Sabit diskiniz aslında kaç GB?

Windows, 1 TB diye aldığınız sabit diski 900 MB olarak mı görüyor? Üzülmeyin, kandırılmadınız...

Sabit diskime ne oldu?

Bilgisayarınızın veri depolama kapasitesini artırmak için yepyeni bir 1 TB'lık sabit disk aldınız, evdeki bilgisayara bağladınız ama bir de bakıyorsunuz ki Windows diskin kapasitesini 900 GB olarak gösteriyor. Acaba kandırıldınız mı? Öncelikle panik yapmayın, ortada bir kandırma olayı yok. Aradaki farkın nereden kaynaklandığını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyun!

İçi dolu olabilir

Özellikle harici sabit diskler genelde üzerlerine üretici firma tarafından yedekleme programları yüklenmiş olarak gelirler. Genelde yapacağınız ilk iş bu programları silmektir, çünkü gelnelde bir işe yaramazlar, internette çok daha iyilerini bulabilirsiniz. Zaten bu zamana kadar bir yedekleme programı kullanmadıysanız büyük hata yapıyorsunuz demektir.

Formatla ve yer aç

Eğer Windows kullanıyorsanız diski sisteme takar takmaz simgesine sağ fare düğmesi ile tıklayın ve Biçimlendir komutunu çalıştırın. Kapasiteden tam olarak yararlanmak için NTFS formatını kullanın. Ancak eğer bu bir harici disk ise ve diğer işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlarla veri alışverişinde bulunacaksanız FAT32 veya ExFAT formatlarını kullanmanızı öneririz.

Ama tüm bunları yapınca, kaybettiğiniz yaklaşık 100 MB'ı tamamen geri alamayacaksınız. Çünkü bu kaybın aslında mantıklı bir açıklaması var. Haberimizin ikinci sayfasında...

1000 ile 1024 arasındaki fark!

1000 ile 1024 arasındaki fark!

Bizler bir kilobayta 1000 bayt diyoruz, Windows ise daha akıllı olduğu için bir kilobayta 1024 bayt diyor (ki doğrusu o). Bu yüzden bir megabayt 1024 kilobayt, bir gigabayt ise aslında 1024 Megabayt. İşte bu yüzden 1 TB'lık bir disk aslında Windows tarafından 900 GB olarak işaretleniyor, aradaki yaklaşık 70 MB'lık bölüm bu 1000-1024 çevrimi sırasında yok olup gidiyor. Yani aslında teknik olarak kandırılmıyorsunuz, sadece psikolojik olarak 70 MB alanı kaybetmiş durumdasınız. Ne yapalım, teknoloji böyle bir şey işte...

Okuyucu Yorumları