PC satışlarında Windows XP rüzgarı!

Windows XP'ye verilen desteğin resmi olarak bitmesi, bakın en çok kimleri sevindirdi...

  • Levent Öztürk
PC satışlarında Windows XP rüzgarı!

Windows XP, artık yeni güncellemeler almayacak ve görünüşe göre bu durum, yeni PC satışlarının işine yaramış durumda. Araştırma firmaları olan IDC ve Gartner'ın ilk raporlarına göre, 2014'ün ilk çeyreğinde bilgisayar satışlarının azalmaya devam etmesine rağmen, bu azalma önceki çeyreklere göre çok daha yavaş bir hızda gerçekleşmiş durumda.

IDC'nin söylediğine göre, çeyrek içerisindeki satışlar, tahmin edilen yüzde 5.3 azalma oranına nazaran, yüzde 4.4 oranında azalmış durumda. Gartner'ın sunduğu oran ise, yüzde 1.7 ile çok daha iyimser bir tablo çiziyor.

İki raporun birleştiği ortak nokta, beklenenden daha fazla yeni PC satıldığı ve kullanıcıların XP'den "mecburen" de olsa, vaz geçmeye başladığı. Her iki raporda da Japonya, son üç ay içerisinde en fazla PC alımı yapan ülke olarak gözüküyor. Gartner'ın raporuna göre, Japonya'daki PC satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artmış durumda.

Yine iki raporda da, tabletlerin pazar üzerindeki etkisinin azalmış durumda olduğunu gösteriyor. Tabii ki bu etkinin azalması, özellikle dizüstü bilgisayar satışlarında yaşanan azalmanın yavaşlaması anlamına geliyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

allah allah 13 yıl sürmüş destek birde konuşuyolar: sanki diğer şirketler bu kadar süre destek vermiş gibi. doğru söylemek gerekirse ben işletim sistemi yapsam 2 yıl destek vermem microsoft ise 13 yıl vermiş. buda microsoft un kalitesini gösteriyor.

@19 Nis 2014 14:13 çok iyi konuştun bu sıralar Microsoft'a ön yargı çok var nedense

@19 Nis 2014 16:35 ön yargı değil microsoft`un ne nalet bir firma olduğunu bilmeyenler, microsoft eleştirilerini garipsiyorlar

@20 Nis 2014 00:51 o yüzden mi windows XP gibi 13 yıllık destek vermiş söle bakalım hangi şirket bu kadar destek vermiş ver bakalım

Yedi senedir kullanmakta oldugum notebbook u emekliye ayirip yeni bir pc aldim. Bu surec icerisinde uc tablet bes tane smartphone aldim. Kendime baktigimda surecin pc ureticileri icin iyi olmadigini anliyorum. Mobil pazar ise isik hizinda.

Bu haberlere inat xp ölmeyecek o alacağı bütün güncelleştirmeleri aldı zaten;win7,win8 çok düzgün ve güvenli yaaa ok kardeşim bizde onları kullanırız aman kızmayın.

@19 Nis 2014 17:08 windows 7 gayet güzel ve güvenli sistem xp de güzel windows 7'de kullanmadığın ne kadar belli windows 7 xp'nin geliştirilmiş hali ve windows 7'yi kullanmadığın ne kadar belli :D

@20 Nis 2014 01:16 ey sazan kullanmadığımı nerden çıkardın;sen kısa kollu tişörtünle gezerken ben işletim sistemi kurup kullanırdım win7 xp'nin gelişmiş haliymiş pehhhh:)))) dünkü bebeler gelmiş bide bize akıl veriyor evet okadar gelişmiş'ki ağ sorunları yüzünden kafayı yiyorum.bir kere xp nin değil vistanın gelişmiş halidir arada Vista vardı hatırlarmısın bilmem.yaaaa işte onun sözüm ona gelişmiş hali win 7 dir.senin ismini bile telaffuz edemediğin sistemler şu an yüklü makinamda.solaris mesela bilmem bilirmisin??birine yorum yapmadan önce kendini geliştir'de komik olma bariii...

@20 Nis 2014 10:20 yaşın 10 galiba.

@20 Nis 2014 10:20 Ağ sorununu çözemeyen biri gelmiş kendini övüyor :D Git driver kur düzelir. Bilmiyorsan internette arattır bulursun nasıl kuracağını.

kimilerine göre xp öldü :)

windows 7 ye kaç yıl destek verecekler acaba?

@20 Nis 2014 18:44 2023'e kadar verir , sonra zaten sen değiştirmiş olucaksın :)

7-8`e geçirtmek amaçlı savan.avi ;)

Sen de yorum yaz