RoboKamp, yetenekli gençleri ortaya çıkardı!

Özyeğin Üniversitesi'nin düzenlediği RoboKamp, liseli öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkardı!

RoboKamp, yetenekli gençleri ortaya çıkardı!

Özyeğin Üniversitesi'nin lise öğrencilerinin mühendislik yeteneklerini geliştirmek amacıyla bu yıl üçüncü defa düzenlediği RoboKamp 2013 robot yapım kampı, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü'nde düzenlenen, çizgi izleyen robotların yarıştığı finalle sona erdi. Ford Otosan/ABB robotlarının gösterisiyle de renklenen, iki hafta süren ve 22 lise öğrencisinin katıldığı robot atölyesi final yarışında Türkiye'nin yeni yetenekleri ortaya çıktı.

Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nden Ömer Er ve Özel Altınay Lisesi'nden Yakup Subaşı'nın oluşturduğu "Haydarpaşa" grubu 75.6 saniyelik dereceleriyle birinci olurken, Mehmet Akif Ersoy Lisesi'nden Mehmet Kaan Yıldırım ve Turhal Şeker Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Melih Yıldız'ın oluşturduğu Line Finder grubu 89.1 saniyeyle ikinci, İstanbul (Erkek) Lisesi'nden Eser Murat Kahraman ve Maltepe Anadolu Lisesi'nden Nuri Dağaşan'ın oluşturduğu Grup Titrek 90.1 saniyeyle üçüncü oldu.

22 öğrencinin katıldığı programda genel performansa göre başarılı bulunan öğrenciler Özyeğin Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Programı'nda %100 burslu öğrenim görme hakkı kazanacaklar.

Robot mühendisliğine lise çağında adım atıyorlar!

Robot mühendisliğinin temellerine lise çağında adım atıyorlar

Robotların yaşamımıza her gün daha fazla girmesinden yola çıkan Özyeğin Üniversitesi, RoboKamp ile liseli gençleri robot mühendisliğinin temelleri ile tanıştırmayı ve öğrencilerin bu konuya duydukları heyecanı güçlendirmeyi hedefliyor. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen RoboKamp'ın iki haftalık kamp süresi boyunca öğrenciler elektronik, mekanik ve programlama konusunda temel bilgi sahibi olarak mühendislik yeteneklerini geliştiriyorlar.

Görevini yerine getiren robotlar

Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin verdiği eğitimlerin ana konseptini ise "çizgi izleyen minyatür robot" yapımı oluşturdu. Öğrenciler, kendilerine verilen eğitim ve parçalar aracılığıyla, siyah ya da beyaz zemin üzerine çizilmiş çizgi üzerinde giden robotlar tasarladılar. Kamp süresince tasarlanan robotlar önce antrenman pistinde yarıştırıldı. Bu sayede robotlarını test edip mükemmelleştiren öğrenciler, final yarışında maharetlerini davetliler ve Özyeğin Üniversitesi akademisyenleri önünde sergilediler.

RoboKamp 2013 hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için www.ozyegin.edu.tr/robokamp adresini ziyaret edebilir ya da Özyeğin Üniversitesi'nin 0216 564 90 00 numaralı telefonundan arayabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

olmaz olsun böyle üniversite. youtube'daki şarkı kliplerini izlerseniz ne hissettiğimi anlayabilirsiniz belki.

Çok kkomik yorumlar yapılmış youtube daki bu üniversitenin çektiği video ya koptum

Ne yazık ki bu tür münferit çalışmalar ile bu işler olmaz. O çocuklar üniversiteyi de bitirseler hiçbir şey yapamazlar; çünkü eğitim çok komplike bir aktivitedir. O kadar basit değil. Zaten bugün Türkiye'nin durumu da ortadadır. Konvansiyonel eğitim sistemleri ile Türkiye fayda sağlayamaz ancak papağan yetiştirebilir. Sistemin de istediği zaten bu. ODTÜ'lü gelsin ODTÜ'lü! Hem de bir numarası gelsin...

para sistemiyle çalışan bir üniversite parası olan o üniversitede okur, o etkinliğin içinde bizzat bulundum.ama emeğimin karşılığını alamadım..yazıklar olsun..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play