PC'ler için oyun devri kapanıyor mu?

Analiz: GTA IV neden PC'lere gelmiyor? Oyun üreticileri PC'yi defterden sildi mi?

Konsollar ve PC'ler karşı karşıya
GTA IV, oyun üreticilerin PC'ye bakış açısını anlamamız açısından önemli bir örnek.

GTA IV'ün PC sürümünün çıkıp çıkmayacağı hala belirsizliğini korurken yeni bir tartışmanın da fitili ateşlendi: Oyun dünyası PC'lere kapılarını kapatıyor mu?

Aslında bu tartışma yeni değil. PC ve konsolların arasındaki rekabet uzun zamandır kullanıcıların kafasını meşgul ediyordu. Konsol üreticisi en son ve en iyi sistemini yayınlayarak oyunseverlerin kalbini kazanmaya çalışırken, PC ise kullanıcılara karşı konsollara nazaran daha bitkin bir görüntü verdi.

Ancak bu durum elbette PC'lerin oyun tutkunlarını tatmin etmediği anlamına gelmiyor. Yeni grafik kartları ve özellikle dual/quad core sınıfı işlemciler, PC'leri kullanıcıların gözünde daha çekici kıldığını biliyoruz.

GTA IV gibi ticari oyunların oldukça yüksek maliyetleri vardır, bu nedenle yapımcılar satışlardan yüksek gelir beklerler. Yayıncılar, Playstation 3 ya da Xbox 360 olsun, hemen hiçbir konsolu gözden çıkarmak istemiyorlar. Neticede bu konsolları kullanan kullanıcılar da onların pazar payına giriyor.

PC'de, donanımınıza ve grafik ayarlarınıza bağlı olarak oyunlar konusunda aslında oldukça geniş bir seçeneğiniz var. 1000 dolarlık bir PC'de Crysis oyununu belki en iyi şekilde oynayamazsınız, ama yine de bu sistem oyunu çalıştırmaya yeterlidir. Ancak aynı durum konsollar için söz konusu değil elbette.

PC ikilemi

Tüm bunlar bir yana, akıllarda uzun zamandır cevabını bulamayan bir soru var: GTA IV'ün PC sürümünden neden bahsedilmiyor?

Daha çekici: Bu durumun önemli nedenlerinden biri PC'lerin konsollarda olduğu gibi kullanıcılara çok da çekici gelmemesi ya da oyunların sınırlı seçenekler içinde oynanması olabilir.

Teknik detaylar: Bir diğer sorun ise her kullanıcının farklı bir sisteme sahip olması. Diğer bir deyişle farklı donanımlara sahip olan kullanıcılar, aynı oyun için farklı sorunlar yaşıyorlar ve yaşadıkları sorunu doğrudan oyunun yapımcılarına bağladıklarından bu durum oyun yapımcılarına pek de cazip gelmiyor.

Korsanlık: PC için üretilen oyunların illegal kopyaların internet üzerinden kolayca bulunabilmesi ve indirilebilmesi de bir diğer sorun. Doğrudan şirketin gelirlerini baltalayan korsanlar, yazılım dünyasında olduğu gibi oyun dünyasının da en büyük derdi.

Örneğin insanlar, daha GTA IV piyasaya çıkmadan, internetten illegal kopyasını indirerek bu oyunu bekleyenlerden önce oyunu oynamaya başlayabiliyorlar. Konsollarda ise korsan oyunların oynanabilmesinden önce fiziksel modifikasyonların sisteminize yapılması gerekiyor; bu da elbette PC'lerde olduğu gibi risksiz bir işlem değil.

Sonuç olarak PC dünyası bunları tartışa dursun, PC için çıkan bazı oyunların başarısının da unutulmaması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, 1 milyondan fazla kopya satan The Sims, PC dünyasının büyük başarısı sayılabilir. Keza World of Warcraft'ın şu an dünya genelinde hali hazırda 11 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

konsollar oyun için yapılmış cihazlar
fakat bu cihazların içi tamamen pc teknolojisi ile dolu.
içi pc için geliştirilen parçaların modifiye edilmiş halinden başka birşey değil.
pc için oyun çıkarmayacaklar mı çıkarmasınlar bakalım.
ama oyun yoksa ekran kartı da işlemci de yok. ekran kartı ve işlemci yoksa yeni konsollarda yok.
kim alır pc için oyun olmasa hd4870 i yada gf9800 ü
tabi ondan sonra tıpış tıpış pc için oyun yapmaya giderler.

