PC'niz Dijital Para Çıkarıyor Olabilir!

Yeni bir keşfe göre PC'niz, zararlı bulaşan web siteleri yoluyla dijital para madenciliği yapmaya başlamış olabilir!

Bilgisayarınız Dijital Para Çıkarıyor Olabilir!

Bilgisayarınız, zararlıların istilasına uğrayan web siteleri yoluyla izniniz olmadan dijital para üretmeye başlamış olabilir. Bir BBC raporuna göre internetin en popüler web sayfalarında yapılan bir tarama, yüzlerce sitenin zararlı kod içerdiğini gösterdi.

Şifreli para birimlerinin madenciliği için çok büyük miktarda işlem gücü gerekiyor; bu yüzden bu iş için genellikle merkezi bir bilgisayar yerine birçok bilgisayardan faydalanılıyor. Bol sayıda GPU'ya sahip bir "madenci", yaptığı yatırımı "çıkardığı" dijital para birimi yoluyla geri alıyor.

Bazı kullanıcılar ise bu ağır yükü başka bilgisayarlara aktarmayı tercih ediyorlar. Bu noktada madencilik yazılımları devreye giriyor. Tamamen iyi niyetli olan bu yazılımlar, şirketler tarafından web sitelerine yüklenebiliyor. Kullanıcılara haber verildiği durumda bu tür yazılımlar, zaman içinde web reklamlarının yerini alabilir veya reklamları tamamlayacak biçimde kullanılabilir. Sorun ise kullanıcılara haber verilmediğinde patlak veriyor.

Son günlerde The Pirate Bay, Showtime gibi siteleri ziyaret edenlerin GPU kullanımının normalin üzerine çıktığı anlaşılmış, bunun JavaScript tabanlı bir madencilik yazılımından kaynaklandığı anlaşılmıştı. The Pirate Bay'in yazılımı bilerek çalıştırdığı düşünülse de Showtime, muhtemelen hack'lenmişti.

BBC, madencilik script'ini çalıştıran sitelere başvurduğunda çoğunun durumdan habersiz olduğunu öğrendi. Coinhive ise site sahibinin bilgisi olmadan kod çalıştıran birkaç hesabı engellediklerini ve bu tür raporlar geldikçe engellemeye devam edeceğini söyledi.

Bilgisayarınızın bu tür madencilik script'lerinden etkilendiğini düşünüyorsanız, hızlı bir çözüm olarak reklam engelleyicileri veya antivirüs paketlerini kullanmanız öneriliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Sizleri bilmem ama Opera kullanıyorum ve ayarlardan reklamları gezindiğim tüm sitelerin aç diye bazı sayfaları açmayıp engellemeler koymasına rağmen açmıyorum. Bootnet ten sonra şimdi de bu! Artık virüsler malware truva atları, phishing, adware bilmemne hayal oldu, bunları bedava AV'ler bile yok edince daha radikallerini geliştirmişler! Herkes kendi önlemini kendi alacak hangi AV kurulu olursa olsun haftada 1 kez Emsisoft Emergency Kit ile (Kurulumsuz on Demand yani) bilgisayarınızı taratın!

PC'niz para mı basıyor desen daha ilgi çekici bir başlık olurdu, Chip! PC'leri darphaneye çevirmek harika bir fikir. Günümüz hacker'larının aç kalması neredeyse imkansız:) Güvenlik firmalarının yakında bu konuyla ilgili çözüm üreteceğini düşünüyorum...

Her balık oltaya gelir yeterki doğru yemi kullan mantığı ile konusunda uzman çalıştırarak bizleri Sanal Dünyanın okyanusunda bir avlanacak balık, etinden sütünden yününden faydalanacak koyun görenlerin tümünü esefle kınıyorum. Ne yaparsan yap en keskin AV kullan en iyi tarayıcı kullan reklamları engelleyici yüz tane tool uygulama kullan her defasında reklam pastasının iştah kabartan yönü ağır basıyor ve bir hinoğlu hinlik bulup bizim sırtımızdan onayımız olmadan para kazananlara lanet olsun YUH!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir