QuickTime, Windows 8 ve 10'da güncellenmiyor

Apple'ın popüler uygulaması, Windows 8 ve 10 işletim sistemlerinde büyük sorun yaşıyor!

  • Onur Seven
QuickTime, Windows 8 ve 10'da güncellenmiyor

Bazı Windows kullanıcılarının Apple'ın QuickTime multimedya programını bir aksaklık sonucu en son sürüme güncelleyememesi merak konusu oldu.

Sydney merkezli güvenlik araştırmacısı Alton Blom, yayınladığı blog yazısında, QuickTime'ın otomatik güncelleme mekanizmasının Windows 8 ve 10 üzerinde çalışmadığının görüldüğünü yazdı.

Bloom, QuickTime ve Apple Yazılım Güncelleme aracının Windows sürümlerine bağlı olarak birbirleri ile etkileşimde tutarsızlıklar yaşadığını söyledi. Ayrıca kullanıcıların Apple forumlarında bu sıkıntıyı dile getirmeleri, sorunun Ağustos ayından bu yana sürdüğünü gösteriyor.

Asıl tehlike çok sayıda Windows kullanıcısının QuickTime güncellemesi yapamaması nedeniyle oluşan potansiyel güvenlik açıklarının saldırganlar tarafından istismar edilebilme riski. Otomatik güncelleme Windows 7 ve Vista üzerinde ise problemsiz şekilde çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta Flexera tarafından yayınlanan bir araştırma Apple uygulamaları yüklü Windows bilgisayarların yüzde 61'inde en son sürümün olmadığını ortaya koymuştu. Ayrıca bu bilgisayarların yüzde 47'sinde iTunes yazılımının eski sürümlerinin kurulu olduğu tespit edilmişti.

Bloom, Cuma günü Apple güvenlik ekibi ile temasa geçti. Aldığı yanıt ise QuickTime 7.7.8'in Winows 7 veya Vista gerektirdiği oldu. Geçici çözüm olarak ise güncellemelerin Apple web sitesinden direkt olarak indirilmesi öneriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

quicktime kullanan mı kaldı ki? + 3, 4. millenium faciaları tutmadı ki... boşa masraf...

@GORT win 10 nun tutması için sence kaç kişi gerekli 120 000 000 kişi az mı 1 yılını bile doldurmadan %5 yaptı yani haklısın tutmuş demek için bir gecede win 7 yi devirmeliydi değil mi

@GORT Gort yada grezi neyse sen bilgisayarda hiç video düzenleme işi yapmadın değil mi ? :) Yada Adobe After effects vs kullanmadın.En iyisi sen android oyunlarıyla ilgilenmeye devam et kardeş.

@GORT Apple tarafında quicktime önemli bir yere sahip. Bilinçsizce yorum yapma lütfen

@04 Kasım 2015 21:31 120 milyon reklam amacli soylenen yukleme sayisi, kullanim degil. Yukleyip de baska sisteme donen cok fazla sayida kisi var.

@05 Kasım 2015 10:08 Windows da Quicktime gibi hantal bir programin pek kullanıldığını sanmiyorum. Diger medya oynaticilar daha fazlasini yapabildiginden Quicktime a gerek kalmıyor.

@05 Kasım 2015 10:08 yav he he!...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play