Qualcomm'dan Wi-Fi'ı üçe katlayacak teknoloji

Tanıtılan bu yeni teknoloji, Wi-Fi hızlarımızı üçe katlamayı vaat edecek kadar iddialı!

  • Zeynel A. Öztürk
Qualcomm'dan Wi-Fi'ı üçe katlayacak teknoloji

Wi-Fi standartları, gereksinimleri her geçen gün artan içerikleri sorunsuzca aktarabilmek için geliştiriliyor. İlk WiGig ürünlerinin 2014'te ortaya çıkacağını duymuştuk, şimdi ise Qualcomm, Wi-Fi'ı daha da hızlandıracak MU-Mimo teknolojisini duyurdu.

MU-Mimo (çoklu kullanıcı, çoklu giriş ve çoklu çıkış), kablosuz ağlarda önemli bir atılım olarak kabul edilecek. Wi-Fi erişim noktaları, şu an kendisine bağlananlara sırayla hizmet veriyor, yani sadece tek bir kişi hizmet alırken, diğerleri bekliyor. Birkaç senedir üzerinde çalışılan MU-Mimo ise birden çok kullanıcı grubuna veri gönderebiliyor. Qualcomm, MU-Mimo'yu kullanmanın sol şeridi kullanmaya benzediğini söylüyor: "Wi-Fi otobanında bir değişiklik yok, ancak diğer kullanıcılarla gruplanmak, çok daha hızlı gitmenizi sağlarken, diğer şeritlerin de yoğunluğunu azaltıyor."

Qualcomm, ağın ve ağı kullananların MU-Mimo'yu kullanmaları halinde ağ hızlarının 2-3 kat hızlanacağını söylüyor. Bu teknolojiyi kullanmayan cihazlar da performansa artık görecekler, ancak bu MU-Mimo'yu kullananlarınki kadar çok olmayacak.

Qualcomm, MU-Mimo çiplerini Wi-Fi kullanan kablosuz router, erişim noktası, akıllı telefon, tablet üreticilerine satmayı planlıyor. Firmanın yeni teknolojiyi tüketicilere satışa sunmadan önce 2015'in ilk çeyreğinde gösterme planları da var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

qualcomm gercekten iyi bir firma oldu bos hayallere kapilmayip telefon-tablet cikarmazsa, intel dusunsun diyorum. i serisinden daha iyi bi seriyle gelmeliler.

Qualcomm önce wifi yongalarını düzeltsin.Sürekli wifi sinyalini kaybediyor.

Bu adamlar ucmus ya her gecen gun yeni bir teknoloji ve guclu bir ilerleme var adamlarda aslinda amd ile ortaklasa bilgisayar cipleri bile uretebilirler

Sen de yorum yaz