Raspberry Pi 2 performans testinde!

Yeni minik bilgisayarımız Raspberry Pi 2'nin, bir önceki Pi'den ne kadar hızlı olduğunu test ettik!

  • Zeynel A. Öztürk
Raspberry Pi 2 performans testinde!

İlk Raspberry Pi bundan üç sene önce ortaya çıktığında, onun bu denli ilgi göreceğini kimse tahmin etmemişti. Ancak Raspberry Pi, şu an itibariyle piyasadaki en popüler tek kartlı bilgisayar ve onu taklit eden birçok firma var.

Yeni tanıtılan Raspberry Pi 2 ise beklenen donanımsal geliştirmeleri niyahet sunuyor. Raspberry Pi 2 elbette tek başına işlemiyor, güç için kendi micro USB kablonuzu, ihtiyaca göre klavye ve farenizi edinmeniz gerekiyor.

Raspberry Pi, yola 256MB RAM ile başlamış, B ve B+ sürümünde 512MB'a yükseltilmişti. İki model de ARM v11 700Mhz işlemciye sahipti. Raspberry Pi topluluğu, bu kaynaklarla harika işler çıkardılar. Ancak uzun zamandır beklenen güncelleme sonunda geldi.

Raspberry Pi 2, tek çekirdekli ARM11 yerine 800MHz'te çalışan dört çekirdekli Cortex-A5 işlemciyle geliyor. Bu işlemci, yeni Raspberry Pi'yi önceki modele göre 6 kata kadar hızlandırabiliyor. Yeni kartın RAM miktarı da ikiye katlanarak 1GB'a yükseltilmiş. Donanımın geri kalanıysa B+ ile hemen hemen aynı. Videocore GPU, 40-pin GPIO, dört USB 2 portu ve 10/100 Ethernet portu, yerini koruyor.

Raspberry Pi 2'nin ölçüleri de B+ ile aynı. Dolayısıyla B+ kasanız varsa yeni Pi için yenisini almanıza gerek yok.

Performans ve hız testleri

Performans ve hız testleri

Teknik detaylar:

SoC: Broadcom 2836
İşlemci: Quad-core ARM7 800MHz
GPU: Videocore IV 250MHz
Bellek: 1GB
GPIO: 40pin
Portlar: 4x USB 2.0, 100BaseT Ethernet, HDMI, MicroSD kart yuvası
Boyutlar: 85.60 × 56.5mm (yaklaşık 3.2 x 2.1 inç)

Raspberry Pi 2'nin geliştirmelerini görebilmek için onu B+ ile karşılaştırmak üzere bir dizi hız testi çalıştırdık. İlk testimiz iki Pi'yi login ekranından önyükleme yaptırmak oldu.

B+ bu işi 33 saniyede gerçekleştirirken Raspberry Pi 2, aynı işi 17 saniyede tamamladı. Masaüstünü açtığımızda ise B+'ın bunu 42 saniyede, Pi 2'nin 21 saniyede, yani iki kat hızlı yaptığını gördük.

Masaüstünde bazı uygulamaları denediğimizdeyse Minecraft'ta yeni bir dünya oluşturmanın B+'ta 42 saniye, Pi 2'de ise 21 saniye sürdüğünü gördük. IDLE 3 B+'ta 13 saniyede yüklenirken, Pi 2'de sadece 4 saniyede açıldı.

Optimize edilen web tarayıcısında çalıştırdığımız SunSpider testi, performansta 2,5 kat artış olduğunu gösterdi. Multithreading işlemlerinin karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda bu hız artışı, bizce kabul edilebilir seviyede.

Raspberry Pi B+ ve Pi 2, aynı Videocore GPU'ya sahipler. Testlerimizde de FPS değerinde büyük bir gelişme görmedik. Ethernet üzerinden dosya aktarımındaysa B+'ın 3,8MB/sn hızına ulaştığını, Raspberry Pi 2'nin 4,6MB/sn ile kopyaladığını gördük.

Raspberry Pi 2'nin selefinden 6 kat daha güçlü olduğu iddialarını kanıtlamak üzere iki modelde Sysbench testlerini çalıştırdık. Testlerde B+ 509,58 puan alırken Pi 2 74,68 puan alabildi. Yani Pi 2, önceki modeli 6,8'e katladı.

Raspberry Pi 2 için yeni yayınlanan, ARMv7 çekirdeği için optimize edilmiş imaj dosyasını kullanmanız gerekiyor. İlk Raspberry için yazılan uygulamalar, Raspberry Pi 2'de tam olarak destekleniyor.

Sonuç

Raspberry Pi 2'nin hız ve kapasite geliştirmeleri gayet memnun edici. Cihazın aynı form faktörü korumuş olması, mevcut birçok eklentinin kullanılabileceği anlamına geliyor. Pi 2'nin Linux'u tanımayanlar veya yazılım işine yeni başlayanlar için başlangıçta kafa karıştırı olabileceğini söyleyelim. Ancak internette bilgilerinizi artırmanızı sağlayacak çok sayıda kaynak var.

Raspberry Pi 2, kendi topluluğunun isteklerinin çoğunu karşılıyor ve önümüzdeki senelerde öğrenciler, yazılımcılar ve hacker'ların üreteceği müthiş projelerin taşıyıcısı olacak potansiyele sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu sistemle çok ilgilenen biri olarak burnumu sokmak istedim. Makale genel olarak iyi ama küçük birşeyler eksik İlk önce hızı aslında 900Mhz ve quad core Cortex-A7 işlemcili, ve en önemlisi, bu sistem Windows 10 u destekleyecek ve tamamen ücretsiz olacak. Fiyatı ise 35 dolar. Bir önceki modelle aynı fiyatta.

Hemen alıyorum iki tane!

Harika bir ürün.

Türkiyede 200 tl fiyatla satışa sunulacaktır.Simsarlar sağolsun

@08 Şub 2015 11:57 En az 350 TL olacaktır ;)

şimdi bu kartın felsefesini bilmeyenler yine çöp demeye başlar...

Gta 5 oynanırmı bunla

RasPi2 ye rakip olacak olan Poyraz için http://poyraz.io/ adrsinden ön talepte bulunabilirsiniz. fiyatı henüz belli değil malesef. RasPi ye rakip olabilmesi için fiyatının düşük olması şart

bu alete xp yükleyelim test yapalım o zaman tam olur

Kendi sitelerinde işlemcisinin 900 Mhz Dört Çekirdekli Cortex A7 olduğu yazıyor. Siz 800Mhz Cortex A5 yazmışsınız. Hanginize inanalım?

112 tl arkadaşlar

Sayın Mahmut Karslıoğlu; öyle bir yazı kaleme almışsınız ki bütün suçu kullanıcılara yükleyip çıkıvermişsiniz:) Bu kabul edilebilir birşey değil! Bulut güvenlik açısından çok sıkıntılı bir konsept. Neden? Çünkü öncelikle herşeyiniz herkesin ortasında! Bolca paranız olduğunu ve bu parayı kasaları sokağın ortasındaki bir bankaya emanet ettiğinizi düşünün! Üstelik de başında bir güvenlik görevlisi bir kamera bile yok! Böyle birşey mümkün olabilir mi? Bir de işin diğer boyutu var: Bulut şirketlerinin istihbarat tüccarlığı. Devletleri saymama gerek yok; çünkü onlar her halükarda zaten içerideler. Diğer taraftan da bu şirketlere kaptırdığınız bir sürü para var. E-mail servisi için para, hosting servisi için para, depolama servisi için para, fax servisi için para, vpn servisi için para, sms servisi için para... Bunlar ve bunlar gibi daha pek çok nedenden dolayı ben her evin ve her şirketin kendi server'larına sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Hele hele özellikle de FTP, Webdav gibi sunucuların IP numarasını kimse bilmiyorsa, hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Birara çocuklar takılıyorlardı "Sürekli server'ından bahsedip duruyorsun." diye ama benim server'lardan bahsetmemim bir nedeni vardı: Herkesin kendi server'ını kurmasını ve buluttan kurtulmasını sağlamak. Neler yapılabileceğini gösterip biraz iştah kabartmaya çalıştım. <<<Şu anda multi-functional bir server(Örneğin Web-Email-FTP kombinezonu) bir Raspberry Pi 2 ile bile kurulabilir.>>> Herkesin kendi server'ına sahip olmasının pek çok avantajı var. Bunların en başında da dediğim gibi güvenlik geliyor. Olay 0123456 şifresinin kullanılması değil; çünkü bir hacker grubu bir şirkete saldırdığı zaman genellikle şirketin kalbine saldırır ve tüm kullanıcı isimlerinin ve şifrelerinin kayıtlı olduğu veritabanlarını çalarlar. Bazen bunu şirketin kendisi bile yaptırabilir. Kaldı ki bir insanın şifresi 0123456 olsa bile, o hesaba girilebilmesi için kullanıcı isimlerinin de bilinmesi gerekir. Aklı başında hiçbir hacker da böyle zahmetli bir iş ile uğraşmaz. Bu yüzden BruteForce saldırıları inandırıcı değildir. Diğer taraftan ortaya çıkan gerçek saldırılar ise, sadece tespit edilenler ve mertçe yansıtılanlardır. Mertçe diyorum; çünkü ortaya çıkan her başarılı saldırı bir şirket için prestij kaybıdır. Şu anda dünyada kim bilir kaç hacker iş başındadır ve de tam şu anda yapılanları hiçbirimizin ruhu bile duymamaktadır. Kısacası bulut gelecek vaad etmiyor. Gelecek "Private Server"lardadır... <Cleverman>

@cleverman Peki şuanda pi 2 w10 desteklendiğini ifade ediyor. Linux deneyimi olmayanlar bahsettiğiniz private server niteliklerini w10 ile yapabilirler mi? Şahsen Linux deneyimim yok ve zor gibi geliyor bana..

@15 Şub 2015 18:50 Kesinlikle hatta Linux'tan bile daha iyi olur. Tabii ki W10 Raspberry Pi 2 özel sürümü ile...

Ben aldım memnunum şu an, sadece SD kartım yavaş, hızlı bir SD card almayı unutmayın, Class 10 kartlar iyimiş

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play