Qualcomm'dan Snapdragon 820 ipuçları!

Qualcomm, gelecekteki telefonları güçlendirecek yeni işlemcisinden ilk kez bahsetti!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Qualcomm'dan Snapdragon 820 ipuçları! Qualcomm, gelecekteki telefonları güçlendirecek yeni işlemcisinden birkaç detayı ortaya çıkardı!

Snapdragon 810'u henüz görmeye başladık, ancak Qualcomm bir sonraki işlemcisi hakkında şimdiden konuşmaya başladı.

İşlemci üreticisi Qualcomm, Snapdragon 820'den bazı ipuçları verse de, yeni işlemcinin detaylarına girmedi. Firmanın verdiği bilgilere göre Snapdragon 820, çok kapılı transistörlere izin veren FinFET üretim teknolojisiyle üretilecek. Benzer teknolojiye Intel'in üç kapılı "3D" üretim yönteminde de rastlanmaktaydı. Bunun yanında Snapdragon 820'nin 64-bit mimariye sahip olacağı anlaşıldı. Yeni işlemcinin ARM yerine Qualcomm'un kendi geliştirdiği Kryo tasarımını temel alması da muhtemel.

Bu arada Qualcomm, parmak izini direkt olarak ekran üzerinden okumaya olanak tanıyan Sense ID teknolojisini gösterdi. Son olarak firma, kavramsal bilişim platformu Zeroth'u da ortaya çıkardı. Qualcomm'un kendi kendine öğrenen bilişim projesi olan Zeroth, teoride sanal zekanın devamlı olarak çalışarak size yardım etmesini sağlıyor.

Bu özelliklerin tümünün Snapdragon 820'de desteklenmesi bekleniyor; ancak üreticilerin de desteğine ihtiyaç olacağından, kısa vadede hepsinin birden ortaya çıkmasını beklememekte fayda var. 820 SoC örneklerinin 2015 sonunda dağıtılması bekleniyor. Yeni işlemciyi kullanan cihazları ise önümüzdeki sene düzenlenecek olan MWC 2016'da görebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Haaaaaaaah tamda yeni amiral telefonlar 810 ile satılmaya başlandığı bir zamanda incir ağacı dikmiş. Ben bu işlemciyi kullanan firmaların yerinde olsam dava açarım !

@02 Mar 2015 17:23 Satin ol şampiyon. test amaçlı firmalara gönderilmesi 2015'te yapılacaksa bu yonga seti ile üretilecek olan telefonlar 2016'nın son çeyreği ile 2017'nin ilk çeyreği arasında anca çıkar.

Parmak izinin 3 boyutlu olarak taranması, güvenliği fotoğraf ile aşmanın önüne geçecektir. Güzel bir yenilik olmuş.

@02 Mar 2015 17:24 aynızamanda bazı prog lada çıkacaktır sız telde uraşırken parmak izinizi çalıp kulanacak çok program türer. umarım fonksiyon tamamen kapatıla biliyordur.

abi bi yavaş olun yaa

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play