PES 2014 Demo: İNCELEME

Son üç yılın intikamını almaya gelen PES 2014, bakın yeni oyunu ile bizlere neler vaat ediyor...

  • Ertuğrul Süngü
PES 2014 Demo: İNCELEME
PS3 ve Xbox 360 odaklı bir yapım

FIFA 14 Demo incelememiz için tıklayın...

FIFA ve PES 2014 neredeyse yoldalar. Bundan sadece birkaç gün önce görücüye çıkan her iki oyunun demosunu da sizler için mercek altına aldık. FIFA 14 makalemizi okuyanlar, neyle karşılaşacaklarını az çok biliyorlar. Şimdiyse sıra uzun süredir tahtından edilmiş olan PES 2014'e geldi. Evet, 2011 yılından beri bir türlü aradığını bulamayan PES, bu yıl çok büyük atılımlarla birlikte geleceğini zaten beyan etmişti. Oyunu Xbox 360 ve PS3 için özel olarak yayınlanan demosundaysa, tıpkı FIFA'da olduğu gibi, iyi kötü ne ile karşılaşacağımızı test etmiş olduk. Fakat şu bir gerçek ki FIFA 14'ü yeni nesil konsollarda deneyim etmeden, herhangi bir şey söylemek çok yanlış olacaktır ama belirtmekte de fayda var; bu sefer PES ekibi gerçekten çok ama çok fazla yenilik ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar. Malum, FIFA'ya karşı çok güçsüz konumdalardı ve FIFA zaten mükemmel hale getirdiği oyun yapısını geliştirmektense, vaktini daha çok oyuncuya ulaşabileceği, online oyun moduna harcadı. İşte bu sefer, en azından günümüz konsolları için, PES'in öne geçmesi için muazzam bir fırsat doğmuş durumda.

Eksikler tamamlanıyor

Hava toplarında da 360 derece görüş imkanı

PES 2014, direk olarak günümüz konsolları için tasarlanmış bir oyun. Kendisini yüzde 80 gibi yüksek bir oranla yenileyen yeni PES, karşımıza envai çeşit değişiklik ile çıkmayı başardı. Dilerseniz, tıpkı FIFA yazımızda olduğu gibi öncelikle sizlere karşılaşacağımız yeniliklerden şöyle bir bahsedelim ve akabinde demo deneyimimize geçelim. PES 2014 artık tamamen yeni bir motor üzerine kurulu. 2013'teki bazı yazılımları beraberinde getirmiş ama özünde, o bambaşka bir yapım. FOX Engine olarak bilinen motorun üzerine inşa edilen yeni sistem, içerisinde altı ana başlık barındırıyor. Bunlardan ilki TrueBall Tech. FIFA serisinin 2011 yılında karşımıza çıktığı ve bir anda tüm futbol oyun anlayışını değiştiren 360 derece görüş sistemi, bu özellik ile artık PES'e de eklenmiş durumda. Malumunuz, PES 2013'e kadar sadece ve sadece sekiz yönü kullanabiliyor, ince açıları hiçbir şekilde yakalayamıyorduk. Fakat PES görüş açısını sadece ayağında top olan oyuncuyla da sınırlı tutmamış ve havadan gelen toplar için de 360 derece vuruş yeteneğini mümkün kılmış.

