PhysX nedir, ne işe yarar?

PhysX desteği olmayan bir kartla oynadığınız oyunlar, artık yarım oyun mu sayılıyor? Araştırdık...

PhysX'in en dikat çeken noktası, işte burası
PC kullanıcıları bir adım önde

Günümüz oyunculuğu artık gerçeğe yakın grafik kalitesi sunuyor, orası aşikar. Fakat halen birçok oyuncunun şikayet ettiği ya da oyunları gerçekten "oyunluktan" çıkartamayan bir sorun var: Fizik modellemeleri... Oyunlarda bulunan karakterlerin tıpkı bir insan gibi hareket etmesinden, dışarıdan gelen etkilere ne şekilde tepki vereceğine kadar detaya inen fiziksel özellikler, artık en çok dikkat çeken hususlar arasında yer alıyor.

Özellikle son birkaç yıldır üretilen yeni fizik motorları ile insan vücudunun tepkilerini çok daha farklı bir şekilde oyunlara aktaran yapımcılar, karşımıza daha önce görmediğimiz kadar gerçekçi modellemeler ve çevre detayları ile çıkıyorlar. Pek tabii fizik denildiği zaman akla sadece insansı modelleme değil, tüm çevre detayları gelmeli ki iş çoktan bu noktaya geldi. Evet, belki bu teknoloji üretildi ama peki son kullanıcı fizik detayları bu kadar gelişmiş bir yapımı, binlerce lira vermeden ne şekilde kullanabilecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

en ucuzu 600 tl olan bir karta sirf phyx icin para dokmem bunun yerine konsol yada pc toplamak varken. asla boyle bi yanilgiya dusmem ati tarafindan daha uygun fiyatlara gpu var. bence nvida firmasi hic haketmiyor bu rakamlari sisirdikce sisiriyor pusulamher zaman fiyat/performans olmustur.

@19 Kas 2012 01:08 Aynen katılıyorum. Ayrıca bu physics olan oyunlarda bu özelliği açınca gelen efektler diğer olyunlarda açıncaki efektlerle aynı. Bu durumu ilk fark ettiğimde çok gülmüştüm :D Aynı efektleri koymuşlar hep ve bazı objeler de aynı (özellikle objeler :D ).

PhysX sony vaio dizüstü bilgisayarımda var duruma göre ekran kartı duruma göre onboard ekran kartı arasında geçiş yapıyor sistem...

@19 Kas 2012 09:39 sen çok yanlış gelmişsin dostum. o senin bahsettiğin kartlar arasında geçiş yapan optimus sistemi.

gtx660 a bu kadar para vereceğime a10+6670 alır crosfirex yaparım bana mal oluşu 500 tl ye gelir :)

nvidia phsyx kalitesiyle oyunlarda yine sağlam bir peformans sağlıyor...

Tabi böyle bir ekran kartını destekleyecek sistemi de unutmamak lazım.

PhysX denen anlamsız teknoloji kontrol ettiğiniz karakteri görmenizi engelleyen gereksiz bir fonksiyon... olmasada olur...

phyx 8800 serisinden beri standart olark geliyor peki buna karşı atide bir halt yok destekte vermiyor şuan piyasada ki en ucuz kartta bile phyx desteği var oyunu kaldırımı orası tartışılır. atiye 1000tl verecem aldığın görüntü kalitesi rezil birde phyx de yok iyice rezil oluyor. ati ve nvdia nin aynı fiyattaki kartlarını aynı ayarlarda phyx olmayan oyunda açın nvdianin daha iyi daha kaliteli görüntü verdiğini görürsünüz.

@19 Kas 2012 16:05 Yeni adıyla AMD, destek vermiyor değil; Nvidia teknolojiyi satın almış paylaşmıyor. Physx istiyorsan burdan yak diyor. Eskiden "Havok" adlı fizik desteği vardı onu kullanıyorlardı oyun firmaları; şimdi de kullanıyor da fazla değil. (sitesinden desteklenen oyunları inceleyebilirsin) Nvidia oyun firmalarıyla anlaşıp kendi teknolojisini kullandırıyor.. Amd de kendi teknolojilerini başka oyunlarda kullandırıyor "alien vs predator gibi" Görüntü kalitesi konusuna katılmıyorum çalıştığım iş yerinde iki karttan da var öyle gözle görülür bir fark yok. Ya da internetten araştırın bolca karşılaştırma bulursunuz. Orta segment bir karta 400 TL den fazla vermem. Uğurlar ola... Nvidia 9600 gt kullanıcısı.

PhysX şart deyil oyunlarda havokla çooook kaliteli fiziksel özelikleri yansıtıla bilir önemli olan bu fizik motorunu üşenmeden oyunda kulanmak sadece PhysX sayesinde fiziksel özelikler oluyormuş gibi gösteriliyor da :D ne büyük fizik motorları var sadece hakını vererek kulanmıyorlar oyunlarda okadar detaya inmekle uğrasalar

physx varken oyuna gücü yetmiyor kartın, oynayamadıktandan sonra ne anladım ben.

Bu ne ya vıcık vıcık nvidia reklamı

physx olan kartlarda bile aktifleştirmeniz önerilmiyor. performansı çok düşürüyor. ikinci bir ekran kartıyla çalıştırmanız öneriliyor. ayrıca hiç de gerekli bir şey değil. makalede belirtildiği gibi insan tepkilerinde hiçbir değişikliğe yol açtığını görmedim. sadece çevredeki nesnelerin etkileşimli olmasına yol açıyor diye biliyorum. youtube'da karşılaştırma videolarında hiç insan ile ilgili ayrıntı göstermiyorlar zaten.

@19 Kas 2012 17:19 Physx i kapatmak mumkun degıl galıba sadece ayarları dusurulebılınıyor.BF3 te son yamalardan sonra gtx 570 ile oyun bır muddet sonra oyundan atıyor ya da donuyor.Ati kartların kıyaslamada yer almamasıda hos olmamıs Nvdia reklamı gıbı olmus ve cok da ıtıcı bır durum var

benim GTX 550 Ti ekran kartım var çokta memnunum PhysX destekliyor ve 1920x1080 de borderlands 2 yi son grafiklerde akıcı ve güzel oynayabiliyorum

gidersin kart alırsın bir çuval paraya.sonra bakarsın ki oyunlar da ne kadar ucuzmuş diye şaşırırsın.

Benim AMD Radeon HD 6770M kartlı bilgisayarımda hatırı sayılır performans sağladı, AMD karlarda da iyi sonuçlar verdiğini umarım test ederler:))

PhysX resmen yere göğe sığdırılmamış, ancak gel gör ki sadece ona göre yazılan uygulamalarda oyun motorlarında çalışıyor... Aynı şeyi Amd de yapıyor, anleştığı oyun firmasının oyunu en iy onda çalışıyor... Yeni bişi yok dağılın :P

Aslında olay grafik işlemcisini üreten firmaların oyun firmalarına yatırdıkları maddi destekle kendi kartlarında daha iyi performans vermesinden başka birşey değil. Ortada olan tek gerçek ise ATI kendi başına iken (yani amd satın almamışken) bu işi gerçekten götürüyor olmasıydı. Ne demek bu? Çok açık ve net bir şekilde şunu söyleyebiliriz. NVDIA zamanında ati ye rakip bile olamadığı için böyle teknolojileri satın alıp göz boyamak istedi, oyunlara yatırdığı parayla sanki daha iyiymiş gibi gösteriliyor. Bu arada burası gerçekten reklam kokuyor.

@21 Kas 2012 14:48 sen iyice saçmalamışsın özellikle mi yapıyorsunuz anlamıyorum ya!...

bu özelliği ben yükledim ve ati ekran kartım var ben bunu kullnıyorum, bir çok kişi bilecektirki yüksek grafikli oyunların içinde bu uygulama yükleme için mevcuttur, cünkü yüksek krafikli oyunlar için son teknolojiyi herkes satın alamaz. ama iyileştirme mümkün, bunu da bunun gibi desdekli yazılımlar sayesinde yapılıyor, ben nfs shift calıştırmada sorun yaşamıştım ki cözüm arayışını girdim, bir cok bilgi inceledim cözüm dendim, oyuna girdiğim halde tam yarışa gireceğim sırada oyundan atıyordu bunun cözümü herkese göre farklıydı ama hepsini denedim olmadı, öyleki hem xp hem de win7 üzerinde denemeler yaptım, xp sonuc aldım gibi hatırlıyorum emin olmamakla birlikte ama win7 de ayunu actım oynadım kapattım ertesi gün daha acamadım sonraki araştırmalarımda bu yugulamayı yabancı kaynaklardan buldum ve yükletim, uzun zamandır acmadığım oyun yok, ve hepsini keyifle oyunuyorum, söylemek istediğim bu ürün bir markanın geliştirmesiolmasna rağmen ati tarafından da kullnıylıyor. ve ayrıca bu şekilde geliştirmeler ati tarafından da mevcutdur. ati görülenen ve yorumlanana aksine oldukca başarılı ve piyasada hayal edilemiyecek ekran kartlarıvardır, buda ati nin aslında ne kadar iyi bir yerde olduğunu gösderiri, tabi tercihler hep farklıdır...!

1.256 TL ye ikinci el araba var

bunu indirince ekran kartı driverini indirmeye gerek kalmıyomu

belliki nvidia dan kart kalmış : D

İndirince oyunlar calisuiomu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir