ReadyBoost ile PC'nize bellek dopingi!

PC'nizin RAM'i artık yetmiyorsa, yeni RAM satın almadan önce bu Windows özelliğini mutlaka deneyin!

  • H. Hüseyin Öztürk
ReadyBoost ile PC'nizi hızlandırın

PC'nize para harcamadan hızlandırmak mı istiyorsunuz? O halde ReadyBoost'u deneyebilirsiniz. Windows'a Microsoft'un dahil ettiği bir özellik olan ReadyBoost, ek RAM satın almanıza gerek olmadan belleğinizi arttırıp hızlandırabiliyor.

Windows Vista'dan beri ortalarda olan bu özellik, sistem belleğine ek olarak flash depolama cihazlarının kullanılmasını sağlıyor.

Nasıl çalışıyor?

Programları çalıştırmak için PC'niz belli başlı bazı verilere sürekli erişime ihtiyaç duyar. Bu veriler normalde RAM içinde depolanır. Ama RAM'deki yer yetmemeye başladıysa, sabit disk de belleğe destek olacak şekilde kullanılır. ReadyBoost'un yaptığı, bu sürekli erişilen veriler için destek olarak sabit disk yerine USB bellek gibi flash depolama cihazlarını kullanmak.

Bunun avantajlı olmasının sebebi, bir flash cihazın bir sabit diskten daha hızlı olabilmesi. Sabit diskler fiziksel, hareket eden parçalardan yapılmıştır. Herhangi bir veriye erişim gerektiğinde, diskin dönmesi ve gerekli parçaların hareket etmesi gerekir. Flash cihazlarda ise bunun aksine hareketli parça bulunmadığı için, dağınık bulunan verilere erişim daha hızlıdır.

Devamı, ikinci sayfada...

ReadyBoost'u nasıl kullanırım? Gerekli mi?

ReadyBoost, Windows'un kendi işlevlerinden olduğu için kullanmak oldukça kolay. Destekli bir flash cihazı PC'nize bağladığınızda, Otomatik Kullan penceresi karşınıza çıkarsa, buradaki seçeneklerden sistemimi hızlandır seçeneğini seçebilirsiniz. Alternatif olarak, Windows Gezgini'nde flash cihazın sürücüsünü sağ tıklayarak, özelliklerindeki ReadyBoost sekmesini kullanabilirsiniz.

Burada ne kadar alanın ReadyBoost için kullanılacağını ayarlayabilirsiniz. Windows, cihazın boyutuna göre ideal bir boyut tavsiye edecektir. Bu ayrılan boyutun dışında kalan kısmı normal şekilde kullanabilirsiniz. Tabii ReadyBoost'un düzgün çalışması için flash cihazınızı PC'den çıkarmamalısınız.

Ne kadar gerekli?

ReadyBoost özellikle sistem belleği (RAM) düşük olan PC'ler için kolay bir performans arttırma yöntemi. Bu yüzden zaten bolca belleğe sahip PC'lerde pek bir performans artışı sağlamayacaktır.

Buna ek olarak, normal bir sabit disk yerine SSD kullanıyorsanız, ReadyBoost kullanmanız aksine performansınızı düşürecektir. SSD'ler zaten flash depolama cihazlarından daha hızlılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Forex işlemlerinde sürekli açık kalmak üzere Mini PC aldım. 4GB Ram olmasına ve harici programlar kurmamış olmama rağmen yetersiz bellek uyarısı aldım. Harddisk'ten 32 Gb'lık kısmı D olarak bölüp sanal bellek olarak ayırınca sorun çözüldü. HDD'yi bölmeden yapınca aynı sorunu almaya devam ettim. Yani USB bellek almadan mevcut HDD'yi ikiye bölebilirsiniz.

@25 Kas 2014 00:13 o işlem hddi yorar, ramden tasarruf ediyim derken hdd den olma, ram e sürekli veri işlenir, pc den veri okuma yazmasında bariz bir fark görmemen içten bile değil.HDD i ikiye bölünce 2 tan hdd olmuyor ne yazık ki

@25 Kasım 2014 00:13 SSD harddisklerin yapısı USB belleklerle aynıdır. SSD'in bir kısmını, mesela 8 gb, ayrı bir sürücü olarak bölüp tamamını readyboost'a atarsanız süper oluyor. Denedim eski bilgisayarlarda, yeniden hayat döndüler...

@1 HDD'yi ikiye bölüp D ye sanal bellek oluşturursan bilgisayar kesinlikle yavaşlar. Küçük bir SSD disk alıp oraya sanal bellek oluşturmak daha mantıklı.

bu makale yanlış bilgidir. readyboost harddisk performansını arttırır ve bu yüzden ssd harddisklerde kullanımı performans arttırmaz. bu özelliğin ram performansı ile ilgisi yoktur.

ram yetmiyorsa xp kurun.

32 g2 sanal bellek hiç bişeyi çözmez. Niitekim farklı disklerde olmadıkça diski bölmüş olmakta işe yaramaz. Bunlar manasız çözüm arayışıdır hep. Ram terfisi yapılamıyorsa tek çare ssd almak. Ready boost sadece ço çok düşük bellekli bilgisayarlarda eskiye oranla hız sağlar.

Bu makalede çok yalın anlatılan bilgi çok da dogruyu yansıtmamaktadır; keske 1 yada 2 gb ramli belleklerde faydası olacaktır gibi bir aydinlatma yapılsaydı...

bende casper tablet pc windows 8.1 var...1 gb rami var bunu readyboosttan microsd ile yükselteyim dedim fakat ready boost özelliği yok...flash bellekte de denedim ready boost özelliği çıkmadı...bu tablet pcye ready boost özelliğ inasıl ekleyebilirim?

@14 Aralık 2014 06:58 1.En az 512 MB boş yer olmalı 2. Kart okuyucu adaptör [harici] olmazsa iş görmez

BENCE 2-1 GB RAMLİ BİLGİSAYARLARDA RAM YETMEZLİĞİNİ KAPATBİLECEK BİR PROGRAM FAYDALI OLACAKTIR KULLANANLAR İÇİN

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play