Raspberry Pi 2 performans testinde!

Yeni minik bilgisayarımız Raspberry Pi 2'nin, bir önceki Pi'den ne kadar hızlı olduğunu test ettik!

Raspberry Pi 2 ne kadar iyi?

İlk Raspberry Pi bundan üç sene önce ortaya çıktığında, onun bu denli ilgi göreceğini kimse tahmin etmemişti. Ancak Raspberry Pi, şu an itibariyle piyasadaki en popüler tek kartlı bilgisayar ve onu taklit eden birçok firma var.

Yeni tanıtılan Raspberry Pi 2 ise beklenen donanımsal geliştirmeleri niyahet sunuyor. Raspberry Pi 2 elbette tek başına işlemiyor, güç için kendi micro USB kablonuzu, ihtiyaca göre klavye ve farenizi edinmeniz gerekiyor.

Raspberry Pi, yola 256MB RAM ile başlamış, B ve B+ sürümünde 512MB'a yükseltilmişti. İki model de ARM v11 700Mhz işlemciye sahipti. Raspberry Pi topluluğu, bu kaynaklarla harika işler çıkardılar. Ancak uzun zamandır beklenen güncelleme sonunda geldi.

Raspberry Pi 2, tek çekirdekli ARM11 yerine 800MHz'te çalışan dört çekirdekli Cortex-A5 işlemciyle geliyor. Bu işlemci, yeni Raspberry Pi'yi önceki modele göre 6 kata kadar hızlandırabiliyor. Yeni kartın RAM miktarı da ikiye katlanarak 1GB'a yükseltilmiş. Donanımın geri kalanıysa B+ ile hemen hemen aynı. Videocore GPU, 40-pin GPIO, dört USB 2 portu ve 10/100 Ethernet portu, yerini koruyor.

Raspberry Pi 2'nin ölçüleri de B+ ile aynı. Dolayısıyla B+ kasanız varsa yeni Pi için yenisini almanıza gerek yok.

Performans ve hız testleri

Performans ve hız testleri

Performans ve hız testleri

Teknik detaylar:

SoC: Broadcom 2836
İşlemci: Quad-core ARM7 800MHz
GPU: Videocore IV 250MHz
Bellek: 1GB
GPIO: 40pin
Portlar: 4x USB 2.0, 100BaseT Ethernet, HDMI, MicroSD kart yuvası
Boyutlar: 85.60 × 56.5mm (yaklaşık 3.2 x 2.1 inç)

Raspberry Pi 2'nin geliştirmelerini görebilmek için onu B+ ile karşılaştırmak üzere bir dizi hız testi çalıştırdık. İlk testimiz iki Pi'yi login ekranından önyükleme yaptırmak oldu.

B+ bu işi 33 saniyede gerçekleştirirken Raspberry Pi 2, aynı işi 17 saniyede tamamladı. Masaüstünü açtığımızda ise B+'ın bunu 42 saniyede, Pi 2'nin 21 saniyede, yani iki kat hızlı yaptığını gördük.

Masaüstünde bazı uygulamaları denediğimizdeyse Minecraft'ta yeni bir dünya oluşturmanın B+'ta 42 saniye, Pi 2'de ise 21 saniye sürdüğünü gördük. IDLE 3 B+'ta 13 saniyede yüklenirken, Pi 2'de sadece 4 saniyede açıldı.

Optimize edilen web tarayıcısında çalıştırdığımız SunSpider testi, performansta 2,5 kat artış olduğunu gösterdi. Multithreading işlemlerinin karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda bu hız artışı, bizce kabul edilebilir seviyede.

Raspberry Pi B+ ve Pi 2, aynı Videocore GPU'ya sahipler. Testlerimizde de FPS değerinde büyük bir gelişme görmedik. Ethernet üzerinden dosya aktarımındaysa B+'ın 3,8MB/sn hızına ulaştığını, Raspberry Pi 2'nin 4,6MB/sn ile kopyaladığını gördük.

Raspberry Pi 2'nin selefinden 6 kat daha güçlü olduğu iddialarını kanıtlamak üzere iki modelde Sysbench testlerini çalıştırdık. Testlerde B+ 509,58 puan alırken Pi 2 74,68 puan alabildi. Yani Pi 2, önceki modeli 6,8'e katladı.

Raspberry Pi 2 için yeni yayınlanan, ARMv7 çekirdeği için optimize edilmiş imaj dosyasını kullanmanız gerekiyor. İlk Raspberry için yazılan uygulamalar, Raspberry Pi 2'de tam olarak destekleniyor.

Raspberry Pi 2 performans testinde!

Sonuç

Raspberry Pi 2'nin hız ve kapasite geliştirmeleri gayet memnun edici. Cihazın aynı form faktörü korumuş olması, mevcut birçok eklentinin kullanılabileceği anlamına geliyor. Pi 2'nin Linux'u tanımayanlar veya yazılım işine yeni başlayanlar için başlangıçta kafa karıştırı olabileceğini söyleyelim. Ancak internette bilgilerinizi artırmanızı sağlayacak çok sayıda kaynak var.

Raspberry Pi 2, kendi topluluğunun isteklerinin çoğunu karşılıyor ve önümüzdeki senelerde öğrenciler, yazılımcılar ve hacker'ların üreteceği müthiş projelerin taşıyıcısı olacak potansiyele sahip.

Okuyucu Yorumları