Yeni grafik motoru ve sistem alt yapısı

M.A.S.S. kendisini her karede belli ediyor

Seri ile gelen bir diğer önemli yenilikse M.A.S.S. yani Motion Animation Stability System. Oyuncuların tamamen fizikleri üzerine yoğunlaşan sistem sayesinde, eskisinden kat be kat daha detaylı mücadeleleri görebileceğiz. M.A.S.S. sayesinde artık zorlu anlarda iki oyuncunun mücadelesine, eller ve kollar da girecek. Omuz omuza mücadele olarak bilinen bu güzide rekabet anını her türlü detayı ile gözlemleyebileceğiz. Ve belki de PES 2014'ü, FIFA 14'e karşı bir adım öne geçirecek özelliğe geliyor sıra. Yine M.A.S.S. ile oyuna eklenmiş olan yeni oyun ve top kontrolü sistemi gerçekten büyüleyici. Artık topu ayağında tutan bir futbolcuyu, iki analog ile birlikte kontrol etmemiz mümkün. Sebebiyse şu; her futbol oyununda olduğu gibi topun futbolcunun yüzde yüz kontrolündeymiş, koşarken bile ayağından kaçırabileceği hissiyatını sağlamak. Futbolcu ve ayağındaki topun birbirinden bağımsız hareket etmesiyse, ileri seviyelerdeki oyuncuların, topu süren kişinin karakteristik özelliklerini de en üst düzeyde kullanmalarına imkan tanıyacak... Son olarak Heart sistemine geliyoruz. Bu yenilik sayesinde çok daha gerçekçi stadyumlara kavuşuyoruz ama FIFA 14'den farklı olarak, içerisinde bulunduğumuz stadyum ve gelen tezahüratlara göre, takımımızdaki oyuncuların moralleri artıyor ya da düşüyor. Özellikle deplasman maçlarında aradaki fark gözle görülür şekilde ortaya çıkıyor. Morali düşük olan takımlardaysa, sinerji yavaş yavaş kayboluyor ki bizler de bu durumu deneyim ettik.

Moralleri etkiyecek stadyumlar

Deplasman ve tezahüratların önemi büyük

Şimdi biraz daha kendi PES 2014 deneyimlerimize geçelim. FIFA 14'de bulunan RPG temasına değinmiştik yazımızda, farklı oyuncuların zamanla farklı özelliklere kavuşmasına. İşte benzeri bir sistem PES 2014'te de söz konusu. Misal Rebery ya da Neymar gibi oyuncular çok hızlı şekilde hareket edebildikleri gibi, 360 derece görüş özelliği sayesinde ani, keskin dönüşler yapabiliyorlar. Javi Martinez gibi kuvvetli defans oyuncularıysa, üzerine gelen rakiplerini anında durdurabiliyorlar. Anlayacağınız bu sefer oyuncuları çok daha iyi tanıyanlara hitap eden bir PES söz konusu. Burada birazcık da değişen savunma kontrollerinden bahsedelim. PES 2013'te ziyadesiyle karışık ve birçok tuşu kullanmamızı zorunlu tutan bir mantık vardı. 2014 ileyse işler çok daha kolaylaşmış. PS3 üzerinde, "X" tuşuna ve sol analoğa basık tuttuğumuz anda savunma oyuncumuz rakibin karşısına dikiliyorken, kombinasyona R1'i eklediğimiz zaman savunma, rakibe daha da yaklaşıyor. Son olarak "X"e iki defa bastığımız anda rakibimizi ayağına doğru net bir hamle yapmış oluyoruz. Kare tuşuysa, baskı kurmak için ikinci bir savunma oyuncumuzu daha yakınımıza çağırmaya yarıyor. Baktığınız zaman üç ya da dört tuş ile tüm savunmayı kontrol edebiliyor, ortalama bir oyuncunun ayağından topu rahatlıkla alabiliyoruz.

Detaylı grafikler ve modellemeler

Lisans sorununa aynen devam

PES 14, PES 13 ve FIFA 14 ile kıyaslandığı zaman çok daha yavaş bir oyun ama merak etmeyin, oyunu rahat bir şekilde oynamak için bildiklerinizi unutmanıza gerek yok. Sadece deneyim ettiğimiz demoya göre alışmak birazcık vakit alacak, hepsi bu. Haricinde, PES 2013'ün "odun" grafiklerinden eser kalmamış dersek, çok da abartmış olmayız. Özellikle oyuncu değiştirdiğimiz zaman oluşan frame atlama tamamen ortadan kalktığı gibi, oyuncuların detaylı modellemelerini oyun içerisinde görmek, bizi baya heyecanlandırdı. Genele bakıldığı zamansa kontrollerin birazcık kırpıldığını söyleyebiliriz ama kavisli pasları vermemize yarayan Advanced Through Pass özelliğinin de oyunda kendisine yer bulduğunu unutmamak lazım. Uzakta çekilen şutların da açık ara geliştirildiği hemen gözlemleniyor ve hayır, PES 2013'de olduğu gibi tek bir oyuncuyu alıp, karşı kaleye kadar çalım ata ata koşturmak en azından deneyim ettiğimiz demoya bakacak olursak mümkün değil, zaten olmasın da.

