Huawei nova 12 SE İnceleme

Huawei, EMUI 14 arayüzüne sahip ilk akıllı telefonu nova 12 SE ile Google uygulamalarına ve hizmetlerine erişimi sorun olmaktan çıkarıyor. Peki, Huawei nova 12 SE başka ne gibi yeteneklere sahip? İşte tüm detaylarıyla Huawei nova 12 SE incelemesi!

CHIP Online Notu 90
  • Büyük ve canlı OLED ekran
  • EMUI 14
  • Şık tasarım
  • Başarılı kamera performansı
  • Hafif ve ergonomik yapı
  • 66W hızlı şarj desteği
  • Hediye ve kupon fırsatı
  • Artırılabilir hafıza yok
  • 60 kare kayıt yok

Huawei akıllı telefonları dendiğinde son dönemde gelen yanıtlar genelde “ama Google yok, ama Android uygulamalarını yüklemek zahmetli,” şeklinde oluyordu belki ancak bugüne kadar Huawei’nin akıllı telefonlarında Andorid uygulamalarının sorunsuz şekilde çalıştığını defalarca kez size anlatmıştık. Artık buna bile gerek kalmayacak gibi, zira Huawei, EMUI 14 arayüzüne sahip ilk akıllı telefonu nova 12 SE ile tüm kafa karışıklıklarını sonlandırıyor.

Şimdi, bildiğiniz gibi 2019’da ABD’nin uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle, Huawei akıllı telefonları için kendi işletim sistemini geliştirerek yeni bir ekosistem oluşturmuştu. Bu sayede de kullanıcıların Google uygulamalarına ve hizmetlerine ulaşabilmesini sağladı. Elbette Huawei açısından bunu sağlamak kolay olmadı ve bu zamana kadar kullanıcıların uygulamaları rahatça yükleyebilmesi için birçok yöntem denendi. Ancak bugün elimizde gördüğünüz Huawei nova 12 SE’yle birlikte gelen EMUI 14 arayüzü sayesinde, çetrefilli hiçbir işleme gerek kalmadan çoğu Google hizmetine erişebilmek artık çok kolay.

EMUI 14 ile Google Hizmetlerine Erişmek Artık Çok Daha Kolay

Takip edenleriniz olduysa, Huawei EMUI 14’ü birkaç ay önce duyurdu ve geçtiğimiz ay Türkiye’de dahil olmak üzere çoğu ülkede beta test kayıtlarını başlattı. Ancak dediğimiz gibi; bu sadece beta aşaması ve henüz eski modellerin hiçbirine gelmiş değil; yani yeni nova 12 serisindeki 3 telefon dışında kullanılabilir değil. Peki, Huawei nova 12 SE’de bir Google uygulaması yüklemek istediğimizde nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor? Hemen açıklayalım.

Aslına bakarsanız bu noktada açıklanması gereken pek bir şey yok. Artık yüklemek istediğiniz uygulama için sanal cihaz kurulumu gerekmiyor. Zira Google Play’e doğrudan AppGallery üzerinden ulaşılabiliyor ve istediğiniz uygulamayı ekstra bir işleme gerek kalmadan yükleyebiliyorsunuz; yani direkt Android marketten uygulama yükler gibi. Ancak şunu da belirtelim; bu şimdilik tüm uygulamalar için geçerli değil. Şu anda Youtube’dan Gmail’e, WhatsApp’tan Instagram’a kadar aklınıza gelen en popüler 30 uygulama doğrudan destekleniyor. Yani en sık kullandığımız uygulamaları rahatlıkla bu şekilde yükleyebiliriz. Önemli bir detay olarak WhatsApp sohbetler de Google Drive’a yedeklenebiliyor. Böylece yedekleme konusunda da içiniz rahat olacak.

Peki, bu 30 uygulama haricinde yüklemek istediğiniz bir uygulama olursa ne yapıyoruz? Bu noktada da yine AppGallery üzerinden arama yaparak Google Play uygulamasını indirebiliyor ve sadece ilk yüklemede istenen Gbox aracılığıyla istediğimizi yükleyebiliyoruz. Yalnız bu noktada da önemli bir değişiklik yapılmış; Gbox da artık farklı çalışıyor. Artık herhangi bir üçüncü taraf buluta veri gönderilmesine gerek kalmadan doğrudan ve sadece cihaz üzerinde çalıştığı gibi, yüklenen uygulamalar Gbox içine değil, doğrudan telefona yükleniyor. Sanırız bunu da net şekilde açıkladık.

Huawei nova 12 SE Ekran Özellikleri Neler?

Şimdi, bunlar çok güzel yenilikler evet. Peki, telefonda ne var ne yok? nova 12 SE’nin tek güzel yanı EMUI 14 arayüzüyle gelmesi ve Google uygulamalarını daha rahat yükleyebilmeniz değil. Huawei, nova 12 SE ile sadece Youtube veya Instagram gibi popüler uygulamaları yüklemeyi kolaylaştırmamış.

Bunun yanında tüm uygulamaların tadını doyasıya çıkarabilmeniz için telefona 6.67 inçlik kaliteli bir OLED panel dahil etmiş. Ekranın FHD+ çözünürlüğü ve yüzde 100 P3 renk gamı sayesinde tüm içerikler canlı ve keskin görünüyor. Günlük kullanım ve oyunlar içinse 90 Hz yenileme hızı akıcı bir deneyim sunuyor. Ayrıca 270 Hz örnekleme hızı sayesinde dokunma duyarlılığı da epey artırılmış. Kısacası ister sosyal medyayı takip ediyor ister dizi/film izliyor olun yüzde 91,85’lik ekran-gövde oranına sahip geniş bir ekranınız var.

Huawei nova 12 SE Tasarımı Nasıl?

Bu arada ekranın büyük olduğuna bakmayın, telefon ergonomik açıdan oldukça rahat. Zira malzeme olarak hafif bir plastik kullanıldığından ağırlığı sadece 186 gram. Ayrıca 7.39 mm’lik kavisli ince kenarları sayesinde tek elle rahatlıkla kullanılabiliyor.

Telefonun tasarımı genel hatlarıyla gayet hoş. Gösterişli tasarımlardan hoşlananlar eminiz nova 12 SE’yi beğenecekler. Özellikle arkadaki 2 büyük kamera halkası dışarıdan bakıldığında hayli dikkat çekici duruyor. Huawei, bu kamera modülünü "Yıldız Yörünge Halkası" olarak adlandırmış. İsmini de muhtemelen çerçevesindeki parlak kısımdan alıyor.

Arka panelin kendisi de afilli bir yüzeye sahip olduğundan kamerayla şık bir bütünlük sağlanmış. Tabii daha sade tasarımlardan hoşlananlar için, siyah ve beyaz olmak üzere Huawei 2 renk seçeneği daha sunmayı unutmamış. Gerçi bu varyantlar da çok sade sayılmaz, ancak bizdeki yeşil rengine kıyasla daha sade görünüyor.

Telefonun çevresine baktığımızda tuş dizilimleri standart şekilde konumlandırılmış. Sağ tarafta ses ve güç düğmeleri yer alırken, alt kısımda çift SIM tepsisi, USB-C girişi, mikrofon ve hoparlör yer alıyor. Üst kısımda da ikinci mikrofon yer alırken, telefonun sol tarafı boş bırakılmış. Bu arada parmak izi sensörünün güç düğmesine entegre olduğunu belirtelim. Algılama konusunda oldukça başarılı ve hızlı çalışıyor.

Huawei nova 12 SE Teknik Özellikleri ve Performansı

Teknik kadroya geçtiğimizde, nova 12 SE gücünü orta sınıf bir işlemci olan Snapdragon 680’den alıyor. 2.4 GHz hızında 4 performans çekirdeği ve 1.8 GHz hızında 4 verimlilik çekirdeğine sahip işlemcide grafik birimi olarak Adreno 610 mevcut. Evet, telefon bir oyun makinesi konumunda değil, öyle bir iddiası da yok zaten. Yine de çoğu oyunu sorunsuz şekilde oynatıyor. Hatta test ettiğimizde, PUBG’de stabil performans sergiledi. Bununla birlikte, Asphalt 9'u da akıcı bir şekilde oynatmayı başardı. Günlük kullanımda ise her şey yağ gibi akıyor. Elbette bunda 90 Hz ekranın katkısı da büyük, bunu da tekrar vurgulamak lazım. Şu sıralar telefonunuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız, en az 90Hz tazeleme hızına sahip ekranlı modelleri tercih etmeniz kullanım keyfi açısından iyi olacaktır.

İşlemci dışında telefon, 8 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanıyla geliyor. 8 GB RAM’e ilave olarak 3GB sanal RAM de eklenebiliyor. Artırılabilir hafıza ne yazık ki yok, ancak 256 GB’ın günümüz için fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Cihazın öne çıkan en önemli özelliklerinden biri ise bataryanın şarj olma hızı. 66W Huawei SuperCharge Turbo 2.0 teknolojisine sahip nova 12 SE’nin 4500 mAh’lik bataryası 30 dakika gibi kısa bir sürede tam kapasite doluma ulaşabiliyor. Zaten yoğun kullanımda batarya 1 günü rahatlıkla çıkardığından gün içinde pek şarj ihtiyacınız olmuyor. Ancak olduğu vakitlerde dediğimiz gibi şarj için sadece 30 dakika yeterli.

Huawei nova 12 SE Kamera Yetenekleri

Gelelim telefonun en güçlü yönüne; kameralara. Nova serisinin kamera açısından her zaman kaliteli işler ortaya çıkardığını zaten biliyoruz. Öyle ki en son incelediğimiz nova 11 Pro’da bunu bir kez daha görmüştük. nova 12 SE ise aynı kaliteyi devam ettiriyor. Telefonun arka yüzündeki f/1.9 diyafram açıklığına sahip 108MP ana kameraya 8MP’lik ultra geniş kamera ve 2MP’lik makro kamera eşlik ediyor.

Ana kamera ile iyi aydınlatma koşullarında ayrıntı seviyesi yüksek ve renk üretimi iyi olan fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Düşük ışık koşullarında çekilenlerde ise yine ayrıntılı kareler ortaya çıkıyor. Elbette bu zifiri karanlıkta değil akşam çekimleri için geçerli. Eğer ortamdaki ışık tamamen yetersizse “Süper Gece Çekimi” modu kullanılması şart. Bu modda algoritma görüntüyü yeteri kadar aydınlatarak net bir hale getiriyor.

Manzara veya grup fotoğrafları için 8MP’lik ultra geniş kamera da oldukça iyi bir iş çıkarıyor. 112 derecelik açasıyla epey geniş bir alan çekme imkanı veriyor. Kalite olarak aydınlık ortamlarda ana kameraya yakın bir performans sunuyor. Ancak renklerin daha doygun olduğunu söylemek lazım. Düşük ışıkta ise ana kamera kadar olmasa da yeterli seviyede. Sadece gürültüde bir miktar artış söz konusu.

Telefonun makro kamera görmeye alıştığımız şekilde “ihtiyaç halinde kullanılabilecek” seviyede diyebiliriz. Yani ne kadar yakın çekim fotoğraflar yapıyorsunuz bilmiyoruz, ancak bu noktalarda sizi geri çevirmeyecek kapasitede olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle telefonuyla selfie çekmeye bayılanlarsa bu telefondan oldukça memnun kalacak. Zira ön kamera keskin ve ayrıntılı fotoğraflar çekiyor. Derinlik sensörü de arka planı algılayıp ayırma konusunda iyi olunca güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. İyi ışık koşulları bir tarafa, ışığın yetersiz olduğu alanlarda bile görüntüler çok net bu arada. Ayrıca ana kameradaki gece modu ön kamerada da mevcut olduğundan ışık pek bir sorun teşkil etmiyor. Bu sayede geceleri de selfie fotoğrafların performansı iyi.

Video tarafına geçtiğimizde işler biraz değişiyor. Zira 4K kayıt seçeneği olmaması bazı kullanıcıları üzebilir, ancak burada 4K’dan daha çok aradığımız özellik 60 kare çekim oldu doğrusu. Hem ön hem arka kamera 3 adet kayıt imkanı sunuyor; hepsi 30 fps olmak üzere 1080p, 864p ve 720p şeklinde. Full çekimler iyi, ancak 60 kare kayıt alabilsek daha iyi olurdu.

Kamera arayüzü, diğer Huawei modelleriyle aynı yapıda tasarlanmış ve gerekli olan her şeyi barındırıyor. Pro modu, ağır çekim modu, panorama, hızlandırılmış çekim veya Vlogger’lar için “İkili Görünüm” gibi aklınıza gelebilecek her şey burada var.

Sonuç

Evet, genel olarak toparlamak gerekirse Huawei nova 12 SE, tekrar Huawei marka bir telefon almayı düşünen ancak Google sorunlarıyla uğraşmak istemediğinden vazgeçen kullanıcılar için iyi bir dönüş telefonu olabilir. Telefon, EMUI 14 sayesinde bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelirken, canlı ekranı ve kaliteli fotoğraflar çekebilen kameralarıyla orta segment bir cihaz arayanları cezbedecek birçok özellik sunuyor. Fiyat olarak nova 12 SE, 19.999 bin liralık bir etikete sahip. Ancak Huawei her zaman olduğu gibi cihazın yanında yine bir dünya hediye veriyor. nova 12 SE’yi Huawei’nin online mağazasından aldığınızda, 2.499 TL değerindeki FreeBuds 5i ve 2.599 TL değerindeki 12 Ay Ekran Hasarı Garantisi bedavaya geliyor. Üstelik online mağazada 800 TL değerinde de kupon fırsatı mevcut durumda. Bununla birlikte, telefonun yanında bir de Huawei Watch GT 4 almayı düşünürseniz, saate 1500 TL indirim uygulanıyor. Yani dolu dolu paket içeriği ve sunulanlarla birlikte oldukça cazip hale geliyor diyebiliriz. Daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sponsorlu İçerik

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Huawei nova 12 SE
Ürün Markası Huawei
CHIP Online Notu
90
İşletim SistemiEMUI 14
İşlemciQualcomm Snapdragon 680
Çekirdek (CPU)8
İşlemci Hızı2.4 - 1.9 GHz
Ekran TeknolojisiOLED
Ekran Boyutu6 inç
Ekran Çözünürlüğü1080 x 2400 px
Grafik İşlemciAdreno 610
Bellek (RAM)8 GB
Dahili Depolama256 GB
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera108 MP
Arka Kamera (2)8 MP
Arka Kamera (3)2 MP
Çift HatYok
Wi-FiVar
NFCVar
GPSVar
LTE (4G)Yok
HDMI (MHL)Yok
BluetoothVar
FM RadyoYok
Batarya Kapasitesi4500 mAh
Parmak İzi SensörüVar
Yüz TanımaVar
Boyutlar75 x 162 x 7.4 mm
Ağırlık186 gr.