PC'niz yapay zeka uygulamalarını çalıştırabilir mi? Test edin!

Çoğumuz fark etmedik ama yapay zekalı dünya çağına gireli biraz oldu. Öyle ki, Microsoft artık yapay zeka uygulamalarını çalıştıracak özel PC'ler bile tasarlamaya başladı, hatta telefonlar, tabletler bile yapay zeka için özel dizayn ediliyor. Peki mevcut PC'niz yapay zekaya uygun mu?

PC'niz yapay zeka uygulamalarını çalıştırabilir mi? Test edin!

Bir zamanlar üreticiler TV satarkern "HD Ready" ifadesini kullanırdı. Bu henüz HD yayınlara adapte olmamış bir dünyada TV satarken, sonraki 5-10 sene içinde tamamen HD yayınlara geçerken TV'nin yüksek çözünürlüklü yayınları göstermeye hazır olduğunu anlatıyordu. Şimdi biraz benzer bir durum yapay zeka için geçerli.

Tüm dijital dünya yapay zeka için kendini hazırlıyorken, yapay zeka uygulamaları şimdilik bulut servisleri üzerinden çalışıyor. Ancak Microsoft, Apple, Samsung gibi şirketler, kullanıcıların kendi cihazları üzerinde yapay zeka uygulamalarını çalıştırmaları için özel tasarımlar hazırlıyor.

Yine de yapay zeka uygulamalarını çalıştırmak için mutlaka yeni bir PC veya bir Mac almak zorunda kalmayabiliriz zira elimizdeki mevcut PC'nin yapay zeka uygulamalarına hazır olup olmadığını ölçebileceğimiz bir test mekanizması var.

Yapay zekayı yerel olarak çalıştırmak zor bir iş, özellikle cihazınızda gerçekleşen yapay zeka iş yüklerini hızlandıracak yerleşik NPU'ya sahip modern bir CPU'nuz yoksa bilgisayarınızın hızla ısındığına ve ekranın donduğuna da şahit olabilirsiniz. Ama yine de bazı güçlü PC'ler bu iş yükünün altından kalkabilir. Peki bunu nasıl anlayacağız?

Opera tarayıcısı, test sürümünde "Bilgisayarınız yapay zekaya hazır mı?" isminde bir test işlemi sunuyor. Ancak buna erişebilmek için şimdilik Opera'nın test sürümünü çalıştırmak zorundasınız.

Bilgisayarınızı yakmayın!

Bu testin sonucuna göre, eğer bilgisayarınız uygun değilse, yerel olarak yapay zeka uygulamalarını bilgisayarınıza yüklemeyi unutun. Ancak, ortalama bir sonuç aldıysanız, her uygulamayı olmasa da bazılarını çalıştırabilirsiniz veya zorlu uygulamaları çok yavaş şekilde de olsa çalıştırma ihtimaliniz olabilir ama bunu da çok tavsiye etmiyoruz zira donanımınıza hasar verme riskiniz olduğunu da unutmayın.

En önemlisi, NPU yeteneklerine sahip olmayan bir PC'de yapay zeka uygulamaları çalıştırmaya niyetliyseniz, PC'nizi çok üst seviyede soğuttuğunuzdan emin olmanızı tavsiye ederiz zira biliyorsunuz dijital donanımlar ısıyı hiç sevmezler ve normalin üzerindeki ısılarda yanmaya eğilimlidirler. PC'nize yazık olmasın sonra...