Plüton'dan ilk yüksek çözünürlüklü kareler!

Cüce gezegen Plüton'un şimdiye kadarki en net görüntüleri, NASA tarafından ilk kez yayınlandı!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Plüton'dan ilk yüksek çözünürlüklü kareler! Cüce gezegen Plüton'un şimdiye kadarki en net görüntüleri, NASA tarafından ilk kez yayınlandı!

NASA, New Horizons yoluyla Plüton'dan çektiği fotoğraflardan en iyilerini yayınladı.

NASA'nın yayınladığı sıkıştırılmamış, yüksek çözünürlüklü fotoğrafların ilki, New Horizons'un 14 Temmuz'da Plüton'a en yakın konuma gelmeden 15 dakika önceki yakaladığı fotoğraf olarak karışımıza çıkıyor. Plüton'un şimdiye kadar gördüğümüz fotoğrafları, sıkıştırılarak, dolayısıyla kalite kaybıyla gönderilmişti ancak bu kez karşımızda ham halleriyle duruyorlar.

Videoda izleyebileceğiniz görüntüler, Plüton'un yüzeyinden 80 kilometreyle 17.000 kilometre arasındaki uzaklıklardan çekilmiş fotoğraflardan oluşuyor. New Horizons yetkililerinden Alan Stern, bu yeni yüksek çözünürlüklü fotoğrafların Plüton'un jeolojisine yakından bakma fırsatı sunduğunu, Venüs ve Mars'ta bu tür görüntüler için ilk ziyaretin ardından yıllarca beklediğimizi söylüyor. Plüton'daysa bu süre, beş ay bile almadı.

Verilen bilgiye göre New Horizons'un Dünya'ya göndereceği yüksek çözünürlüklü Plüton fotoğrafları, henüz bitmiş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

1930 yılında Arizona Flagstaff’ daki Lowell Gözlemevinde, C. W. Tombaugh tarafından keşfedilen ve uzun yıllar boyunca "9. gezegen" olarak bildiğimiz Plüton, 2006 senesinde gezegen olma statüsünü kaybetti. Hiç kimse Plütona cüce gezegen muamelesi yapamaz, bu gezegen olma onuruna aykırıdır. Plütona saygın gezegen olma kimliği yeniden verilmelidir.

@07 Aralık 2015 22:01 Cok haklisin. Yeni kesfedilen digerleri "cuce gezegen" kalabilirler ama Pluton'a bu ayricalik verilmeliydi bence. En azindan astronoma saygi yonunden boyle bir karar alinabilirdi.

Sanki Orta Asya stepleri veya bizim orta Anadolunun güneşten yanmış kavruk topraklı, kıraç arazisi be yahu! Plütona Türk gezegeni dense yeridir. Bu arada espri bir yana niye Türkiye'ye atfen bir gezegen adı yok, bizim galaksimizden bilmem kaç milyon ışık yılı mesafesinde yeni yeni buluyorlar artık verecek ad bulamıyorlar XCY-5000 bilmemne koyuyorlar.

Bize 9 gezegenden biri olarak öğretildi. Sonra cüce gezegen yaptınız bu değişikliğe karşıyız.

Ayak izleri falan var sanki :D

Sen de yorum yaz