PC'nizin aşırı ısınıp ısınmadığını anlayın!

PC'niz ısınıyor olabilir, peki ama ısı sınırlarını aşıp aşmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
PC'nizin aşırı ısınıp ısınmadığını anlayın!

Aşırı ısınma, bilgisayarınızın performansını ve sabit diskinizin ömrünü olumsuz etkileyebilir. Peki bilgisayarınızın ısı sınırlarını aşıp aşmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Yüksek ısının PC'nize zarar verip vermediğini anlamak zor olabilir, ancak bakmanız gereken bazı işaretler var.

Isı nasıl oluşuyor?

Elektrik enerjisini kullanan her şey, ısı üretir çünkü ısı, elektriğin bir yan ürünüdür. Bilgisayarınız içerisindeki bileşenler, özellikle işlemciniz ve grafik işlemciniz (GPU), rahatça ısı üretebilir.

Oyun oynamak, DVD izlemek, dosya paylaşmak, video işlemek gibi işlemler, işlemcinize yük getirir. Birkaç işi aynı anda yaptığınızda ise aşırı ısınma sözkonusu olabilir.

Neye dikkat etmeli?

Isı, performansı etkilese de PC'nizi kullanmanıza genellikle engel olmaz. Bilgisayarınız yavaşlıyor ve donuyorsa, bunun nedeni bileşenlerinin aşırı ısınması olabilir. PC'niz ısındığında fanların daha hızlı çalışmaya başladığını da duyabilirsiniz.

PC'lerde aşırı ısınma durumunda kalıcı hasarı engellemeye yönelik kapatma özellikleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda sistem soğuyana kadar tamamen kapatılabilir.

Bilgisayarınızın içine erişebiliyorsanız, bileşenlere dikkatle dokunun. Bileşenler sıcak olabilirler, ancak elinizi yakacak kadar sıcak olmamalıdır.

Aşırı ısınma mı, yoksa sadece ısınma mı?

Aşırı ısınma mı, yoksa sadece ısınma mı?

Bilgisayarlar, olumsuz bir etki olmaksızın ısınabilirler. Fanlarınız çalışıyorsa, genellikler her şey yolundadır. Ancak fanlarınız her zaman en üst düzeyde çalışıyor ve gürültü çıkarıyorsa, bu aşırı ısınmanın işareti olabilir.

Fanı hiç duymuyorsanız, bu da bir sorunun işareti olabilir. Bozuk bir fan, sisteminizin aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu durumda PC'niz normalden yavaş çalışacaktır. Bazı durumlarda donabilir, kendi kendine kapanabilir veya yeniden başlatabilir, hatta karşınıza mavi ekran çıkarabilir.

Performansı etkileyebilen virüsler gibi farklı etkenlerde olabilir, bu yüzden bir antivirüsle sisteminizi taramanızda fayda olacaktır. Windows'ta Görev Yöneticisi'ni kullanarak hangi işlemlerin işlemciyi yoğun olarak kullandığını görebilirsiniz.

Bozuk fan dışında bileşenlerin kasa içinde doğru konumlandırılmaması ve hava akışına engel olması da aşırı ısınmaya yol açabilir. Odanınız çok sıcaksa, bu da sisteminizin sıcaklığının artmasını sağlayacaktır.

PC'ler için en iyi sıcaklık hangisi?

PC'ler için en iyi sıcaklık hangisi?

Bilgisayarlar, "oda sıcaklığında" en yüksek performans verecek biçimde tasarlanırlar. Bilimsel olarak bu sıcaklık, 20 santigrat dereceyle 26 santigrat derece arasındadır. 27'nin üzerindeki sıcaklıkların PC'nize zarar verme olasılığı vardır.

Soğuk hava, sıcak kadar tehlikeli değildir. Yani 20'nin altındaki sıcaklıklarda çok endişelenmenize gerek yoktur.

İşlemcinizin sıcaklığına BIOS üzerinden göz atabilirsiniz. İşlemcinizin sıcaklığı, odanızdan daha sıcak olacaktır, yani ilk gördüğünüzde panik yapmanıza gerek yok. Genel olarak işlemcinizin 75 derecenin üzerine çıkmaması gereklidir.

PC'nizin sıcaklığını düşürmek için kasanızın ve fanlarınızın temiz olup olmadığını kontrol edin. Kasanın havalandırmasının iyi olmasına dikkat edin ve PC'nizle birlikte gelen kılavuzlardaki talimatlara da kulak verin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Simdi ortalam 33 derece iyimi

@02 Eyl 2014 00:05 Ortama değil de öncelikle bilgisayarı parçalarının ısılarına bak. Bunun için aida 64 tarzı programları kullanabilirsin.

bilgisayarım yok ki ısınsın :D

laptop kullanıyorsanız bilgisayarı kapatın elektrik süpürgesiyle kasayı açmadan deliklere tutun farkı görün :)

@02 Eyl 2014 00:48 kulaktan kulağa dolaşan bilgisizliklerle iş yaparsan sonra servise gönderirsin laptopu. deliklerinden içeri tut tamam mı sen, ondan sonrada fanı kendi hızından daha fazla dönüp dengesini kaybetsin ve düzgün soğutma yapamamasın. sen devam et bu kafayla.

Yük altında 80° ye kadar çıkan bir ekran kartı el yakabilir ama o şartlar altında çalışabilecek özellikte üretilmiştir.Uzun süre aynı sıcaklıkta kalmaması gerekebilir onun dışında bence sıcaklık sorun değil.

Birinci pragrafın son cümlesinde 27 nin üstündeki sıcaklıkların pc ye zarar verme olasılığından bahsedilmiş. Yaz ayında zaten oda sıcaklıkları 25 in üstünde buna birde işlemcinin çalışmasından dolayı oluşan ısıyı ekleyin 35-50 derece arası bir sıcaklık oluşur. bir masaüstü bilgisayarın ortalama bir soğutucusu ve egzos fanıda varsa işlemcinin marka ve modeli kullanım şekli farketmeksizin işlemcilerin 25 - 60 derece arasında ısı sıcaklığında çalışması normaldir.

Ip vaaa genlee..n

Speccy programı biyerinden uydurmuyorsa 45-55 arası gidip geliyor sıcaklık

Diz üstü bilgisayarımda hem alt kısımdan hem üst kısımdan soğutucu kullanıyorum.marka acer ısınma dışında sorunum yok bu marka'dan özellikle oyun ve video izlerken çok faydasını görüyorum..

desktop 2saat video ouynatınca gpu 57C oyunda 85 C kasa kapakları açık yazın 30c kalan pc mucize mba2013 47-55C

speedfan gibi ücretsiz bir programla ısı kontrolü kasa açılmadan yapılabiliyor. Bu programla yapılacak kontrolde ısı çok yüksekse program alev resmi gösteriyor. o bölgeyi muhakkak soğutmanız gerekiyor böyle bir durumda.

i7 işlemcili bilgisayarda boşta işlemci ısısı 40-50 derece arasıdır yuk altında 70 derecelerı gorebılır. İşlemcilerin ortalama maximum sıcaklık derecesı 103 derecıdır. Lütfen kullanıcılara yanlıs bılgılendırme yapmayınız. turkıye sartlarında ortalama hava sıcaklıkları 30 derece ustundeken hıc bır standart pc 25 derece calısmaz zaten mantıga ters düşer.Sonuc olarak yaz aylarında bilgisayar işlemcileri 40-50 derece görmesı normaldır

Zaten pc nizin oda sıcaklığının da altında olması herzaman iyi olmaya bilir. Siz internette dolaşırken biraz sonra oyuna geçerseniz belki yoğuşma yapabilir. Elektriği olan elektronik komponentler için en kotu şeylerden birisi de sudur.

Ve kasanın içine yere dik ve yere paralel olmaktan farklı bir açı ile fanları yerleştirmeyiniz. Fanlarınız ucuz ise noctua falan değilse mekanizmaları sıkıntı çıkarabilir.

Masaüstü için öncelikle PC donanımların yaydığı ısıyı dışarı atmak için gerekli olan iyi kasa, iyi kasadan kasıt üst ve arka kısmında en az 12cm tercihen 14cmlik fanlar, Kasanın tabanında yer varsa 1 fanda oraya, stock cpu soğutucu yerine harici soğutucu , harici fanlar için fan kontrolcü akabinde soğutucu ve fanlar için gerekli olan periyodik bakım....Bunları yaptıktan sonra ısı sorunu kalmaz...

Sen de yorum yaz