Qualcomm'dan Wi-Fi'ı üçe katlayacak teknoloji

Tanıtılan bu yeni teknoloji, Wi-Fi hızlarımızı üçe katlamayı vaat edecek kadar iddialı!

Üç kat daha hızlı Wi-Fi!

Wi-Fi standartları, gereksinimleri her geçen gün artan içerikleri sorunsuzca aktarabilmek için geliştiriliyor. İlk WiGig ürünlerinin 2014'te ortaya çıkacağını duymuştuk, şimdi ise Qualcomm, Wi-Fi'ı daha da hızlandıracak MU-Mimo teknolojisini duyurdu.

MU-Mimo (çoklu kullanıcı, çoklu giriş ve çoklu çıkış), kablosuz ağlarda önemli bir atılım olarak kabul edilecek. Wi-Fi erişim noktaları, şu an kendisine bağlananlara sırayla hizmet veriyor, yani sadece tek bir kişi hizmet alırken, diğerleri bekliyor. Birkaç senedir üzerinde çalışılan MU-Mimo ise birden çok kullanıcı grubuna veri gönderebiliyor. Qualcomm, MU-Mimo'yu kullanmanın sol şeridi kullanmaya benzediğini söylüyor: "Wi-Fi otobanında bir değişiklik yok, ancak diğer kullanıcılarla gruplanmak, çok daha hızlı gitmenizi sağlarken, diğer şeritlerin de yoğunluğunu azaltıyor."

Qualcomm, ağın ve ağı kullananların MU-Mimo'yu kullanmaları halinde ağ hızlarının 2-3 kat hızlanacağını söylüyor. Bu teknolojiyi kullanmayan cihazlar da performansa artık görecekler, ancak bu MU-Mimo'yu kullananlarınki kadar çok olmayacak.

Qualcomm, MU-Mimo çiplerini Wi-Fi kullanan kablosuz router, erişim noktası, akıllı telefon, tablet üreticilerine satmayı planlıyor. Firmanın yeni teknolojiyi tüketicilere satışa sunmadan önce 2015'in ilk çeyreğinde gösterme planları da var.

Okuyucu Yorumları