Philips: 21:9 formatında LCD televizyon

Geniş ekranda sınır yok: Philips sinema keyfini "olduğu gibi" evinize taşımaya hazırlanıyor.

  • Halil Mollaoğlu
Philips: 21:9 formatında LCD televizyon
Philips Cinema 21:9: Sıra dışı kenar oranına sahip bir LCD-TV.

Philips firması Cinema 21:9 ile dünya çapında 2,37:1 kenar oranını kullanan ilk LCD televizyonu duyuruyor. Ekran 56 inç (1,41 metre) boyutunda. Sonuç olarak 1,3 metre genişliğinde ve 56 cm yüksekliğinde bir resim ortaya çıkıyor. Çözünürlük 2560 x 1080 piksel.

Birçok sinema filmi 1,78:1 kenar oranı ile (16:9) değil de 2,35:1 (sinemaskop) kenar oranı ile üretildiği için yeni LCD optimal bir görüntü oluşturabiliyor. 16:9'luk bir LCD-TV'de sinemaskop-filmler yukarda ve aşağıda beliren siyah kenarlıklarla gösterilir.

Televizyonda görüntünün PAL, HD veya Full-HD çözünürlüklerden uygun ekran çözünürlüğüne ölçekleme yapmasını sağlayan yeni bir Perfect-Pixel HD yongası kullanılıyor. Cinema 21:9'un 100-Hz mi yoksa 200-Hz teknolojisini mi kullanacağı hakkında bir bilgi yok.

16:9 içeriklerin tüm ekranı kullanması için ekstra bir mod da sunuluyor. Resmin ortası mümkün mertebe sabit olarak kalıyor, sadece kenar kısımlar en boyunca genişletiliyor. Televizyonun 2009'un ikinci çeyreğinde çıkması bekleniyor. Philips fiyat hakkında bir açıklama yapmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Madem filmler 21:9 çekiliyor o zaman 16:9 tam ekran izlediklerimiz kırpılmış oluyor sanırım bu durumda..

2,37:1 iyi çünkü bazı filmler 2,40:1 bile olabiliyor ama bununla 1,78:1, 1,55:1 veya 1,25:1 bir yayın izleyince nasıl olacağını biliyorsunuzdur.

yukarıda birsürü teknik detay yazmış da okumadım bana saçma geldi ekran genişledikçe görüntü basıklaşıyor sorarım 1,5 metre genişliğinde filmi nerden bulacaz? tim burtona özel sipariş mi verecez?

en az 200 milyar:D:Dama super walla cok ama cok zengın olsan alırdım!

bu ne yaa ekrana gerek yokki alalım bir olazma kasayı bağlıyalım ona daha sıkıntıda olmaz...

Lcd tv'ler 1.85:1 uyumlu. 2.35:1 veya 2.40:1 olunca üst ve altta siyah boşluk oluyor. 2-3 milyar para veriyoruz filmlerin çoğu uymuyor. Ya filmleri tek standart yapın, ya da televizyonları!!!

Kimse almaz bunu :) Zaten philips lcd de pek başarılı bir firma diyemem. Test için ekrana beyaz görüntü verin bakalım size beyaz mı yoksa hafif pembemsi bir renk mi verecek :) Oysaki teknoloji devi sony ve samsung ekranları yanına koyunca sanki hattori hanzo kılıcı ile diğerlerini kesip etıyor. Philips gitsin ampul yada epilady yapsın :))

ELİMİZDEKİ EKRANLARIN LCD LERİN ÖMRÜ 10 YIL MIŞ. BUNLARIN ÖMRÜ BİTMEDEN YENİLERİ ÇIKIYOR...SALONDA ON YILLIK OLAN DURUYOR. ODAMDA İKİNCİ BİR YENİ NESİL LCD Yİ DENİYORUM. BİR YIL SONRA YENİ NESİL LCD Yİ DENİYOR OLACAĞIM! ESKİSİNİ DE ÇOCUKLARA VERECEĞİM.ÇOCUKLARIMA HALEN LCD OLMAYAN ANCAK ÇOK GÜZEL GÖRÜNTÜ SUNAN PLAZMA YI KULLANDIRIYORUM.GÖZLERİ BUNA ÇOK ALIŞTI.YORMUYOR BAŞ AĞRISI NEDE GÖZ AĞRISI YAPIYOR.ARADA BİR LCD YE BAKTIRIYORUM ALIŞTIRMA YAPIYORUZ.GEÇİŞ SANCISIZ OLSUN İSTORUM.GÖZLERİ BOZMDAN YANİ.ÇOCUKLAR TV Yİ TEKNİK BİLGİLERE GÖRE O İSTENEN UZAKLIKTAN İZLİYOR.ÇOK RENKLİLER DE GÖRÜNTÜYÜ TEKRAR AYARLIYORUZ.HAVADAR VE IŞIK DÜZENİ AYARLI ODAYI KULLANIYORUZ.SİZ DE DENEYİN.ARADA BİR BARKOVİZYON DA KULLANILIYOR RAHATLATMAK ÇOK İYİ....BEYNİ BEDENİ....

vallah yorum yazan arkadaşın dediği gibi blu ray ve dvd filmleri 1.85:1 formatında piyasaya çıkarsaydılar daha iyi olurdu ama işte onlar sadece zenginleri düşünüyor

tek kelimeyle harika bir televizyon Ambilight (kenar ışıkları) özelliği de var ve 1,78:1 (16:9) olarak çekilen filmleri de bozmadan genişletebiliyor

Sen de yorum yaz