Penguen'in başı "Hayalet" ile dertte!

Linux kullanıcılarını korkutan ve son dönemde artan tehditlere, şimdi de "Hayalet" eklendi!

Linux'u "Hayalet" vurdu!

Linux şu sıralar çok büyük bir tehditle yüz yüze. Neredeyse her Linux dağıtımında bulunan ve glibc olarak bilinen GNU C Library modülündeki bir açık yüzünden, saldırganlar Linux'lu sistemlerin kontrolünü ele geçirebiliyorlar.

Hayalet olarak isimlendirilen bu yeni saldırı, kullanıcının virüslü bir e-postayı açmasıyla başlıyor. Daha önce 2000 yılında da baş gösteren aynı açığın aslında tam olarak Mayıs 2013'te onarıldığı biliniyor. Bu süre zarfında bu açığın büyük bir sorun yaratacağı düşünülmüyordu ancak hacker'lar böyle olmadığını ispatladı. Debian 7, Red Hat Enterprise Linux 6 ve 7, CentOS 6 ve 7 ve Ubuntu 12.04 üzerinde açığın yamanmadığı ortaya çıktı ve hacker'ların da bu hatayı affetmediği anlaşılıyor.

Şimdi Redhat, Ubuntu, Debian ve Novell Linux dağıtımlarındaki açığı yamadılar ve kullanıcılarının güncelleme yapmalarını tavsiye ediyorlar. Ancak açığın halen kapanmadığı Linux sürümleri de bulunuyor.

Son yıllarda açık kaynak kodlu sistemlerde açıklar giderek daha büyük problem haline dönüşüyor. Heartbleed, Poodle ve Shellshock açıkları yüzünden çok sayıda sistemin saldırıya uğradığı biliniyor.

Okuyucu Yorumları