Şunu da söylemek lazım PC ye çıkan oyun en fazla 90 ytl oluyor.Konsollara çıkan oyunlar ise 180 ytl.Üstelik konsollarda da korsan var.-çipli playstation'ı unutmayalım-

PC belki şu anda GTA gibi bi oyun için uygun değil ama PC üzerinde gelişen çok daha etkili bir şey varki oda mmorpg. Milyonlarca kişi WoW, Guild Wars, Age of Conan, Ultima vs gibi oyunları alıyor ve aylık ücret veriyor. Ben 4 senedir WoW oynuyorum ve yeni age of conana geçtim. Hiç bir güç de beni bilgisayarımı satıpta ps3 veya xbox 360 almaya teşvik edemez...
Yani belki pc ve konsol oyunları birbirinden farklı olabilir ama bilgisayar oyunlarının çıkmaması gibi bir olasılık ben şu an için göremiyorum. Ayrıca bildiğiniz gibi bi ps3ü istediğiniz gibi modifiye edemezsiniz ilerde belki ps4 için oyunlar çıktığında tüm sistemi değiştirmeniz gerekecektir bu da pahalıya geliyor bir pcde ekran kartı değiştirip, ram eklemekten.

- Henüz IBM PC'lerin ateş pahası "iş makinaları" oldukları zamanlarda konsollar ve "oyun bilgisayarları" vardı.
- PS3'ün ekran kartıda, işlemciside özel olarak tasarlandı.
- Wii o pahalı ve güçlü işlemci ve ekran kartlarına sahip olmamasına rağmen PC'nin yaşatamadığı eğlenceyi sunarak en çok satan oyun konsolu oldu.
- Artık konsollar oyun oynamak dışında normal bir bilgisayarda yapılabilen birçok işi yapabilir hale geldiler. PC ile hem oyun oynayayım hemde diğer ihtiyaçlarımı göreyim şeklindeki yaklaşım anlamını yitirmeye başladı.

Herşey bir yana, parasını verip orjinal oyun alan biri için konsollar paranızın karşılığını daha iyi veriyorlar ve aldığınız konsol pcden daha uzun süre işinizi görüyor.

intel ya da nvidia bir şekilde rockstar'a sponsorluk yapacaklardır.
yani elbet gta ıv pc'ye çıkacaktır.

yoksa ne nvdia ne de intel mallarını satamazlar.
çünkü oyunun bahsedilen özelliği pc ye çıkacağı gibi yüksek sistem geresinimi isteyeceğidir.
bugün kimse quad işlemciyi (dört çekirdek) internet veya ofis için almaz.oyundan başka sistem isteyen ne tür program var ki.

(ati ve amd yi katmadım çünkü ben daha hiç bir oyuna sponsor
olduklarını görmedim)

Ne demek yani rahatlıkla kopya oyun oynanabiliyor konsollarda bence bu bahane değil.Her kullanıcının farklı bir sisteme sahip olması seçeneği bence biraz daha akla yatkın buda destek vermeyip kolaycılığa kaçmak için üreticiler için daha cazip...

"Ayrıca bildiğiniz gibi bi ps3ü istediğiniz gibi modifiye edemezsiniz ilerde belki ps4 için oyunlar çıktığında tüm sistemi değiştirmeniz gerekecektir bu da pahalıya geliyor bir pcde ekran kartı değiştirip, ram eklemekten." bi arkadaş yorumunda bunu dile getirmiş. sanırım ps3 ün 10 senelik bir konsol olarak sony tarafından piyasaya sürüldüğünü duymadı. pc de oyun oynamaya çalışan biri bu sürede en az 5 kere sistemini değiştirmek zorunda kalır eğer son çıkan oyunlara yetişmek istiyorsa...

