Photoshop 1.0.1 ücretsiz olarak yayınlandı

Photoshop'un 23 yıllık bu sürümü bedava olarak halka açıldı. Peki "antika Photoshop" neye benziyor?

Photoshop 1.0.1 ücretsiz olarak yayınlandı

Fotoğraf düzenleme yazılımı Photoshop'un 1990'da çıkan sürümünün kaynak kodları, ücretsiz olarak indirmeye sunuldu. Ancak 1990'da ortaya çıkan Photoshop 1.0.1'in bugünkünden çok farklı, çok daha basit göründüğünü söyleyelim.

Computer History Museum'un Adobe'un izniyle dağıtıma sunduğu ZIP dosyasında 179 dosya ve 128 bin satır kod bulunuyor. Kodun yüzde 75'i Pascal'da, yüzde 15'i ise 68000 assembler dilinde yazılmış. Geri kalan bölümü ise çeşitli veriler içeriyor.

Photoshop'un birinci sürümü, bugünkü sürümlerine kıyasla çok ilkel görünüyor. Bu nedenle kendine genşi çaplı bir kullanım alanı bulması zor görünüyor.

MS Paint'ten sıkıldıysanız ve Photoshop'un 1.0.1 sürümünün kaynak kodlarıyla ilgileniyorsanız, kodları bu adresten indirebilirsiniz. Kaynak kodunu ticari olmayan amaçlar için kullanmanıza izin veriliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

üstüne para versen kurulmaz makinaya bedava olsaneyazar

= PAİNT belkide daha çok iş görür

photoshop ve diğer CS2 ürünleri de bedava dağıtılıyor. http://www.adobe.com/downloads/cs2_downloads/index.html

@15 Şub 2013 21:49 CS2 lisansiniz yoksa buradan indirilen yazilimlari kullanmaniz yasal degil! Sitedeki uyariyi okuyun(Ingilizce bilmiyorsaniz Microsoft Translator, Google Translate gibi servisleri kullanabilirsiniz.

adobe ne kadar cömert olduğunu bir kez daha göstermeyi başardı bence

kim kullanac at cöpe cok komik

resmen dalga geçiyo bu adobe. nedir bu 23 yıllık programı bedavaya dağıtmak ? insan bedava sürüm çıkarır ama yeni olur bu sürüm içinde temel fotoğraf düzenleme araçları bulunur sade bi yapısı olur tıpkı photoscape yada picasa gibi..

allah razı olsun...

Hesaplamalarıma göre 2122 yılında cs6 da bedava olarak sunulacak :D

@16 Şub 2013 03:26 2122 yilinda Adobe kalacakmi acaba :D

programlamaya giriş için kullanılabilecek pascal programlama dilini anlamaları ve geliştirebilmeleri açısından ilk programcılık adımlarında yararlı olabilecek dosyalar.bence yararlı

Geçen ocak ayında CS2 versiyonu kendi sitesinde ortak bir seri numarası ile bedava dağıtıldı. Adobe üyeliği alıp yüzbinlerce kişi parasız sahip oldu. Belki hala indirmeye açıktır. Bu sayede 7.0 dan CS2 ye parasız terfi ettim.

@16 Şub 2013 12:08 Sitede yer alan metin: "may only be used by customers who legitimately purchased CS2 or Acrobat 7", yani CS2 lisansi satin aldiysaniz indirebilirsiniz, aksi durumda kullanmaniz yasal degil, ocak ayinda bedava dagitildimi bilmiyorum, ama su an siteden indirirken bu uyari yer aliyor.

Ben de bu sürüm bekliyordum. Adobe bedava yapsa da kullansam diye!

Photoshop CS 2 de ücretsiz sunuluyor ama 23 yıllık sürümün amacı farklı. İnsanlar kaynak kodlarını incelesin diye :)

30 yillik programin kodu hic bir ise yaramaz. Simdiki windows surumlerinde calisip calismadigi bile supheli. GIMP in kodlari hep acik zaten. GIMP varken kim bakar antika koda.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir