Sahte e-fatura saldırılarında yeni evre

Sahte e-fatura saldırıları daha önce sadece şifreliyordu, şimdi ekranı da kilitliyor.

Sahte e-fatura saldırılarında yeni evre

Günümüze kadar fidye yazılımları iki ana gruba ayrılmıştı: LockScreens ve Filecoders. Dosyaların şifrelenmesi Filecoder türü zararlı yazılımlarla gerçekleşiyordu. Bu türün en popüler zararlısı Cryptolocker olarak tanımlandı. LockScreen tarzı yazılımlar ise ekranı kilitleyerek, fidye mesajını kurbana iletiyordu. Genellikle mesaj, açılan pencereler halinde ulaştırılıyor ve şifrelenen dosyalar dışında bilgisayar diğer fonksiyonlarını yerine getirebiliyordu.

Her iki işlevi de üstleniyor

Yeni fidye yazılımı VirLock ise her iki rolü de üstlenerek hem dosyaları şifreliyor hem de fidye mesajını görüntülemek için ekranı kilitliyor. Teknik olarak Win32/Virlock olarak adlandırılan, fidye yazılımları ailesinin bu yeni üyesini analiz eden ESET araştırmacıları, ilk defa bir fidye yazılımının kurbanların cihazlarının ekranını kilitlediğini ve ayrıca cihazlar üzerindeki etkilenmiş dosyalarda çok biçimli parazit virüs şeklinde rol oynadığını tespit ettiler.

Temizleyici var

ESET, sistemleri VirLock ile enfekte olmuş kullanıcılar için bir temizleyici hazırladı. Kullanıcılar sistemlerini gerekirse güvenli modda açarak bu temizleyiciyi çalıştırıp bilgisayarlarını bu zararlı yazılımdan temizleyebilirler.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam -1 Yorum

Benim Incoming Router&Absorber Firewall'um, Compare Detection Tekniğim, Data Traffic Control'üm, Server Isolation Methodum, Dinleme Modum, Sandboxed Connection Adapter'lerim, File Anti-Theft Mekanizmam ve daha pek çok icadım ile dünya mutlak güvenliğe kavuşacaktır. Haydi, Comodo, göster kendini!.. <Cleverman>

En sevdiğim virüsler de sabotaj virüsleridir:) Virüs pek çok şirkete mail(Mail of Death) yoluyla gönderilir. Şirketlerde kaç tane sistem varsa LAN ve Workstation ile hepsine, makinaların BIOS'larına, flash belleklere ve sonra da bütün dosyalara bulaşır. Daha sonra da zamanı geldiğinde yani virüs tamamen yayıldığında tüm bilgisayarları aynı anda çökertir. Tabii dosya alışverişi yapılan diğer tüm şirketlerin sistemlerini de! Tüm sistemler yeniden kurulsa bile bulaştığı BIOS'lardan, dosyalardan ve belleklerden dolayı virüs tüm şirketlerin sistemlerine tekrar yayılır ve hepsini zamanı gelince aynı anda tekrar çökertir. Bu çökmeler silsilesi bir döngü haline gelir. İnsanlar panik halinde koşuşturmaya, kaçışmaya başlarlar. En iyi teknik adamlar bile sorunu çözemezler ve işte ümitlerin yok olduğu tam o noktada Akhileus gelir, herkesi kurtarır ve gider:)... <Cleverman>

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play