16:32;
çok güzel özetlemiş,oyun yoksa donanım satışıda yok ;)
Oyun oynayabilmek için konsol fiyatına ekran kartı alınıyor. Bu pazarı kim kapatabilirki :)

pc için oyun yapılmadığını düşünelim en basit şekilde ati ve nvdia bu duruma müsaade ederler mi sizce piyasa da büyük bir rant dönüyor herkes bir şekilde payını almak istiyor
ekran kartı ureticilerin geçtim sizce intel ve microsoft böyle bi duruma sessiz kalırlar mı korkuya hiç gerek yok

pc ler oyun konsollarına göre daha iyi durumda değillermi oyun oynamak içinde.aradaki fark ne bu kadar oyun konsolunun parası kadar ekran kartları var.sizce hangisi daha hızlı oyunlarda pc mi oyun konsolumu.

Merhabalar arkadaşlar. pc, pc oyunculuğu olmasaydı, o ps3-xbox a ekran kartı, işlemci bak bakalım oluyor muydu acaba. Pcden kazanılan paralarla argeler olmasaydı bugünlere gelinir miydi acaba. şimdi paranın yönü değişti blöf yapıyorlar. şu da bir gerçek hepsi kapitalizmin oyunları. :( bol oyunlu günler...

PC icin oyun devri kapanıyor mu? konusununda GTA'ya baglanmasına karsıyım GTA olsa ne olmasa ne yani ? Hem GTA PC de meshur olmus bir oyundur..

arkadaslar ps3 £300 ve bunun gucunde pc toplamak en az £1000 online sistemi ps3 daha guzel errorler yok durmadan gunceleme yok tabiki konsalar daha ii

Zaten korsana bu denli izin verildigi, terabytelarca paylaşım linklerinin ortalarda uçuştugu, korsan linklerine erişimin, bir google araması yapmak kadar basit oldugu şu zamanlarda pc de oyun devrini kapadıktan sonra, ev tüketicisi baglamında yegane gelir kaynagı olan mainstream - high end donanım satışından da vazgeçeceklerini hiç sanmıyorum.

Yani bir pc ye binlerce dolarlık kitler alacak birinin, 30 dolarlık tümleşik anakart üstüne kurulmuş, 200 ytl lik bir kasa ile yetinerek kendilerini karsız bırakması gibi birşey düşünülemez bile. Ki GT.com da da bakılabilecegi üzere pc ye de birçok oyun çıkmakta..

Saygılarımla....

Follow the Sign.. acharadjoulee@hotmail.com

PC lerde oyun devrnin azalmasının nedeni sürekli masraf çıkarması bugün en kuvvetli ekran kartını işlemciyi ramı alın 2 sene sonra artık yeni çıkan oyunlar için yetersiz kalacak ve upgrade yapmak zorunda kalacaksınız bu da masraf demek. Ama bir konsol aldığınızda ps3 olsun xbox olsun nintendo wii olsun her çıkan oyun direk bu sisteme göre tasarlanmış olacak grafik detaylarlarıyla uğraşmamış olacaksınız ve en az 5 sene aldığınız bir konsolu full özellikleriyle kullanacaksınız ama bilgisayarda 5 senede en az 2-3 kere upgrade parası vereceksiniz üstelik bir çok özellikten de feragat edeceksiniz, elinizde fazladan ekran kartları ramlar işlemciler birikmeye başlayacak...

Bunu hazırlayanda bilgsiayarın direk kendisidir, 3 boyutlu oyunlar gelişmemişken bu kadar hızlı upgrade gerek kalmazdı mesela bir pentium 166mx alındığnda 3 sene filan upgradesiz hemen her oyun oynanırdı 3d ekran kartları olaya girince bunlar için yepyeni bir pazar oldu ve artık masrafı artmaya başladı. İşte oyun konsollarıda tam bu dönemde ivme kazandı.

oyun üreticileri ve nvidia gibi firmalar bu işi çığrından çıkardıkca pcler oyun konusunda eski günlerine asla geri dönemez. Yani bir ekran kartı yapıyorsan bu kart 3 sene boyunca her oyunu çalıştırmalı. Zaten notebooklar aldı başını gitti masaüstü bilgisayarlar gittikce azaldı dolayısyla bu da upgrade olanığının düşmesi demek.

Ama bazı oyunlar real time strateji ve frp gibi oyunlar da her zaman pclerin gözdesi olarak kalacak.

Pclerde oyun devri hiçbir zaman kapanmaz ama eski günlerinede dönmez. bence ucuz ve küçük bir notebook + bir oyun konsolu alınmalı. ben tercihimi psp den yana yaptım hem portatif hem eğlenceli.

