklarından eminim...

Dün gece kurdum Pardus'u keşke çıktığı gün indirip kursaydım dedim.Ubuntu, debian, fedora, ve mint elyssa kullandım en çok hoşuma giden KDE Pardus ve Gnome Mint Elyssa oldu

Walla dostlar çok yazıp konuşmuşsunuzz ancakk bence çıktı ve güzel oldu ve yenileride çıkacak ve çok daha iyi olacak..
Bilgisayarıma para werdimm aldımm ancak yazılıma ve her programına para vericemm antivirüsüne dahilll ve üstüne üstük param yokken crack gibi bi karın ağrılarının altında kalıcam ve mahkemeye verilicem = açık konuşuyorum şahsen ben o kadarda zengin deilim kimse alınmasınn özür dilerim...
Belki yerli malı deil ama kuruş çıkar beklemedenn yerli-yabancı programcılar bilgisayar başında o kadar saat emeği bence bir teşekkür için veriyorlar
Ve ben doya doya huzurlu bir şekilde Pardus'umu kullanıyorum.
Ben ancak onların ellerinden öperim... Kimse alınmasın.

Saygılar
Muratti66

BEYLER BEN PARDUS U WİNDOWS TAN FALAN DAHA ÇOK SEVİYORUM AMA KURAMADIM DOSYALARI BANA BİR TÜRLÜ BULUP BANA BURADA YAZARSANIZ SEVİNİRİM

BEYLER BEN PARDUS U WİNDOWS TAN FALAN DAHA ÇOK SEVİYORUM AMA KURAMADIM DOSYALARI BANA BİR TÜRLÜ BULUP BANA BURADA YAZARSANIZ SEVİNİRİM

sanırım pardus buradn yükleniyo :
ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2008/Pardus_2008-Kurulan.iso

İndirdim ama henüz denemedim. Acemi kullanıcılar genelde, 'Windows gibi kolay kurulsun ve kullanılsın' anlayışına sahipler. Buna katılmakla birlikte açık kaynak kodlu yazılımın sadece bu anlama gelmediğini belirtmek lazım.

ya açık kaynak kod ne ya? ne yapıyosun ki onla? bana başka sistemlerden örnek vermeyin... varsayım windows açık kaynak kodlu ne yapılıyo onla? veya ne gibi özellikler ekleniyor? daha mı iyi, daha mı kullanışlı? anlamadım siz kullanıyor musunuz ki? biri anlatsın da bilinçlenelim oğlum ya...

ben her zaman milli işletim sistemı pardustan yanayım daha 2008 i kurmadım ve denemedım 2007-3 kullanıyom bence windowstan hem güvenli hemde hızlı tercıh pars gibi pardustan.....

Pardus mükemmel bir girişimdir, yanlız pardus İş ortamında türkiyede yaygınlaşmalıdır, şu anda oyuncak konumundadır.

Bir yazılım geliştime firması olarak Visual Basic 4.0 ile başladık şimdi Visual Studio 8.0 'a geçtik.
Müşterilerimize sorunlarını çözecek yazılımlar yazmaktayız, pardusda yazılım yazmayı düşünelim, müşteri işletim sistemini değiştirecek bizde yapılanmamızı, uzun yılların tecrübesiyle söylüyorum, Borland C++ compilerında yazmakla Visual C++ compilerında yazmak arasında bile dağlar kadar farklar var. Birde üzerine işletim sistemi değişirse eğer neler neler olur düşünemiyorum bile.

Tübitağı takdir ediyorum, ama soruyorum bütün yazılımları Tübatakmı geliştircek, yazılım geliştirme departmanları olan veya dışardan yardım alan şirketler, nasıl yazılım kullanacaklar, bir hastane yazdırdığı 3.000.000 $ lık Server-Client çalışan Win32 programını acaba pardusta nasıl çalıştıracak.

Bu bir sektördür ve bu sektörde Vista Bussiness sadece 300 küsür YTL dir, ama üzerinde daha önceden parasını ödeyip geliştirdiğiniz 10 yıllık yazılımınız çalışmaktadır, ama aynısını bedava olan pardusda acaba kaç paraya yeniden yaptırabilirsiniz?

Windowstan başka işletim sistemi kullanmadım 2-3 yıldır pardus üzerine çok şey yazıldı ben indirip kurmayı düşünüyorum fakat nasıl kurulduğuna dair açık bir bilgi verecek arkadaş varmı bütün dosyaları indirmekmi gerekiyor cd ye nasıl yazdırılıyor sürücüleri nasıl buluyoruz pek açıklık yok bunları bilebilsem windows a veda edecem

Binbir zahmet ve emekle indirip yazdırdığım taslağım benim emeğimin boşa gittiğinin kanıtı. PArdus lynx serisi bence daha sağlam daha güvenilir. Pardus 2008'de tasmaya girdiğinde kitleniyor.

64 bit desteği varmı. Olsa hemen yüklerim.

pardus ile detaylı bilgi almak isteyenlere;
pardus resmi web sitesi: www.uludag.org.tr veya www.pardus.org.tr
kurulum bilgileri de verilmektedir sitede.

linux dünyasına ilk olarak ubuntu8.04 ile başlamıştım. çok güzel ve rahat çalışıyordu. kısa bir süre sonra pardus2008 çıktı. Türk katkısı olduğu yazıyordu. ubuntuyu sildim ve pardus2008 i indirdim.

ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2008/ adresinden indirmek isteyenler indirebilir (Pardus_2008-Kurulan.iso dosyasına tıklayın ve kaydedin, daha sonrada poweriso benzeri bir program ile cd ye yazdırın).

kurulumu oldukça basit. şu adresten önce inceleyin http://www.ozgurlukicin.com/ia/pardus-nasil-kurulur/ . windows un kurulumundan bence daha kolay, yönergeleri takip etmeniz yeterli. sadece bir tavsiyem var; windows kullanmaktan vazgeçmenize gerek yok. windows hdd nin bir köşesinde kalsın. birden fazla hdd bölümünüzün varsa iyi olur, yoksa bölümlendirin. birinde windows, diğerinde de pardus2008 olur(ben 20gb lık ayrı hdd yi windows için, 160gb lık hdd nin 15gb ını pardus için kullandım. gerisini de oyun ve multimedia olarak ayırdım).

pardusu kurmak istediğiniz bölüm biçimlendirilmek zorunda olduğu için hdd içindeki (sadece pardusun kurulacağı bölüm) önemli verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederim. kurulum sırasında kurulacak alanı "kendim bölümlendireceğim" seçeneğini seçtikten sonra kurulum için ayırdığınız hdd yi seçin ve ileri deyin (korkmayın hemen biçimlendirme işlemine başlamıyor). daha sonra seçtiğiniz hddnin bölümlenmiş halinin olduğu bölüm geliyor ve oradan yüklemek istediğiniz kısmı işaretleyip uygulayın. benim takıldığım ve çekindiğim bölüm buydu. eminim siz takılmadan halledersiniz.

kurulum aşağı yukarı 30 dak. kadar sürüyor. ilk açıldığında genel ayarları yapabileceğiniz menü (kaptan) açılıyor. sürücü konusu en güzel konu bütün donanımlarım tanınmış olarak kullanmaya hemen başlamıştım. sizde bir sürpriz olacağını sanmıyorum. tek sorunum ses 5.1 olarak çıkmıyor. ama bu da büyük bir sorun değil. 2.1 olarak ama temiz ve kaliteli bir ses alarak kullanmak da yeterli oluyor.

bir çok kişinin çekindiği bir konu da linux için program sayısının az olduğu gibi bir düşüncenin olması. arkadaşlar size şunu söylemek istiyorum ki ben daha önce windows için bile bu kadar çok programın bulunduğu bir arşiv görmedim ve üstelik hepsi ücretsiz. rating seviyesine göre istediğinizi indirmekte özgürsünüz.

birde 2.0ghz işlemci, 1gb ram ve 256mb lık orta halli bir bilgisayarınız varsa (sistem ihtiyacı yazdıklarımın yarısı kadar.) compiz ve benzeri masaüstü uygulamalarını da çok rahat kullanabilirsiniz (vista aeronu unutturabilir).

eğer bir sorun veya destek ihtiyacınız olursa http://www.ozgurlukicin.com/ adresinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz. unutmayın yalnız değilsiniz.

ben yayınlandığı ilk gün indirmiş ve kurmuştum pardus2008i bir sorun yaşamadım daha (sadece benim bir huyum vardır. bir şeyi tesadüf eseri yapmayı sevmem, nasıl yaptığımı anlamak için 3 defa baştan başlayarak pardusu çözmeye, anlamaya çalıştım (ekran kartının güncel driverları ve compiz ve geri kalan ayarlar dahil). hani kötü de yapmamışım! :) )

LordShadow

İlk basta değisik oldugu gozlemlemek zor ama cekırdekte yapılan değisiklikler bir hayli fazla

pardus 2008 te müzik cd takıyoruz çalıyor ama çıkar düğmesini tıklattığımızda cd veya diğer cd'leri çıkarmıyor,çıkarıyorveya hemen cd'geri çekiyor ben kurdum kullanıyorum.pardus 2007 3 sürümünde öyle birşey yoktu

Bence Pardus 2008 CD'leri Chip Yeni Sayılarından Birinde Dağıtması Çok İyi Olur Diye Düşünüyorum

pardusu hard diskimize kuruyoruz 2007,3te calışan proğramlar mesala müzik cd öbür cd'leri tanıyor,çalıyor ama çıkar düğmesini tıkalttığımızda cd'yi veya dvd'yi çıkarmıyor.Parduste niye sizin okur yorumları yok bazı değişikler yapılmış

pardus 2008 in chip sayısında bulunmasını rica ediyorum

Sevgili chip yöneticileri
Pardusun kurulan sürümünü cd olaarak özel baskılı verirseniz,
hem sizler hemde okuyucular mutllu olacaktır.
Saygılar

bu nasıl bağlantı bir türlü indiremiyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir