PC satışlarında tarihi düşüş!

Bİlgisayar satışlarının tarihin en büyük düşüşünü yaşadığı ortaya çıktı! İşte nedenleri ve bir umut.

  • Zeynel A. Öztürk
PC satışlarında tarihi düşüş!

Bilgisayar satışlarının 2015'in dördüncü çeyreğinde şimdiye kadarki en büyük düşüşlerden birini yaşadığı anlaşıldı. IDC'ye göre dünya çapındaki PC sevkiyatı, dördüncü çeyrekte 71,9 milyon birime ulaştı - bu, 2014'ün son çeyreğine göre yüzde 10,6 gerileme anlamına geliyor.

Bundan bir önceki (yıldan-yıla) büyük düşüş, yüzde 9,8 ile 2013'te yaşanmıştı. Toplam PC satışlarının 2008'den bu yana ilk kez 300 milyonun altına düştüğü görünüyor. Bu düşüşün PC sektörünün üzerindeki birden fazla baskıdan dolayı oluştuğu biliniyor.

PC satışlarının düşmesine yol açan nedenler arasında daha güçlü telefon ve tabletlerin ortaya çıkması, işletim sistemlerindeki gelişmeler, Windows XP'nin destek süresinin Nisan 2014'te dolması ve aynı sene PC'lerde yapılan indirimler var. Windows 10'un ücretsiz bir güncelleme olarak sunulması, çoğu kullanıcının mevcut bilgisayarını kullanmaya devam etmesini sağladı ve bu nedenle satışlara katkıda bulunmayan bir başka faktör oldu. Bilgisayar donanımlarının eskisinden daha uzun dayanması ve yükseltmeye daha nadir ihtiyaç duyması, PC satışlarının azalmasının en basit nedenleri arasında.

Bununla birlikte 2'si 1 arada PC'lerin geleceğinin parlak görünmesi. IDC'nin verileri bu bilgisayarları içerseydi dördüncü çeyrekteki büyüme yüzde 6 civarında yükselecek, toplam veriler yüzde 3'e yakın artacaktı. 2'si 1 arada dönüşebilir PC'lerin 2016'da daha da büyük bir etki oluşturması bekleniyor.

PC üreticilerine tek tek baktığımızda ise Lenovo'nun yüzde 21,4 ile liderliğini sürdürdüğünü görüyoruz (geçen seneki pazar payı yüzde 20 idi). PC satışlarında HP yüzde 19,9 ile ikinci sırada yer alırken Dell, yüzde 14,1 ile üçüncü sırada yer aldı. Asus ve Apple ise 7,9 pazar payıyla dördüncü sırayı paylaştılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

İntel i5 den aşğası alınmaz onlardan 800 dolardan başlar halbuki pc ve laptop fiyatları 500 dolara düşse o zaman satışları gör. Daha pc nin veya laptobun taksidini ödemeden yeni mıdel 100 dolar pahalı olarak çıkıyor bu kafaylan tabiki batarlar. Birdde pc ve laptop 2.el olarak cep telefonu gibi piyasası yok.

@13 Ocak 2016 22:05 senin gibi intele tapanlar sayesinde işlemcilerini pahalı satan bir para göz olmuş intel var...

@subita Bunu yazdığın cihazın işlemcisinin intel olması ihtimali yüksektir. Değilde AMD bile olsa babanın oğlu mu bedava mı verdiler?! Yazı çıkarsa ben kazandım, tura çıkarsa sen zaten kaybettin...Sevgili Subitacık herşeye gerekçesiz kontra olma.

Bu argümanları 2015 te sayısız defa okuduk yeni bir şey yok! PC üreticilerinin tek çaresi damping %70 e varan indirim yapsınlar piyasa canlanır aksi halde yavaş minimal tırmanan expansiyona razı olmaları gerekecek bu da sonunda hem satışta hem istihdamda daralmaları ve krizi derinleştirecek. Demirin bakırın kilosu kaça yahu, kullanılan nano teknolojide olsa üretim masrafları az, kar % 1000000. Hadi canım biraz kardan az feragat edin bakim, de hadi yoksa batacaksınız!