PES 2014 ne yazık ki lisans sorunu çekmeye devam ediyor. Şu ana kadar lisansı alınmış kupa mücadeleleri arasında, UEFA Champions League, Europa League, Super Cup, Copa Libertadores, Copa Sudamericana, Recopa Sudamericana ve Asia AFC Champions League bulunuyorken, tamamen lisansı alınmış ligler arasında, Primera Division, Campeonato Nacional Petrobras, Ligue 1, Eredivisie ve Liga BBVA bulunmakta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

Fifa ezer geçer yine hiç beğenmedim ben yeni PES'i :(

Her sene bir oyuncuyu alıp kaleye gitmek bitmiş denmese şaşarım zaten :D

fifa gibi grafiklerin olması çok iyi olmuş ama umarım gereksinimler de fifa kadar aşırı fazla olmaz da oynayabiliriz.

alla aşkına şu oyunu bi adam edin ya...

PS3'te ilk olarak PES2014 demosunu indirdim oynadım tamamiyle hayal kırıklığına uğradım diyebilirim eğer playstation cafelerde arkadaşlarınızla pes oynamaya gidiyorsanız üzülmeyin yine PES2013 oynamaya devam edeceksiniz update ile kadro yenilerler umarım oyuncuların şut çekme olayları yavaş çalım olayları bir garip oyun hızı desen demoda değişmiyor ama oyuncuların yönlendirilmeside çok ağır C.Ronaldo bile bir garip hareket ediyor (Portekiz Milli Takımını Almıştım) bu arada oyun planı kısmı vasat oyuncu değiştirmek zulüm olmuş size şu kadar söyleyeyim 1 maç yaptım ve demoyu sildim , FİFA2014 yükledim sonrasında menü biraz farklı gameplan aynı oyun biraz daha gelişmiş sanırım bu sene PES hastalarıda FİFA oynayacak..

@16 Eyl 2013 08:58 Yorumların için teşekkür ederim, sonunan kadar katılıyorum sana. Oyunu aldım ve 4 gündür oynuyorum, acaba bendemi sorun var diye düşündüm zamanla alışırım diye düşündüm olmadı. Oyun gerçekten berbat. 1 yıl bekle sonu hüsran bukadar kötü bir oyun olacağını hiç düşünmemiştim.

demoyu PS3'te yükleyip oynadım ama bir türlü PES 2013 gibi olmadı. Grafikler demodaki gibi olursa bu sene avucunu yalar Konami...

ne pesi aga fifa varken ve bu işi iyi yapıyorken neden alışkanlığımızı değiştirelim. FIFA ile yola devam... gerçeklik istemeyende artık pes 13 ile fln idare eder.

@16 Eyl 2013 11:28 pese alışık olanlarda aynı şeyleri sana söylüyor dostum it dalaşına gerek yok isteyen istediğini oynar kimsenin kafasına silah dayanmıyor bunu oyna diye herkesin tercihine saygı duyarsak sıkıntı olmaz duymazsan sanada saygı duyulmaz.

Tek şey: Zamanını boşa harcamak isteyen PES oynar, futbolu yaşamak isteyen FIFA oynar.

@16 Eyl 2013 13:35 ikisindede zaman boşa harcanıyor tek fark peste eğleniyorsun rahatlıyorsun fifada kasıp stres oluyorsun şimdi bana oynamayı bilmiyorsun muhabbeti yapmayın ikisinide yıllarca oynadım gördüğüm bu .

pes kötü bu sene

gol atmak isteyen pes oynar, maç oynamak isteyen fifa oynar bana göre.

@16 Eyl 2013 16:08 maç oynuyorum halı sahada dahada yüksekte gözüm olsa futbolcu olurdum ben zevkine oynuyorum stres için değil yani pes.

Bu sene Pes almayın adamlara ders olsun sadece Galatasaray eklemek nedir ya :D :D

@17 Eyl 2013 11:06 hahahhayt kıskanma aslan parçası :d fifadan men edildiği için fb felan yok hahhayyttt :DD

@17 Eyl 2013 11:06 Başka büyük takımmı var Türkiyede adamlar ne diye eklesin kimsenin seçmeyeceği takımları.. Dünya anladı pes bile anladı tek büyük GS sizin kalın kafalar anlayamadı.

ateri oyununa benziyo

Konami Winning Eleven 9 'dan sonra bir türlü eski tadı bulamadığım bir oyun .. Max_Real Qnx

mal ziyaretçi tff lisans satmıyor ondan türkiye ligi yok

Hes doğrusu, pes doğrusu!

Oyunu ps3 de oynamış birisi olarak. Burada övülerek anlatılan ve gerçekten övgüyü hak eden yenilikler oyunun akıcılığını elinden almış. ve oyun bana kalırsa ps4 de kendini gösterecektir. Pes böyle bir yenilikle Fifa'ya yaklaşmış ama ps3 de çok iyi bir performans beklemeyin.

PES oynayış anlamında FIFA'nın gerisindeydi. Grafik anlamında FIFA'dan zaten kat kat iyiydi. Bu sene grafikte gerilemiş olsa da, yine de FIFA'nın önünde. Daha da önemlisi; oynayıştaki gerçekçilik açısından da FIFA'yı geride bıraktı. PES'in tek eksiği; çeşitlilik. PES'in lisans sorununu falan çözmesi halinde FIFA dibi boylar. Bu sene PES oynayış anlamında FIFA'yı katladı; net. FIFA'da adamlar resmen robot gibi.

içine etmişler pesin

eto bitmiş.

Lisans sorunun çözülürse Pes uçar. Oynanış bakımında fifa yanına bile yaklaşamaz pes'in.

daha bugün oynadım ps3 de ve hiç begenmedim pes 2013 ü de begenmiyodum ve sabırsızlıkla bekliyordum 14 ü çok iyi olacağı söyleniyodu ama tam bi hayal kırıklığına ugradım fifadan hiç bir farkı yok bu sene fifacılar artacaktır muhtemelen. şutlar inanılmaz yavaş oyuncuların kendi ekseni etrafındaki hareketleri çok yavaş buna tam tersi olarak paslar birazdaha hızlı 13e göre. frikikler çok basitleşmiş oyun içi görseli çok basit olmuş ama oyuncuların sahaya girerken stad görüntüsünü falan ayrı tutuyorum. kısacası beklediğiniz pes yok bu sene malesef

pes 2013 ü /pes 2014 diye çıkarsalardı...2014 de /2013 olarak piyasaya sürselerdi... ozaman kıdem atladı derdi...sanki geriye dönüş var gibi..hiç beyenmedim pes 2014 dü..

Ben 2010 dan sonra pesi begenmedim.2011 deki top fizigi ve kale aglari harikaydi. 2012 ve 2013 tam bir cop.bu oyunu begendim.yavas ve zor.fifadan sonra kolay alistim.3 senedir duzenli fifa oynamama ragmen fifa da realistik gol denen bisi yok maalesef.ne yaparsam yapim akici bir gol olmuyo. Kalecinin ustunden asirtma yapiorm kaleci topun arkasindan kosuyo.aptalca bakmasi lazm topa caresizce .fifada diger ilerlemeyen sey gol tekrarlari.cok amatorce.fifada gece maci ve yagmurlu hava igrenc.direk oyundan sogutuyor.sadece premier lig keyifli diyebilirim.ayrica slider olayi hic hos degil.hani pes oynanabilirligi o kadar gucune gittiki fifanin ben yapamiosam siz yapin dediler adeta.pes in de menudeki yazi karakterlerini dahi degistirmemesi acayip sinir bozucu. Tamam lisans alamiosn ama en azindan o konuyu kapatip kendini gelistir menude veya baska yerlerde.sonucta ozgur oyun tezahurat gol animasyonlari ilk pes te cikti ve zevk aldik.ben online ve ultimate team oynamiorm o yuzden biraz pesten gidicem.sene icerisinde cok ikilemde kalip genelde ikisini de aliorm.bugun pes aldim fifa cikana kadar oynarim sonrasina bakicam.he bide soyle bisi var.ben pes goals complation yaziorm youtube a ve atilan golleri izliorm gayet realistic guzel. Fifa icin aynisini yazinca top sektirip giden adamlar 5 kisiyi ardindan kaleciyi gecip topukla gol atmalar.zevk meselesi ama ben bunu sevmiorm.oyunda atilan goller gercekle bagdasmali.fifada atilan golleri tarihte sadece 1 kez maradona atti.belki daha abartisizca neymar v.b baska yok. Gercekciligin azalmasi beni bu oyundan cok sogutuyor.lisansa takilmayin en fazla 1 ay icerisinde gayet guzel bir lisans yamasi zaten cikar. Oynayin ve keyif alin sadece keyif aldiginizi oynayin.az calim bol pas yapin.yavas oyun tercih edin. Az gol atin yada atmayin.manual oynayin.zor oynayin.pas hatasi yapin. Kolay gol atamayin.bu sekilde cok daha fazla zevk alirsiniz. iyi eglenceler

arkadaşlar bir PES çi olarak kesinlikle rezalet oyuncu yüzleri falan hiç olmamış FİFA 14 TE şampiyonlar ligi falan oluyor mu ... ?? FİFA ya dönücez galiba

pes bir futbol oyunu , FIFA bir futbol simulasyonudur ... winning elevendan beri 2012 yılına kadar pes oynadım .. ve dönem dönem fifaya geçiş yapıp silmişliğim vardır... 2013 de fifayı kurdum ... ve orjinal satın aldım ... oyun bana bunu yaptırttı ...Pes pas pas pas orta şut'tur ... FIFA oyunu kanatlara yayma , olmuyorsa içeriden verkaçlarla ceza sahasına girmek , toplu hücum , toplu defans kombinasyonları ..kısaca futboldur! PES'TE kafa dağıtırsınız .. iki arkadaş alırsınız elinize gamepadleri tadını çıkartırsınız .. FIFA'DA bunu yapamazsınız .. FIFA'DA özellikle ultimate ve online modlarda oyun sırasında telefonunuza bi mesaj gelipte oyun motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda kaybedersiniz..Pesten fifaya geçmiş birisi olarak yıllarca futbol oyunu oynadığımı, kısaca pas pas pas orta şut yaptığımı , Fifa'ya geçtiğimde ise ciddi anlamda sahada oynanan oyunu yönlendirebildiğimi hissettim...

grafikler pes5'e-6'ya nazire mi yapıyor yoksa sadece bende mi kötü

pes 2014 tamı tamına bi rezalettir kafe işletiyorum

Lisanslı oyunu satın alanların yorumlarını merak ediyorum. Acaba crack te mi sorun var bu kadar kötü grafik olamaz be

yenı aldım oyunu bır heycanla sonuc husran cıldırırsın oynarken

pesi maf etmişler 2014 tam bir fiyasko bu oyunu alanlar pişman olur kanı arabası gibi oyun yapmışlar yazık pesten soğumaya başladım

saha atari oyunu gibi yemyeşil sankı sentetik çimli saha yapmışlar.görsellık gözümü yordu bence.yıllarca pes oynadım.oyuncu dönmuyor ve pası yönlendirme zor olmuş.şutları 2 kez basınca şidderi artıramadım.sanki kolay gol pozisyonu oluyor

pes 6 dan sonra çıkan bütün pesler fiyaskodur...bu bir alşdatmaca ve de hile olmuştur artık..2014 rezalet ötesi olmuş...fifa 2004 alın biraz grafik koyun olsun pes 2014...yazık orjinal alanlara b en şimdiden elveda dedim bile pese oprjinal alanlara acıyorum...

pes 2014 bu sene beyenmedim hüsran olmuş,yama ve pachlarlan düzeltirler inşallah,

PES 2014 iğrenç.

Ben FIFA'cıyım ve FIFA 14 demoyu denedim. Gerçekten beğendim. Top sürüşleri ve şutlar gerçekten çok gerçekçi olmuş kaleyi görmeden iyi şutlar çekilmiyor. Bu gerçektede böyledir. Pes 13'te nerden vurursan vur füze gibi gidiyor. PES 14 demoyu oynadım kafede. Grafik FIFA 14'ün gerisinde kalmış. Ayrıca oyun çok yavaş. PES 14 bu sene gerçekten rezalet. EA Sports'a selam FIFA'ya devam..

Merhaba oyunu iki gun once aldim ve berbat bir oyun olmus. Saha cok kotu, oyuncularin tipleri hic benzemiyor. Kollar vucudundan ayrik kosuyor hepsi kabadayi gibi. Inanin yillardir fifa nasilmis diye bakmadim hep oes aldim oynadim dun aksam ilk defa fifa demosunu indirdim psstoreden. Konami 2014 te intihar etmis. Bundan sonra pes oyunlari eskisi gibi gozu kapali almam, oyuna cidden para verilmez. Gta5 ile takas edicem bir dukkan bulursam. Sunuda ekliyim pes 2013 fifa 2014 ten daha.iyi :)))

Bende PES 13 severim ama Fifa 07'de bile PES 13'te olmayan oyun zekası var gerçekçilik var Pes 13 Fifa 13 ve 14'ün yanından bile geçemez. Sana bir önerim televizyonda bir gerçek maç aç yan tarafında Pes 13 aç onun yanında da Fifa 13 veya 14 aç bak bakalım hangisi daha iyi ve gerçekçi bir oyun.

pes3 ten beri müptelası olduğum pes serisinin en berbat oyunu olmuş , sanki oyunun taslağını yapmışlar ve üstünü geliştirmeyi unutmuşlar ateri oyunlarının 1 tık üstü gibi ,ama kalecilerin out kullanırken ki duruşu beni çok güldürdü onuda es geçmiyim.sanki konami şaka yaptı bikaç gün sonra açıklama yapacak getirin oyunlarınızı asilleriyle değiştirelim diye :) birçok şeyi hiç beğenmedim bazıları : çim saha (sanli halı saha gibi) , out daki kalecinin duruşu ve degaj atarken fifamsı birazda çizgifilmsi vuruşu,oyuncuların dengesiz hızlanıp yavaşlaması ,duran toplarda çıkan yön topları (muhtemelen iptal ediliyodur ama işin profesyonelliği topun nereye gideceğini hesap etmekteydi zaten ) kale ağları , corner kullanırken köşe direğinin yanında duran 2.direk çizgi hakemi :) neler neler ya :) beğendiklerim faullerde oyuncuların düşmesi,pas alırken yapılan geriye dönüşler,kalecilerin bazı kurtarışları ... ha bide kale direğinin yanındaki çimin üstünde duran reklamları PAİNT de yapmışlar herhalde.

PES14'ü yeni satın alıp oynadım ve tam bir fiyasko sakın almayın. böyle giderse bu alemde FİFA tekel olur.

Pes 2014 online oyunu inanılmaz kontrolsüz. Hareketler insanüstü ve pek gerçekçi değil. Bu arada online oyunda çok fazla hata var: örneğin bir maçta korner kullanırken, korner yayının üzerinde rakip oyuncu durduğu için kullanamadım (üç kornerde de aynı şey oldu). Sanki Commodore 64'de oyun oynuyormuşsun hissi verdi. En kötü PES diyebilirim.

Pes 2014 için yazılacak bişey yok ,oyun severleri çileden çıkartmak için yapılmış en kötü oyun ünvanını alır...

tam bir hayal kırıklığı yaşadık.fifa 2014 ü taklit edeyim derken kendi oyununu bozmuş. çok yazık.halbuki kendi serisinden çıkarsaydı daha iyi olmazmıydı.görüntü eski ev atarisi gibi.hiç mi bunu düşünmemişler

beyler demoyu nerden indirebilirim soleyebilirmi siniz ?

iğrenç olmuş tam hayal kırıklığı pes 6 oynadığımı zannettim bir an

3 günlük cd pes 2014 cdsi satiliktir ps3 150 liraya daha açıklama yapmama gerek yok sanırım oyunun nasıl olduğu hakkında

O kadar güveniyorduk ki.. pes e.. kafelerde oynayıp deneyelim mantığını dahi yürütmeden 2 adet ps3 için sipariş ettik ben ve kankim.Koskocaman bir R.E.Z.A.L.E.T diyorum 120 şerden aldığımız oyunu 5 gün sonra 60 dan zor sattığımıza mı yanarsın.2014 ü çıkacak diye 2 hafta evvelden pes 2013 leri sattığımıza mı yanarsın koskaca bir hayal kırıklığıyla biten pes aşkınamı.Küstük KONAMİ oynamıyoruz...:-(

Sen de yorum yaz