PlayStation 4: İLK BAKIŞ!

PlayStation 4'ü, tanıtıldığı E3 fuarında canlı canlı gördük, denedik. İşte ilk izlenimlerimiz!

PlayStation 4: İLK BAKIŞ!
Sony konferansı boyunca sahnede o vardı

Yıllar süren bekleyişin ardından, sonunda yeni jenerasyon konsollarımıza kavuşmuş bulunuyoruz. İlk olarak 20 Şubat tarihinde Sony'nin yaptığı özel bir etkinlikte karşımıza çıkan yeni DualShock oyun kolu, teknoloji tutkunları ve oyun severleri inanılmaz heyecanlandırmıştı. Akabindeyse, Aralık ayından beri bir gözüküp bir kaybolan yeni Xbox kendisini gösterdi. Microsoft'un özel olarak yaptığı tanıtımda, Sony'nin aksine bir anda tamamen kendisini gösteren cihaz, büyük beğeni topladı. Xbox One adı altında tanıtılan yeni konsolun ardındansa gözler Sony üzerindeydi ve birçoklarının beklediği gibi firma, PlayStation 4'ü her yıl gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük oyun fuarı olan E3'de tanıttı. Biz de oradaydık ve bu yeni oyun canavarının sunduğu deneyimi canlı canlı yaşadık. İlk izlenimlerimizi, bu değerlendirmemizde sizlerle paylaşıyoruz!

Yeni jenerasyon ve yeni politikalar

İkinci el oyunlara yeşil ışık

Bu sefer karşımızda olan yeni jenerasyon konsolların, bir öncekilere göre çok daha farklı bir savaş alanı mevcut. Artık kimin daha iyi grafik kalitesi sunacağından çok, kimin daha kapsamlı bir ürün ile evlere gireceği söz konusu. Sony'nin Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında sahneye çıkan SCEA başkanı Jack Tretton'nun yaptığı açıklamadaysa, yeni konsolun kullanılmış oyunların oynanmasına imkan tanıyacağı, oyun paylaşımına göz yumulacağı ve herhangi bir online bağlantı zorunluluğu aramadıklarını dile getirdi. Bu açıklama aynı zamanda Microsoft cephesine indirilmiş ilk darbe de olmuş durumda zira Xbox One hakkında birçok kafa karıştırıcı açıklama mevcut. Zorunlu internet bağlantısı konusu ve ikinci el oyun politikası ürünün tanıtımından beri konuşulan ve birçok kullanıcı tarafından tepki çeken özellikler arasında yer alıyor.

Tüm bu detayların ardındansa Sony, çok ama çok daha önemli bir hamlede daha bulundu ve satış fiyatını Amerikan pazarı için 399 Dolar, İngiltere pazarı içinse 399 Sterlin olarak lanse etti. Xbox One'ın açıkladığı fiyat etiketinden tam 100 Dolar daha ucuz bir ürün olması, şimdiden büyük bir kitlenin dikkatini PS4 tarafına çekmesine yol açtı. Fakat bu fiyat farkının en büyük sebebi, PS4 ile birlikte gelecek olan "PlayStation Eye" isimi parçanın ayrı satılacak olması...

E3 esnasında yapılan şovdaysa, firmanın tüm yetkili ismli bulunuyordu. 1 saat 40 dakika civarı süren şovda, beklenin aksine çok hızlı bir şekilde sahnelendi PS4. Hemen akabindeyse yeni konsol ile birlikte gelecek yeniliklerden bahsedildi.

Tasarım eskiyi hatırlatan, modern bir yapıda

Tuşlar ve girişler tamamen gizlenmiş

Her yeni teknolojik üründe olduğu gibi, ilk dikkat çeken nokta konsolun tasarımı oldu. Tasarım ilk bakışta olabildiğince PS2'yi andırıyor. Detaylarda çok daha farklı olmasına rağmen eskiye dönük olan çizgiler net bir şekilde görülüyor. Bir diğer önemli nokta, tıpkı Xbox One'da da olduğu gibi, çok daha keskin hatlara sahip olması. Unutmamak lazım ki önceki konsollar çok daha yuvarlak hatlara sahiplerdi, nitekim artık çok daha keskinler. Köşe noktalarının parmak kesebilecek kadar keskin olmasının yanı sıra, temel olarak model iki parçanın birleştirilesi sonucu ortaya çıkmış gibi duruyor.

PS4 de tıpkı Xbox One gibi renk olarak siyahı seçmiş. Farklı renk seçenekleri olup olmayacağı konusundaysa an itibariyle herhangi bir bilgi bulunmamakta. Kasa tasarımının en önemli kısımlarından biriyse, giriş ve çıkışların az önce bahsettiğimiz iki gövde parçası arasında bulunması. USB, güç ve Blu-ray sürücüyü çıkarmak için gereken "eject" tuşu tam da bu ara kısımda yer alıyor. Tasarımın gücüyse bu noktada kendisini gösteriyor zira hafif kayık duran çift kasa sayesinde, tüm girişler ve tuşlar harika bir şekilde gizlenmiş durumda.

Yeni DualShock, daha ergonomik

Kontrol çubuklarında büyük değişiklik söz konusu

Gelelim kendisiyle 20 Şubat tarihinde tanıştığımız DualShock 4 oyun kontrol kumandasına. Eğer konsollara yeterince zaman harcadıysanız, sizlerin de bildiği üzere Xbox 360'da kullanılan kumanda, mükemmele en yakın tasarıma sahipti. Öyle görünüyor ki bu gerçeği Sony de kabul etmiş ve kendisini çok da riske atmadan DualShock 4 üzerine, Xbox 360'dan bazı alıntılar eklemiş ve kumandayı çok daha iyi kavrayabilmemiz için, daha dolgun bir kumanda ve arka tetiklere doğru eğimli kıvrımlara sahip bir tasarıma geçmiş. Bu sayede tutuş hissiyatı büyük ölçüde geliştirilmiş. Kumandayı elimize aldığımızda, bunu net bir biçimde hissettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

PS2 ve PS3 kumandalarının açık ara en büyük sorunu olan kontrol çubukları (Thumbstick) da gözden geçirilmiş. Yine tıpkı Xbox 360 koluna benzeyen bir tasarıma giden Sony, kontrol çubuklarının içerisinde yükseldiği alanı daha derin hale getirmiş. Çubukların kendileri ise eskiye göre çok daha rahtlar ve nispeten değişen tasarımları ile başparmağa harika bir şekilde oturuyorlar.

DualShock 4 ile birlikte gelen şüphesiz en büyük değişim ise, kumanda üzerine yerleştirilen dokunmatik ekran oldu. Tıpkı dizüstü bilgisayarlarımızda kullandığımız "touch pad"e benzeyen bu ekrana gerçekten tıklayabiliyoruz. Fakat öyle görünüyor ki dokunmatik ekranın bu zaman kadar üretilen oyunlarla öyle aman aman bir alakası bulunmuyor. Milsal; Killzone: Shadow Fall esnasında bu ekranın tek yaptığı oyun içerisinde farklı eşyaları anlık olarak getirmemize olanak sunması. Bu parça şimdilik oyunlarda eksik kalan noktalara ulaşmak için kullanılmış gibi gözüküyor ama gelecekte nelere kadir olacağını göreceğiz. E3 fuarı esnasında kol hakkında yapılan bir diğer açıklamaya göreyse, PS4 ile birlikte tek bir kol satılacak olması ve yeni kolun da 59.99 Dolar etiket fiyatına sahip olacağı bilgisi olmuş durumda.

Yeni oyunlar birbiri ardına görücüye çıktı

Blacklight: Retribution aksiyon dolu olacak

Gelelim bir konsolun atar damarları niteliğindeki oyunlarına. Fuar esnasında birçok PS4 oyunu tanıtıldı. Bunlardan ilki Blacklight: Retribution isimli, FPS türünde ve ücretsiz şekilde (Free - to - Play) oynanabilecek yapım oldu. Cyberpunk temalı oyunun her ne kadar keskin ve temiz grafikleri olsa da hiç de "inanılmaz" denecek seviyede bir görsel yenilik içermediği dikkat çekti. Warframe bir diğer FPS olarak oyun severlerin beğenisine sunuldu. Tıpkı Mass Effect 3'e benzeyen oyun yapısıyla ilgi odağı olan yapım, tıpkı Blacklight gibi ücretsiz oyunlar kategorisinde tanıtıldı. Birçoğu PC platformundan taşınacak olan bu yapımların konsollar tarafından kabul görmesi en ilginç noktayı oluşturdu. Direk olarak konsollar için üretilecek yapımlar arasındaysa merakla beklenen Killzone: Shadow Fall yer alıyor. Killzone 3'deki hikayenin devamını bizlere sunacak olan yapımın E3'deki oynanabilir kısmında, tamamen istenilen görevden başlamak suretiyle ilerlenen bir oyun tarzı sunuldu ki bu durum önceki yapımlarla büyük bir tezat oluşturmakta. Oyun içerisindeki bir diğer değişimse şüphesiz hızlandırılmış oyun yapısı. Kumanda üzerindeki dokunmatik kısımsa, Assault Rifle'ı anında Sniper Rifle'a çevirmeye yarıyor.

Farklı tarzlardaki oyunlar dikkat çekti

Hohokum şimdiden yeni bir efsane olma yolunda

Driveclub ise bir diğer önemli oyundu. Görünüş olarak mükemmel gözükse de yine de Microsoft Xbox One'a özel olarak üretilecek Forza Motorspor 5 ve Sony'nin diğer büyük yarış oyunu Gran Turismo 6 ile ne derece başa çıkabilecek merak konusu. Oyunun yapımcılarının açıklamalarına göreyse Driveclub daha çok sosyal oyuncuların beğenisine sunulacak ve PS4'ün farklı bağlantıları ile görülmemiş bir oyun deneyimi yaşamamıza imkan tanıyacak. Oyunu görsel yönetmeni olan Alex Perkins'in yaptığı açıklamaya göreyse, her oyuncu birbirinden farklı "challenge" yani göreve tabii olacak ve aynı zaman her oyuncu bir diğeri için farklı görevler yaratabilecek.

Diğer oyunlar arasında nispeten sönük kalan bir diğer isim daha vardı: Knack. Platform ve aksiyon temalarını içerisinde barındıran Knack, bir yandan düşmanlarını yumruklayarak ve kendilerini ezerek yok eden, diğer yandan da giderek büyüyen büyülü bir yaratığı kontrolümüze veriyor. Bu yaratık o kadar büyüyebiliyor ki bir ev boyutuna ulaşabiliyor. Gizli kalınması gereken görevlerde ise kalkanını "dökmek" sureti ile tamamen görünmez olabiliyor. Böylece istediği yere, gönül rahatlığıyla girebiliyor. Tıpkı bir Pixar filmini anımsatan animasyonlarıyla şimdilik ziyadesiyle eğlenceli bir yapım gibi gözüküyor. Etkinlikte aktif olarak oynanabilen son oyunsa Hohokum isimli oyun oldu. Tamamen soyutluk ve yön duygusundan arınmış olan yapım, PSP'nin efsanesi LocoRoco ve bir zamanların klasik telefon oyunlarından olan "Snake"in karışımından oluşuyor. Birbirinden farklı yaratığın ve bölgenin bulunduğu yapım, özellikle görselliği ve müzikleri ile fazlasıyla ilgi çeken oyunlar arasında yer aldı.

PS4, 2013 içinde kendisini gösterecek

Oyun kolundaki değişim, tüm yapımları etkileyecek

PS4, E3 esnasından gerçekleştirdiği basın konferansının ardından, Xbox One'a karşı bir adım öne geçmiş durumda. Hem fiyat etiketi, hem de ikinci el oyun politikalarıyla da oyun severlerden tam not alan konsol, aynı zamanda kendisine özel yeni oyunlarıyla da ön plana çıkmayı başardı. Yine de Sony'nin konferansta bahsettiği "DRM-free" politikası şimdilik sadece teoride var. Oyuncular bu habere ne kadar sevindiyse, oyun üreticilerinin de bir o kadar karşı olduğunu unutmamakta fayda var. Sony tarafından konu ilgili gündeme getirecek en net oluşum, yayılan dedikodulara göre, büyük ihtimalle EA'nın "Online Pass" sistemine benzeyecek. Diğer taraftan, Sony "2013 tatil dönemi" ibaresinden başka bir çıkış tarihi söylemiş durumda değil. E3 esnasında tanıtılan oyunların haricindeyse, bu hafta içerisinde 30 adet sadece PS4'te oynayabileceğimiz isim de görücüye çıkacak ve bunlardan 20 tanesi konsol piyasaya çıktıktan sonraki yıl içerisinde son kullanıcıya ulaşacak. Bir diğer açıklamaya göreyse toplamda 140 adet oyun an itibariyle gelişim aşamasında.

Şu ana kadar kesinlik kazanan bilgiler arasındaysa konsolun 500GB'lık bir sabit disk, tek oyun kumandası, HDMI kablosu ve bir adet headset ile geleceği. Konferans esnasından kesinlik kazanan bir diğer bilgi ise PlayStation Camera, yani Eye'ın da konsol ile aynı anda, 59.99 Dolardan satışa çıkacağı bilgisi oldu.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Sony her türlü rahat tokatlamış. acı ama gerçek bu ne yazık ki....

Sony firması kadar mükemmel bir firma yok.Amerikan şirketleri insanları sömürmekten başka bir işe yaramıyor.Ne varsa Asyada var.Samsung Lg htc vb..

@17 Haz 2013 01:58 Asyalılar Afrika'yı sömürmüyor yani? Bu kadar da cahil olmayın...

@17 Haz 2013 14:51 Üretime katkisi olmayan toplumlarin kaynaklari her zaman sömürülmeye mahkumdur. Eger siz ham maddeyi isleyemez ve ürün ortaya cikartmazsiniz elinizde üc kurusa alirlar islerler ve binlerce dolara size geri satarlar. Onun icin anakaynaklarimiz özellestirilmesini istemiyoruz, özellestirilmesi gerekiyorsa da kesinlikle Türk yatirimcilara özellestirilmeli ve yabancilara gecmesinin önüne gecilmeli. Bir gün bittiginde cocuklarimiza birakacagimiz hic bir sey kalmayacak.

Eee yenilik nerde. Fiyatı da ucuz değil. Kinect den daha kötü olan kamerası da parayla satılacağına göre üstünlüğünün nerede olduğunu anlamadım. Burda yorum yapanlar hayatlarında sadece ps ile oynamışlar galiba. Xbox ın sony nin dünyadaki hakimiyetine son veren kinect özelliği çok daha gelişmiş olarak xbox one ile birlikte geldiğine göre ps nal toplayacak demektir. Bu o kadar bariz kiniye hala sony fanlığı yapıyorsunuz anlamadım. Yani bir haber yapılınca illa aynı paralelde mi yorumlar yapılmalı. Gerçekler sizin türkiyede gördüklerinizle sınırlı değil ki. Xbox dünyada birçok ülkeye gecikmeli girmesine rağmen ps'ı dünya satışlarında geride bıraktı. Şimdi xbox one çok daha gelişmiş bir cihaz olarak dağıtımı da adam gibi yaparlarsa ps'ı ezip geçer diye düşünüyorum. Evde Kinect'i kullandığımdan xbox one bende çok daha fazla heyecan uyandırıyor. Sony yanlış yolda microsoft'tan naapıp yapıp kinect'in patentini alıp benzer cihaz yapmalı. Yoksa yokolup gidecek. Zira olay artık sadece grafik değil. Aynı oyunlar, aynı grafikler ikisinde de var.

@17 Haz 2013 08:29 İlk önce donanımsal olarak başlayalım APU tasarımı bulunduğu için çok daha hızlı bir işlem gücünü sahip, GDDR5 kullandığı için XBOX ONE dan daha fazla ram hızına sahip (XBOX ONE'da GDDR3 var, ikiside 8GB), Her neyse içerik ve yzılım bölümüne geldiğimizde PS4 te aşırı derecede bir cloud desteği var, hatta bu sayede tabletten arkadaşının oyun oynayışını izleyebiliyor ve tğm save dosyalarını anında clouda kaydedebiliyorusun, ayrıca aylık ücreti XBOX ONE'dan daha ucuz ve tahminimce aynı kaliteyi sunaca. Tabi takdir sana kalmış ben kendi düşüncemi söyledim, iyi günler.

@17 Haz 2013 12:39 Yıllık 10$ daha ucuz diye mi ucuz oluyor? Xbox Live'ın yaz ayı indirimlerini unutmamak gerek.

@17 Haz 2013 08:29 Fanboyluga gerek yok. Gercekten Kinect bir ihtiyac ise ve kinect oyunlari oynamayi düsünüyorsan, hepsi bir arada sistem istiyorsan, tv cok izlerim onun icin tv özellikleri benim icin önemli diyorsan PS4 ile hic isin olmasin XBOX al ama surada bir sorun cikacak bir cok hizmet Türkiye'ye verilmeyecek yalnizca ABD sinirlari icerisinde sinirli kalaacak. Bu durumda Kinect ile ancak bir kac oyun oynar bir de Skype icin kullanirsin bu durumda gercekten 100$(Türkiye'ye gelene kadar o 300-400 Lira olur) fark ödemeye deger mi? Sonucta tv izliyorsam zaten kumandayi kullaniyorum neden XBOX kanal degistir diye kendimi paralim. Oturma odam da hoplayip ziplamayi da düsünmüyorum cocugum oldugunda da o zaman XBOX TWO yada PS5 cikmis olur ona o zaman karar veririm.

@17 Haz 2013 12:39 Bildigim kadariyla PS4'de ki bellek islemci ve gpu tarafindan ortak kullanilacak. Suanki APU tarzi sistemlerde grafik kartinin kullandigi bellege islemci ulasamiyor bu durumda üzerinde islem yapilan bölüm islemcinin ulasabildigi alandan grafik kartinin ulastigi alana kopyalanip islem bittikten sonra geri kopyalanarak islemcinin üzerinde calismasi saglaniyor.(Güvenlik nedeniyle) Sonucta PS4 kapali sistem oldugu icin bu ortadan kaldirilmis ve islemci ve gpu dogrudan ayni veri üzerinde calisabiliyor. Bu da daha iyi performans demektir. Bu konuda XBOX'in cözümü nedir tam olarak bilmiyorum ama APU yerine birbirinden ayri islemci ve gpu kullandigini biliyorum.

@17 Haz 2013 08:29 PS eve kinectten önce çıktı canım ya çakma olan kinect

@17 Haz 2013 08:29 Hayatında hiç SONY kalitesiyle üretilen ps yi grmediği için böyle konuşuyor . Ayrıca mesela ben evde ps ımı tv sehpasının altına koyuyorum. Kamerasını ise televizyonun üstüne koyuyorum. XBOX da sehpanın altına koysam kamera görmeyecek ve dolayısıyla çalışamayacak. Bunu anlamak XBOX fanlarïna zor gelebilir ancak bu bir gerçek

Bir xbox 360 kullanici olarak soylemeliyim ki suan hangisini secersin deseler ps4 u secerdim , ne yeni kinect yada kullanilan gddr5 ram ile ilgili ,ikinci el oyun politikasi ve arkadaslarimin cogunun ps4 alicak olmasi(multiplayer icin) ile ilgili, ama cikinca isler degismi hep birlikte gorucez

@17 Haz 2013 14:40 Tek kisilik oyunlari cok oynuyorsan en iyi yatirim oyun bilgisayari toplamak olur yok konson alicam diyorsan PS4 en iyi ikinci secenek sonucta oyunlarin 60-70€ oldugunu düsündügümüzde oyun degisimi yapmak tek secenek oluyor. XBOX buna izin vermeyecek verse bile sizden fazladan para alacak vb bir sürü sorunla karsilasacaksiniz.

Bugün 08:29 Xbox dünyada birçok ülkeye gecikmeli girmesine rağmen ps'ı dünya satışlarında geride bıraktı.Biraz kucuk at istersen yerde'de cift ayakli canlilar var!playstation3 xbox 360'in piyasaya cikisindan tam bir yil sonra kullanicilarla bulusmustur.tabikide bu sony adina hatami yoksa xbox'a tabakla sundugu ikrammidir?saniyorum ikincisidir.diger turlu emin ol xbox 360'in sadece box kelimesini kullanir olurdunuz.suanki durum farkli gecmisteki gibi playstation'un yeni surumunu beklemeden xbox alacak kitle olmaz.her iki firmada cihazlarini tanittigina gore sony mevcut kullanicilarin yani sira gecmiste rakibine piyasaya gec cikmasindan kaynakli olarak kaptirdigi musterilerinin bir kismini bunyesinde tekrar toplayacaktir.sony olmasa suan saniyorum cihazinda 3.5 gb'lik cd'lere sIkIsmis oyunlarla idare ederdin(bluray)

@17 Haz 2013 20:04 Sony bluray olmasaydı Toshiba HDDVD olurdu. Bilginize...

@17 Haz 2013 20:04 x360 sadece ameriaka da ps3 satışlarını geçmiştir,ve ps3 1 yıl geç çıkmasına rağmen şu an toplam satışta öndedir(77.71m vs 77.57)

hem donanimsal olarak hemde durusundaki asillik olarak ps hep önde oldu...

olay move veya kinect'se orda kral Wii'dir.. olay oyun atmosferiyse burda da kral PS2'dir

@19 Haz 2013 09:12 tamam kardeş sakin ol

@19 Haz 2013 12:40 ben sakinimde sana ne oluyor.. rahatsız mı oldun

@19 Haz 2013 09:12 adam ağır ergen :)

@19 Haz 2013 17:23 yaş 32 koç, zoruna gitmesin :))) ezerler

@19 Haz 2013 09:12 heyt be tabiki ps2 kraldır

Çakal sony drm konusunu yapımcılara bıraktı kimse bahsetmiyor

Wii u hakkinda bilgi vermek isteyen :D

@17 Haz 2013 20:04 Sony bluray olmasaydı Toshiba HDDVD olurdu. Bilginize..piyasaya ilk cikan Toshiba HD DVD'iydi Sonrasi Malum.Saniyorum Suan elinde toshiba'nin 4 HD dv'li Promosyon Cihazi Mevcut:))

xone tüm çekirdek oyuncular tarafından topa tutuldu ve satışlarda ps4 amazonda 2. sırada iken xone 7. sırada ''büyük beğeni topladı'' yorumuna katılmıyorum,ayrıca xbox kolu taklit etmek ile bir ilgisi yok son olarak etraf akıllı cihaz kaynıyor ve çoğu özellik birkaç ülkede destekleniyor artık ekstradan ne özelliği var diye bir arayışın olduğunu da düşünmüyorum oyun konsolu amacından sapmamalı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir