PlayStation 4 ve PlayStation 5 için bir dönem sona eriyor

Sony, PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsollarındaki Twitter/X entegrasyonunu sadece birkaç gün sonra sonlandıracağını açıkladı. Peki bu ne anlama geliyor?

PlayStation 4 ve PlayStation 5 için bir dönem sona eriyor

En son PlayStation platin kupanızı PS5'te tweet'lemek istediğinizda artık sizi kötü bir sürpriz karşılayacak. Pazartesi günü PS4 ve PS5 sahipleri, daha önce Twitter olarak bilinen X'in entegrasyonunun önümüzdeki hafta sona ereceğini belirten bir mesaj aldı.

Sony'den gelen mesajda "13 Kasım 2023 itibariyle, X (eski adıyla Twitter) entegrasyonu artık PlayStation 5 ve PlayStation 4 konsollarında çalışmayacak" denildi.

PS5 subreddit'indeki bir başlığa göre bu haber, PlayStation konsol sahiplerinin pek umurunda olmadı, zira birçoğu bu özelliğin var olduğunu bile bilmiyordu.

PS4 2013 yılında ilk kez ortaya çıktığında Sony, yeni DualShock 4 kontrol cihazında bir Paylaş düğmesinin yer alacağını duyurmuştu. Bu düğme yalnızca bir ekran görüntüsü ya da kısa bir oyun videosu çekmekle kalmıyor, aynı zamanda bu fotoğrafı ya da klibi doğrudan Twitter'a tweetlemek için de ayarlanabiliyordu. PlayStation sahipleri, geçen yıl resmi PlayStation uygulamasına ekran görüntüsü alma özelliği eklenene kadar, ekran görüntüsünü telefonlarına ya da bilgisayarlarına indirmenin kolay bir yolu olarak bu özellikten yararlandı.

Sony, Twitter entegrasyonunu kaldıran ilk konsol üreticisi değil. Microsoft, Nisan ayında bu özelliği Xbox konsollarından ve Windows'taki Game Bar'dan kaldırmıştı, ancak oyuncular Xbox uygulaması aracılığıyla en son başarılarını Twitter'a yüklemeye devam edebiliyorlardı. Her zaman olduğu gibi, Nintendo geçen yıl Switch için Facebook ve Twitter giriş seçeneklerini kaldırarak bu konuda öncü oldu.