Oyun üreticileri PC yi es geçtikleri vakit asrın hatasını yapmış olacaklardır.

Örneğin Activision Call Of Duty 3 ü Konsollara çıkardı.Feleği şaştı !

artık oyun bilgisayarlarda daha cok oynanıyor eger bilgisayar için kalkarsa bu onların zararına olur kullanıcıları yarının altına düşer...

gta 4 ile 500 milyon dolar kazandılar gözleri doysun

Bundan birkaç sene önce LEVEL'da bu konu hakkında bir yazı dizisi hazırlanmıştı. Gerçi geçen süre zarfında PC oyunları varlıklarını sürdürdü ama, yakın gelecekte bizi nasıl bir durum bekliyor, bilemiyorum.

Ben bu konsol alırsın 5 yıl tamamsın geyiğini hiç anlamıyorum. Bir kere 4 yıl o konsol gitse bile, sonlara doğru yeni konsol çıkacak diye piyasada oyun kırıntısı arayacak insan. Bunun haricinde Pc upgrade'ine verilen para zaten konsol parasına denk. Yani ben 5 yılda bir konsol almayı göze alıyorsam, aynı bütçe ile 5 yılda bir Pc de yenilerim. Basit bir hesap, kasa, hdd, güç kaynağı, monutor var elimizde. O halde bizim yenileyeceğimiz nedir?

işlemci= amd X3 phenom 2.4 ghz 200 ytl
ram= 2 gb oem 100 ytl
anakart= asus bişe 150 ytl
ekran kartı = 8800 gts Dx 10 destekli 320 bit 560 ytl

toplam ne etti= 1100 ytl. Ps3 'ün biraz üstünde. Bu sistem bana babalar gibi her şekilde en az 3 yıl yeter. Kasarsanız 4 yıl. Peki 1 yıl zarar mı ettim? hayır. Burası Türkiye, Orjinal Ps3 oyunu ne kadar 160 ytl, orjinal en son çıkan Pc oyunu ne kadar ? 90-50 ytl arası. Demek ki ben bir Ps3 yerine en az 2 Pc oyunu alabiliyorum. Bu bir yılıda daha fazla oyun oynamama sayın.

Son olarak Şu an piyasadaki Tüm oyun yapımcıları konsol'a dönse bile ATi, Nvidia, Microsoft birleşir kendi oyunları yapacak yeni firmalar oluşturur. Sonuç itibariyle Wista, Windows 7 zart zurt, bunları çalıştıracak donanıma yatırım yapması için insanları ikna edebilmeniz için oyunlar lazımdır. Yoksa yarın isterseniz 100 ytl'ye 6 ghz lik işlemci çıkarın kimse almaz. Ne yapacam der? bunu donanım üreticileride farkında olduğu için sürekli olarak oyunlara destek vermeye devam edecekler ve bir oyun yapımcısı para nerdeyse orada olur. Konsol'a kayma devam ederse, biraz daha kesenin ağzını açarlar olur biter.

Son olarak artık Gta Pc'ye çıkmayacak mı diye geyik haberlerden de vaz geçiniz. Şuan Ps 3 sattıran bir oyun neden Pc'ye çıksın. Bunun gibi satışları artıran yeni bir oyun çıktığında tahmini önümüzdeki sene 2008 sonu gibi Gta4 Pc'de çatır çatır oynuyor olacağız. Gta3 de bu böyle oldu, diğer konsol oyunlarında da. Şimdi 2009 başında Pc versiyonu gelecek dersen, kimse konsol almaz. OTurur bekler.

oyuncu gençlere,4 senede 5 ekran kartı 3 işlemci anakart sistemi değiştirdim ..ekran kartlarını gıdım gıdım yükselterek ceplerini dolduruyorlar, alın konsolunuzu xbox360,ps3 neyse koltuğunuzda oynayın...birde 32'' lcd tv niz varsa ne ala..

bence tamamen yanlış bu olay eğer pc de oyun devri sona ererse artık daha çekilmez olur hayat hem GTA olmadan pc olmaz pc olmadan GTA olmaz bence

Bence en iyisini yapıyorlar PC'ye çıkartmamakla oyunu. Biri kapanırsa diğeri açılır merak etmeyin.

Ben GTA oyununu oldum olası sevmem zaten. Ne konusu ne grafikleri nede oynama biçimini hiç beğenmiyorum. Yukarıda bahsedilen resimlerdeki grafikleri PSP3'de yapabilirler ama bunları PC'de uygulayabileceklerini sanmıyorum.

Arkadaşın 1100 ytl ye upgrade ettiği pc sistemini alsın 3 sene her oyunu maksimum seviyede full kalite oynasın bende nağmerdim !!!!

Ayrıca pclerde oyun bir çok sorunlada birlikte geliyor her bilgisayarda her detayı açamıyorsun kimi kartı kabul ediyor kimini etmiyor. Ondan sonra vistayı güncelliyorsun bu sefer bilgisayarın hantallaşıyor ve bu direk oyuna yansıyor. Ayarladığın kurduğun herşey senin oyundan da bir parça götürmeye başlıyor.

Artık işletim sistemleride oyunlar gibi sistem performansı istemeye başladı, hatta vista bile 3d ekran kartı olursa rahat edersin aeroyla diyorsa...

Bunun yanında konsollarda 5 sene götürmüyor değil, seneler geçti halen şuan playstation 2 için bir sürü oyun mevcut hepsinini full detay tam performans oynatıyor belki şuanki yeni bir kısım pc oyunlarıyla yarışamasada ps2 ler 300 ytlye kadar düşmüş durumda. Her yeni çıkan pc oyunu en son çıkan ekran kartının falanca filanca özelliğini desteklerim olursa iyi olur derse ki zaten 6 ayda bir ekran kartı geliştiriliyor bu işin sonu gelmez olan cebinizden çıkan paralara olur.

Biraz aklını çalıştırın oyun konsolu almanın ekonomik anlamda her halükarda çok daha fazla avantajlı olduğunu görür.

Ama pclerde oyun biter mi, bitmez tabiki ancak eski günlerinede dönemeyecek kullanıcıların büyük çoğunluğu konsola geçti bile...

yapsınlar oyunları 25 --30 lıra bakın almayan kalırmı.ogrencı adam üç beş kurus haşlıgı var onuda bırıktırıp oyun alcak kımbilir kaç ayda.tabi korsan cogalır 4--5 milyon dvd kopya nerdeyse 6--7 kat daha ucuz.oyun firmalarıda trılyon kazanmasın.hep bıze diyorlar.bi oyun firmasıda cıkıp ben oyun fiyatlarını dusurcem demiyokı.bilmem varmıdır bu oyun fiyatlarını denetleyen ,belirleyen bir kurulus.bizim yardımımıza kossun.korsanlar bosuna kopya yapmıyor demekkı ole zıtlasmaya gerk yok bole olacagına bısey yapsınlar oyun firmaları korsanı bırleserek cozsunler.

saçma pc deki ekran kartı pazaRINI HİÇE SAYIYORLAR SANIRIM

gta ilk önce pc için çıkarması gerekirdi çok yanlış yaptı yazıklar olsun. bu pc kullanıcılarına çok büyük bir hakarettir.

"Arkadaşın 1100 ytl ye upgrade ettiği pc sistemini alsın 3 sene her oyunu maksimum seviyede full kalite oynasın bende nağmerdim !!!!" demiş bir arkadaşımız ama ben tam 3 sene evvel aldığım his X800XL ice turbo II ekran kartımla tam 3 senedir mutlu mesuth gidiyoruz. Şuan yeniden bir ekran kartı alma zamanım geldi zira dx10 ve shader 3.0 ve üstü bir ekran kartı almak istiyorum. Yani 1100 ytl verebiliyorsan her zaman yeterli upgrade yapabilirsiniz. Bu arada ne bekliyor insanlar anlamıyorum, eğer ki üst seviye bir ekran kartı alırsanız ne kadar manyak oyun çıkarsa çıksın shader olayına takılmadığınız sürece oynatır. Bir kısım oyuncuda şöyle bir şey yapar, alır 3600 yada 9600 ekran kartını bu sene 200 ytl'ye iki yıl bilemedin bir yıl sonra 4600 ekran kartı alır. Bu sayede her sene rahat rahat oyun çalıştıracak bir sistemi olur, bununla üst seviye ekran kartlarını karıştırmayalım!