@13 Ocak 2016 22:37 Bugün dış kaynaklı bir haberde okudum. PC piyasasanın lideri Lenovo CEO'su Yang Yuanqing ''Windows 10 mükemmel bir sistem fakat ücretsiz eski PC'lere dağıtılmamalıydı, bunun yerine sadece yeni cihazlarla pazarlanmalıydı, eski cihazların bileşenlerini yenilemek vs. pazarı iyice daralttı, SONY ve Samsung sırf bu yüzden Notebook pazarından çekildiler'' diye demeç vermiş. Microsoft'a tüketici olarak teşekkür ediyorum demek bu gözü doymazlara rağmen bize Windows 10'u dağıtmış.

@14 Ocak 2016 11:06 senin gipi müridi olupta ucuz işlemci mi satacaklardı intel ve ms sizin gibileri iyi söğüşlemiş...

@subita Olaylara tepeden sanki bir başka gezegenin canlısı olarak bakmanız çok can sıkıcı. Ülkenin petrolü vardı da biz mi içtik?! PC kullanıcılarının ekserisi ya intel ya AMD işlemcisi veya MS kullanır. Hal böyleyken sayın Subitacık senin Linux Mint kullandığını biliyorum peki anakart ve diğer bileşenlerinin markası ne çöpten mi topladın yoksa Steve Jobs'a özendin garajda tenekeden vs kendin mi imal ettin? Tencere dibin kara senin ki benden kara! Sırça köşkte oturan düşmanına taş atmamalı.

Fiyat fiyat fiyat fiyatları düşürsünler iyi bir pc 2000 tl insanlar da iyisini alamayınca eskisine takviye yapıp yada yapmadan kullanmaya devam ediyorlar. Y.O

yukarıda sayılanların aslında pek etkisi olmadı! o üreticilerin düşünceleri, EN BÜYÜK etken çok pahalı , kazançlar azaldı. para sürekli değer kaybediyor, önceden alınan orta seviye PC fiyatı şimdi giriş seviyesi bile alınamıyor, Ne XP si Ne win10 u ayakta uyuyun siz.

Telefonumun çözünürlüğünde Laptop almak için 3-5 bin vermem gerekiyo neden Çözünürlük dedim: çünkü benim için görsellik ve netlik ön planda

fiyatlar düşmez , pil süreleri uzamaz , laptop kalınlıklarının incelmesi gerçekleşmezse bu durum kanımca değişmez .

pc satışlarının düşmesinin tek sebebini açıklayayım: windows 7-8-8.1-10. milletten gına geldi artık!

Tek nedeni var o da her sene yeni bilgisayar mı alacağız? Almadığımıza göre düşmesi gayet normal. Bozulmadığı sürece ben bilgisayarımdan memnunum atom parçalamıyoruz sonuçta!

@14 Ocak 2016 12:39 haklısın dostum, iyice hurdaya çıkmayana kadar konsol PC'yi niye değiştireyim yahu, içi tozlandı diye mi? Ben onu niye aldım içine el girsin, kol girsin, istediğim zaman aksamını, donanımlarını değiştirip en az 15-20 yıl hatta gittiği yere kadar kullanmak için değil mi? Parayı sokakta mı topluyuz? Kendileri istihdam yaratmaz ama malları hep satılsın ister kapitalizmin açmazı burda yatıyor.

Dışı mikadan, titan rengine boyanmış uyduruk gittikçe kalitesizleşen bir Notebook veya Lenovo denilen Made in Çöp almaya hiç niyetim yok. Tıpkı yeni traktörler gibi servisten başkası dilini anlamıyor onun yerine bir Massey_Ferguson veya Dünya fenomeni Fendt traktörün olsa en yeni modeli verseler bakalım işlediği sürece modern ve pahalı ürünü tercih eder misin. Bilgisayarımla gömülecem gittiği yere kadar.. var mı ötesi! Bir ev, bir araba hediye etsinler, düğünümü yapsınlar o zaman yeni alırım :))

fiyatları düşürsünler yeter...Artık teknoloji kolay sahip olunur hale geldi.Eski yıllarda olsa bi cazibesi bir hazzı vardı.Şimdilerde bir çok alternatif var.O yüzden fiyatları düşürmeleri gerekiyor.Ama biliyorlar ki tablet ve telefonda her iş görülmediği için inadına performans arttırdık ısınmayı azalttık diye fiyatlara basıyorlar.Biz yine PC ya da notebook yeni de alsak upgrade yapıyoruz cunku ıcındekı komponentler ıhtıyacı karsılamıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost