Plazma TV'ye sert bir darbe daha...

Pioneer'ın ardından ikinci şok: Bir dev üretici daha plazma TV üretiminden vazgeçtiğini duyurdu...

  • Selim Öztürk
Vizio da plazma TV üretimini terkedecek!
Vizio'nun da plazma TV üretimini bırakmasıyla birlikte plazma TV pazarı biraz daha daralmış oldu.

Plazma TV'nin geleceğini pek parlak görmeyen şirketler, ellerini teker teker sektörden çekmeye başladı. Son halka da önde gelen plazma TV üreticilerinden biri olan Vizio oldu. Plazma TV üretiminden elini çekeceği belirtilen Vizio, bu adımdan sonra artık LCD TV ürün çizgisine öncelik verecek.

Her ne kadar Vizio'nun resmi web sayfasında bazı plazma TV modelleri yer alıyor olsa da, şirketin geçen ay Las Vegas'ta gerçekleştirilen CES'te yeni plazma TV'lerinden hiç söz etmemesi akıllarda şirketin plazma TV üretimi konusunda farklı bir planı olduğu izlenimini zaten uyandırmıştı.

Daha önce de burada yayınladıımız haberimizde, Pioneer'ın TV üretimine son verdiğini duyurmuştuk. Vizio'nun da plazma üretimini bırakması, bu teknoloji için sonun başlangıcı olarak değerlendirilebilir. Şu an plazma TV üreten üç büyük isim söz konusu: Panasonic, LG ve Samsung...

CHIP Online Yorumu:
Pioneer ve Vizio gibi şirketlerin plazma TV üretimini durdurmasının en büyük nedeni iki ürünün arasındaki muazzam gelir farkı. LCD TV'leri ellerinden daha kolay çıkarabilen ve yüksek bir fiyatla bu ürünleri satabilen firmalar, LCD TV'lerden plazma TV'lere göre daha fazla gelir elde edebiliyor. Bu nedenle firmalar, tüketicilerden pek de rağbet görmeyen plazma TV'leri bırakma kararı alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

plazma iyidir lcd'den. firmalar kar marjlarını artırmayı düşünüyor plazmadan çekiliyor. japon malı hitachi alırım ben de.

firmalar akıllı.lcd de kar oranı cok daha yuksek neden cunku aynı fıyattla satılan bı plazma ve bı lcd uretımınde lcdnın malıyetı cok daha dusuk.adam nıye plazma uretım az kar etsın kı halk ne guzel anlamadan bılmeden lcd alıo.ben buyuk bı fırmada uzun yıllar plazma ve lcd satmıs bırı olarak eger tv yada fılm ıcın alıosanız plazma.lcdler buyuk pc monütörüdür.ılla lcd alacaksanız 4bın lıradan asagıya almayın sakın.

Lcd plazmayı yediği için bırakıyorlar yanyana getirip yüksek çözünürlüklü bir resim açın sizde aynı kararı vereceksiniz :)
Plazmanın ilk çıktığı gün işe yaramayacak bir teknoloji olduğunu anlamıştım doğru imiş :)))

plazmanın kalitesi lcd ye gore cok daha ustun plazmada kontast oranı 1 milyon ikn lcd de ise 33000 50000 civarında zaten 100.000 binin uzerinde lcd fiyatları hemen fiyatına yansıyor zaten tepkime sureside lcd de 0.8 sn genellikle plazmada ise 0 sn yedir.. cogu kullanıcı fiyat bakarak aldığı için 1000 liraya lcd bulunurken plazma fiyatları 2000 liranın uzerinde olması onemli bie etken..plazmanın gelismesi tercihimde ama yuksek maliyet nedeniyle oda uretimde kalkıyor teker teker..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play