İnsanlar artık oyunlar için donanım parası vermekten bıktı. 1 ekran kartı parasına düzgün bir konsol alıp 5-7 yıl çıkan bütün oyunları acaba makinem kaldırırmı, donanımım yetermi diye bir derdi olmadan oynamak istiyoruz. Yavaş yavaş belli kısım oyuncular konsollara dönüyor. PC'de bu politika ile devam edilirse belli bir kaç tür oyun harici herşey konsollara dönecek artık. Ve dönmesi gerekiyor.

Bence pcde oyun devri kapansın zaten pcler oyun oynamak için üretilmiyorlar.ısı problemi, kasma problemi , upgrade problemi derken insan çıldıracak gibi oluyor.Alırsın bi tane konsol bütün oyunları açar ne ısı problemi ne kaldırma problemi ne kasma problemi.Kendimden yaşadığım bir olayı anlatayım.ben kendi pcimde crysis oynarken işlemci yandı fazla yüklenmeden.ayrıca o kadar kötü bir işlemci değildi.(İntel Core 2 Duo 3.0 ghz ) Yani anlayacağınız bilgisayara ne kadar upgrade yaparsanız yapın pcler oyun oynamak için elverişli değildirler.
En iyi sistemi yapsanız bile bir gün mutlaka bir yerde sorun çıkaracaktır.

Bence bu oyunun pc side cıkmalı playstasion da oynamak zevkli olmuyoki mesala 'Bi silah bölümü oluyoo onu analogla ayarlayana kadar insanın canı cıkıyo'Bence bu oyunun %100 pc side cıkacaktır...

konsolların dezavantajı strateji oynanamaz

her oyunun pc si için çıkabilir ancak görüntü kalitesi önemli bu üreticiler için düşünsenize pc niz orta halli e bunun "very high" görüntü kalitesini alamıyorsunuz ama ps3 ve xbox360 da biliyoruz ki nextgen teknolojisi bir fifa oyununu bile ne kadar değiştiriyor. tabiki faremizle ps dakilerden daha rahat hareket ediyoruz ancak hiçbir firma oyununun kötü görükmesini istemez.

bendeki cs aşkı olmasaydı coktan konsolu mu alıp gta IV ü oynamaya baslamıstım böle olunca pc versiyonunu ister istemez bekliyorum :S ... ve arkadasın dediqi ok doqru ekran kartı parası yetiştiremiyorum ! yeni cıkan oyunlar pc den cok şey istiyorlar al bi konsol ohh ne ekran kartı yenile oyna ! cok haklısın .. ;) sayqılar...

evet en iyisi konsol bende online oyunlar olmasa pc oynamaz ps de gta 4 mü oynardim çünkü ps de ekran karti yok ram yok kasma yok doya doya oyna

Şu an için hiç bir şey belli değil.Rockstar games in ceo suna yöneltilen soru: GTAIV pc oyuncularıyla buluşacakmı?
CEO: şu an için hiç bir şey belli değil.Şuana kadar çıkmamasının nedeni ise Hot Coffe modudur..!

hiç bir şey pc yi tutamaz...

ayrıca birisi demiş ki ps de ram yok ekrankartı yok nasıl ki yok heralde sen daha teknoloji konusunda yolun başındasın sen ne diyorsun hepside var işlemci bile var...

bende gta IV var bi kere ben bunu korsan cd ciden aldım siz de korsan cd cilerden bu oyunu temin edebilirsiniz

''evet en iyisi konsol bende online oyunlar olmasa pc oynamaz ps de gta 4 mü oynardim çünkü ps de ekran karti yok ram yok kasma yok doya doya oyna''

PS3=Bilgisayar.Sadece kendine has bir işletim sistemi var.Ona bakarsan adamlar bir emülasyonla PS3'e XP kuran var.Aynı durum tüm oyun konsollarında da geçerli.Mesela PS3 ü 80 gb alıp 500 gb hdd takan var

Arkadaş Yazmış 1100 tl verirsen 3 sene mutlu gidersin diye.Ben 2008 model pc aldım.PC geçen sene 2500 tl idi bu sene 1700 e düşmüş.1700 pc 1100 ekran kartı.ben 1100 verebilirsem ps3 alır 7 sene mutlu giderim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir