Rusya, Snowden'i Trump'a Hediye mi Edecek?

Rusya'nın Edward Snowden'i ABD'ye Trump için bir 'hediye' olarak geri göndermeyi düşündüğü, doğru mu?

Rusya, Snowden'i Trump'a hediye olarak geri yollayacak

ABD istihbarat yetkilileri, Rusya'nın 'ispiyoncu' Edward Snowden'i Amerika'ya yargılanması için geri yollanacağı planlarını keşfetti. Üst düzey bir istihbarat yetkilisine göre Rusya, Snowden'i iyi niyet göstergesi olarak Trump'a bir "hediye" göndermeyi planlıyor.

NBC News, ikinci bir kaynağın istihbaratı doğruladığını bildirdi.

Snowden için ABD'ye geri dönmek, Espiyonaj Yasası altında birden çok suç için yargılanmak anlamına geliyor. Eğer suçu kanıtlanırsa, Snowden 30 yıl hapse mahkum edilebilir. Belirli şartlar altında idam cezası bile ihtimal dahilinde.

Snowden'in avukatı Ben Wizner, NBC News'e yaptığı açıklamada Rusya'nın planlarından haberdar olmadığını açıkladı. "Team Snowden, iddialardaki gibi hiç bir mesaj almadı ve endişelenmek için hiç bir sebebimiz yok."

Snowden'in kendisi ise, planlanan geri-iade eğer doğruysa, Rus istihbaratıyla birlikte çalışmadığına dair "inkar edilemez bir kanıtı" ortaya çıkaracağını söyledi.

"Son olarak: Rus istihbaratı ile çalışmadığımın kesin kanıtı. Hiç bir ülke casuslarını teslim etmez, çünkü diğer aktif casuslar kendilerinin sırada olduğundan korkar."

- Edward Snowden (@Snowden) 10 Şubat 2017

Rusya'nın sözcüsü Dmitry Peskov, tüm söylenilenlerin ardından, haberin "saçmalık" olduğunu söyledi.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir