Popüler birkaç uygulamadan adware çıktı!

Android'li cebiniz durup dururken garip uyarılar vermeye başladıysa, nedeni bu uygulama olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Popüler birkaç uygulamadan adware çıktı!

Android'li telefonunuz ortada hiçbir şey yokken garip uyarılar vermeye başladıysa, bunun nedeni birkaç hafta önce yüklediğiniz "Durak" uygulaması veya benzerleri olabilir.

Güvenlik firması Avast'ın Google Play'de keşfettiği, içerisinde adware bulunan uygulamalar arasında en popüleri Durak adındaki kart oyunu. 5 - 10 milyon kez indirilen uygulama, Avast'tan Filip Chytry'nin blog gönderisine göre başta tamamen normal görünüyor. Ancak bir hafta sonra telefonunuzun sıradışı davranmaya başladığını görüyorsunuz. Firmaya göre bazı uygulamaların gerçek yüzünü göstermesi, bir ayı bulabiliyor.

Durak'a benzer uygulamaların Google Play'de dolaştığını söyleyen Avast'a göre adware, cihazınızın kilidini her açtığınızda karşınıza çeşitli sorunlarla ilgili, örneğin cebinizde virüs olduğu veya depolama alanınızın pornoyla dolu olduğuna dair uyarılar gösteriyor. Bunlar elbette zararlının sizi kandırmak ve sahte sayfalara yönlendirmek, ardından ücretli SMS gönderen uygulamalar indirmenizi sağlamak için söylediği yalanlar.

İşin ilginç yanı, zararlı uygulamanın bazı durumlarda Google Play'deki normal, zararsız uygulamalara yönlendirme yaptığına da rastlanmış.

Avast, bu tür uygulamaların bazılarının halen Google Play'de gezindiğini söylüyor. Google'dan bir yetkili ise durumu incelemekte olduklarını söylemekle yetindi. Bize düşen ise yorumlara, vadedilenlere ve puanlara göz gezdirerek şüpheli uygulamaları indirmemeye dikkat etmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu uygulamayı arkadaşımın telefonuna nasıl indirebilir.

o uyarılardan kurtulmanın en iyi yolu telefonu çöpe atıp bir Windows phone almak

İos yada Windows Phone alın kafanız rahat olsun. Google play store da virüs dolu zaten

Her bilmediğiniz uygulamayı indirirseniz böyle olur. Benim 5-6 yıldır başıma böyle birşey gelmedi. Yani sorun biraz kullanıcıyla alakalı.

Google play ve virusler şaşırdımmı hayır nerde şimdi o android çok guvenli yeaa diyen adam

kimmiş oooooooooooooo!!! bak gizleme yok!!

ne kadar açık kaynak o kadar virüs ve hırsızlık windows phone ios <3

@04 Şub 2015 16:37 ikisiylede bluetooth ile arkadaşlarına dosya atamıyorsun.

2 gün sonra marketten silinir. Boşuna kasmayin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play