Raspberry Pi 2, Windows 10 müjdesiyle geldi!

Windows 10'un neredeyse her cihaza geleceğini biliyoruz ama bu "minik" müjde, gerçekten sürpriz oldu

  • Zeynel A. Öztürk
Raspberry Pi 2, Windows 10 müjdesiyle geldi!
Microsoft, Windows 10'u her yere getirme konusunda şaka yapmıyor.

Mini bilgisayarıyla tanınan Raspberry Pi Foundation, bugün yeni Raspberry Pi 2'yi ortaya çıkardı. Ancak bu kez Microsoft da işin içine dahil olarak, Windows 10'un cihazla birlikte ücretsiz olarak kullanılabileceğini duyurdu.

Windows 10'un Raspberry Pi 2'de çalışacak olan sürümü, elbette Internet of Things (IoT - Nesnelerin İnterneti) için tasarlanmış, tam olmayan bir sürüm olacak. Ancak Pi'nin amacı da zaten eksiksiz bir işletim sistemi çalıştırmak değil. Internet of Things'in önümüzdeki birkaç sene içinde her yere yayılması bekleniyor ve bu alanda Raspberry Pi 2'nin önemli bir etkisi olabilir.

Aynı şekilde Microsoft'un bu hamlesi, IoT sektöründe varlık göstermesi konusunda çok doğru olabilir. Microsoft'un daha önce IoT'a özel bir Windows 8 yayınladığı biliniyor. Konuyla ilgilenenler, Microsoft'un IoT Developer Program'ına kaydolup, Windows 10 yapısını ücretsiz olarak elde edebiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

oo alırım bi dal :D çok sevindim bu habere.

Microsoft'tan mükemmel bir hareket. Çok doğru yolda, çok mantıklı bir hareket. Detay bulamadım fakat, .Net Raspberry, Galileo gibi cihazlara geldiğinde vazgeçilmez olur.

çöp cihazx

@02 Şub 2015 17:19 Siz ne isterdiniz paşam?

@02 Şub 2015 17:19 eğer bu çöp ise dünyanın en çok satılan çöp pc olarak tarihe geçecek.

windows 10 için sevinmedim ama Raspberry Pi 2 için çok sevindim

amma abartıyorsunuz cihazı anlamadım gitti. android tabanlı bir yığın cihaz var. tv ye takıyorsunuz klavye fare hatte oyun kolu bağlayıp android oyunları oynuyorsunuz. onlardan bir fazlasını göremedim bu cihazın hatta bir yığın noksanı var.

@02 Şub 2015 17:49 bu cihaz eğlence aracı değil. bir geliştirme kartı. daha çok robotik uygulamalar ve elektronik cihazları kumanda etmek için kullanılıyor. ve tabi ki asıl amacı programlama eğitimi için kullanılan bir cihaz

@02 Şub 2015 17:49 Beyefendi siz cihazın ne için üretildiğini, hangi projelerde kullanıldığını, hiçbir şeyini anlamamışsınız.

Raspberry P'nin server versiyonunu heyecanla bekliyorum. Artık server'lar küçülmeli ve herkes bir server sahibi olabilmelidir...

Windowsu tamamen yaymak istiyorlar. Bunlar akıllıca davranış.

Yürü be micro kim tutar seni adamlar bu sefer sağlam geliyor

daha windows 9 çıkmadı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play