Samsung Galaxy K Zoom'u denedik!

Samsung'un yeni "telefonlu kamerasını" elimize aldık ve denedik! Bakalım bu canavar, ne kadar iyi?

  • Zeynel A. Öztürk
ÖN İNCELEME: Samsung Galaxy K Zoom

Samsung, üst seviye kompakt kamerayla akıllı telefonu birleştiren yeni Galaxy K Zoom'uyla karşımızda. Samsung'un şimdiye kadarki kamera odaklı cihazlarından daha değerli olan Galaxy K Zoom, daha ince yapısı, lastikleştirilmiş arka kapağı ve güçlü donanımıyla Galaxy S5'e oldukça benziyor.

K Zoom'un tasarımını, onun bir Samsung ürünü olduğunu hemen belli ediyor. Son zamanlarda herhangi bir Samsung cihazını elinizde tuttuysanız, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Telefonun arkası lastik yapıda olduğundan onu tutmanız oldukça kolay. Galaxy S4 Zoom'un en önemli sorunlarından bir tanesi, cebinize tam sığmasını engelleyecek kadar büyük olmasıydı. K Zoom'un boyu aslında daha uzun, ancak ortalama kalınlık olarak çok daha ince.

K Zoom'un hangi cebimizde olduğunu birkaç kez unuttuğumuz ve karıştırdığımız oldu - bu, keskin görünen fotoğraflar çekebilmek için onunla yaşayabileceğinizin bir göstergesi. 20.2mm'lik kalınlık, çoğu cebi ikiye katlasa da Samsung'un cihaza eklediği 10x optik zoom yeteneği, bazı fedakarlıklar yapabileceğiniz gösteriyor.

Pil ve ekran

İşin ilginç yanı, daha büyük gövde, Galaxy K Zoom'da pilin büyümesine katkıda bulunmamış; aksine çoğu amiral gemisindekinden daha düşük kapasiteli, 2.430mAh'lik bir pile sahipsiniz. Fotoğraf çekerken ekranın hep açık olacağını düşünürsek, Samsung'un niye böyle düşük kapasiteli bir pil kullandığını anlamak zor.

Telefonun geri kalanı, Samsung'tan beklediğiniz gibi. 200 gramlık cihaz yeterince hafif, ancak kenarlarda kullanılan plastiğin hissiyatı size ucuz gelebilir.

1.200x720 çözünürlük ile full HD çözünürlük bile sunmayan cihaz, 4.8 inç'lik büyük bir ekrana sahip. Tüm ceplerde 1080p'ye ihtiyacımız olmadığı doğru, ancak K Zoom'la çektiğiniz fotoğraflar, Galaxy S5'in daha yüksek PPI'lı ekranında daha güzel görünecektir.

Ekran teknolojisi olarak Super AMOLED'ten taviz verilmemiş, bu sayede parlak ve yüksek kontrastlı görüntüler elde edebiliyorsunuz. Ancak ekran, genel olarak Galaxy S3'ün yenilenmiş bir sürümü hissi veriyor ve bu durum, aslında bize biraz garip geldi. Bu ekranın daha az pil harcıyor olma olasılığı yüksek, ancak biz daha keskin görüntü elde etmeyi tercih ederdik.

Kamera

Kamera

Galaxy K Zoom'un 20.7 megapiksellik arka yüz aydınlatmalı CMOS sensörü, geniş yapısı sayesinde daha fazla fotonu içine alabiliyor. K Zoom, cebinizde taşıyabileceğiniz en iyi kameralardan bir tanesi, ancak DSLR'lere rakip olmasını beklemeyin.

Cihazda fotoğraf çekme işlemini otomatikleştirmek için birçok çalışma yapılmış. Örneğin Pro Suggest, sahneyi inceleyerek filtre / modu sizin için otomatik olarak seçiyor. Ortalama bir kullanıcıyı şaşırtacak kadar çok seçeneği Galaxy K Zoom'da bulmanız mümkün. Bunun yanında otomatik-odak ve otomatik-pozlamayı bölerek gösterişli işler oraya çıkarabilirsiniz (bir sahneye zoom yaptıktan sonra, bir başka alana dokunup pozlamayı değiştirmek gibi).

Bir miktar deneme yanılmanın ardından yakaladığınız kareden farklı kompozisyonlar çıkarabilirsiniz.

Kamera özellikleri

K Zoom ve Lumia 1020

Selife'lerle aranızda sorun yoksa K Zoom, arka kamerayla kendi resminizi otomatik olarak çekmenizi sağlayacak bir işlevle geliyor. Ekranın neresinde görünmek istediğinizi seçtikten sonra kamerayı kendinize çevirip, bip sesini duyana kadar cihazı kımıldatmanız gerekiyor. Bu iş birkaç saniye sürebiliyor, ancak sonuçta yüksek kalitede bir selfie elde etmiş oluyorsunuz.

Galaxy K'nin güçlü sensörünü kullanan birçok güçlü işleve sahipsiniz. Ancak hızla fotoğraf çekmek isteyenler için geliştirilen otomatik mod, testimizde pek etkileyici sonuçlar vermedi. Bunun nedeni kamerayı açmak için sunulan yöntemin zor/yavaş olması. Kamerayı uyku modundayken açmak için ses açma düğmesine ve deklanşöre aynı anda basmanız gerekiyor (yine de kamerayı Galaxy S5'in kilit ekranından açmaktan hızlı). Telefon açıkken sadece deklanşöre basarak kamerayı çağırmakta ise hiçbir sorun yaşamadık.

Flaşsız

10x zoom'u kullanmak için iki parmağınızı ekranın üzerinde açmanız veya birleştirmeniz (veya ses düğmelerini kullanmanız) yeterli oluyor. Resim kalitesi ise örnek karelerimizde görebileceğiniz gibi oldukça iyi.

Diğer kamera özellikleri

K Zoom ve Lumia 1020 karşı karşıya

ISO ve pozlama değerlerini değiştirmenize izin veren Manual modun kullanımı ise bize pek kolay gelmedi. Birçok seçeneğin derinlere gizlenmiş olması da bu duruma katkıda bulunuyor.

Kamera arayüzü, her zamanki gibi oldukça güçlü. İstediğiniz seçenekleri yan taraftaki "hızlı çalıştır" çubuğuna ekleyip, daha sonra hızla erişebiliyorsunuz.

Bu güçteki bir kameranın 4K video kaydetmemesi bize ilginç geldi. Yine de 4K video kaydı, şimdilik pil, boş alan düşmanı olan gösterişe yönelik bir işlev ve telefonda bulunmaması o kadar da önemli değil.

Özellikler - I

Özellikler

Galaxy K Zoom, özellikleri bakımından Galaxy S5'in kırpılmış bir sürümü gibi. Samsung'un iki cihazı birbirinden farklılaştırmaya çalıştığını düşünürsek, bu garip bir durum. S health, çocuk modu gibi özellikler, K Zoom'u normal bir telefon gibi de kullanabileceğinizi gösteren işaretler.

Telefonu tutmak, cihazın dengesinin çok iyi olmaması nedeniyle çok kolay olmayabilir. Depolama sorunu ise daha büyük gibi görünüyor. Size sunulan boş alan sadece 8GB ve bunun 2GB, sisteminize gidiyor. K Zoom'u sadece fotoğraf çekmek için kullanacaksanız, 6GB'ı hemen dolduramayacaksınız. Ancak K Zoom'un modern bir akıllı cep olduğunu düşünürsek, uygulamalar ve müziklerle birlikte boş alanınız hemen dolabilir.

microSD slotuna ulaşmak kolay

Boş alanı microSD slotu yardımıyla 64GB'a kadar genişletmeniz mümkün. Samsung, 128GB'lık kartların desteklenmediğini söylüyor.

Özellikler - II, ilk kararımız

Samsung'a göre Galaxy K Zoom, 1.3 GHz dört çekirdekli, 1.7GHz çift çekirdekli, toplamda 6 çekirdekli bir işlemciyle geliyor. İlk işlemci resim işleme gibi ağır işlemlerle ilgilenirken, ikincisi genel işlemlere bakıyor. Samsung'un bir süredir işlemcilerde kullandığı bu yöntem, pil tasarrufuna (söylenene göre) katkıda bulunuyor. Testimizde Galaxy K Zoom'un arayüzünün son derece akıcı ve hızlı çalıştığını gördük. Cihazdaki 2GB'lık RAM ise ihtiyacınızı karşılamaya yetiyor.

İlk kararımız

Galaxy K Zoom'un daha ince ve hafif tasarımı, Samsung Galaxy S4 Zoom'unkinden çok daha iyi, dolayısıyla onu normal bir telefon olarak kullanmanız çok daha kolay. Sorun ise ekranın düşük çözünürlüklü olması ve pil kapasitesinin düşüklüğü.

Telefonun Nokia Lumia 1020 gibi ceplerden daha hantal olmasına rağmen fotoğraf performansının çok daha iyi olmaması, böyle telefonun ortalama bir kullanıcı için çekiciliğini azaltıyor. K Zoom'un şaşırtıcı derecede uygun bir fiyatla ortaya çıkması, bu durumu değiştirebilir. Ancak telefonun kendini satın aldıracak kadar çekici özelliklere sahip olduğunu söylemek zor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

NOKİA daha iyisini çıkarana kadar kamera meselesinde en büyük NOKİA LUMİA 1020 dir...NOKTA

1020 akanze.

"1.200x720 çözünürlük ile full HD çözünürlük bile sunmayan cihaz, 4.8 inç'lik büyük bir ekrana sahip" demişsiniz de 4.8 inç olup full hd çözünürlüğe sahip kaç telefon var? ayrıca yanlış bilgi vermişsiniz. 1280x720 çözünürlük. ben 6 inçlik 720p lumia 1320de piksel göremiyorken 1080p bu telefonda gereksiz olurdu zaten. bi doyamadınız ppi'ya

işte bu yüzden samsung almak istemiyorum. Herkes alıyorsa bu o malın iyi olduğunu göstermez. İnsanlar koyun sürüsü gibi yaşadıkları için telefonun sadece adına ve herkes de olup olmadığına bakıp alıyorlar. Üniversitedeki neredeyse tüm arkadaşlarımda samsung s3-4, note var. Neden aldınız dediğimde de herkeste var diyolar şaka gibi bu insanlar ya :) Piyasa yavaş yavaş lumialara, Lg'ye doğru kayarken şu dönemden itibaren samsung almak pişmanlıktır. Ha şu da var bundan 5 sene önce samsung s5603 aldım. Çok memnunum. Çok pratik bir telefon benim için ve halen de kullanıyorum. Ama yeni bir telefon alacağımda bu ya LG G2 olacak ya da Lumia serisinden bir telefon.

@02 May 2014 11:10 ee saydığın bu alternatifler herkesçe alınamayacaklar mı ki nedir yani ne biçim mantık.kafan karışık heralde biraz dinlen ,vizeler mi ağır geldi finaller mi bunalttı nedir?

sana göre öyle

Chip ekibi sizlere bir sorum olacak s4 zoom dan bu telefona sizce geçmeye değer mi? Cevaplarsaniz çok mutlu olurum

1020 nin ekranı daha canlı geldi bana

Çok çirkin

Lumia 1020 de 41 mp lik zoom desteği sunuluyor. Yani aslında sensörü çok daha düşük. Ayrıca bu k zoomda 10x optik zoomlu cmos sensörü varken nasıl yerin dibine batırdınız şaşırdım doğrusu. Ben s4 zoomla gayet guzel fotoğraf lar elde etmiştim. Demek ki bu çok daha iyi anlamına geliyor. Ancak bence düşük ışık gibi lens aralığının önemli olduğu bir kriterde lumia ile karsilastirilamayavak kadar etkili olacaktır. Ayrıca 4.8 inç e full hd mi koyulur allah aşkına ppi manyağı mısınız anlamıyorum ki. Bence iyi bir fiyatla gelirse neden alınmasın ki

en iyisi ve daha fazlasi samsung)

1020 maffeder ;)

1020 çıkalı kaçsene oldu, daha onun kamera performansını geçen kamera-telefon çıkmadı. Bazılarıda hala WP ve Nokia'yı eleştiredursun. Ayrıca bazı arkadaşlar 1020'nin K Zoom'dan daha iyi fotoğraf çekmesine şaşırmışlar. İkisininde aynı resmi nasıl çektiği makalede ortada,neyi savunuyorsunuz anlamadım gitti. 1020 açık ara daha canlı duruyor.

@04 May 2014 19:39 bir fotoğrafta canlılık her zaman önemli değildir. Ona bakarsan k zoom daha gerçekçi

C-Mos sensör diyoruz hala nokia sensör diyorlar. Şaka gibi :D

Belki bu dslr'larla yarışamaz ama nx300 orta sınıf dslr'la gayet güzel yarışır.

@04 May 2014 23:29 O da yarışamıyor dostumdpirewiev den inceleyebilirsin sözde teknik detaylarla bir çok DSLR dan iyi gibi görünüyor öyle de tanıtılıp reklamı yapılıyor ama çekilen fotoğraflar incelendiğinde NX300 dahil yeni çıkan NX30 dahil yaramaz ;)

Nokia Lumia 1020 en iyisi şu anda.

Tüm samsung fanboyları buraya toplanmış şu yorumlara bak ya lg sony nokia böyle telefon yapsa yerin dibine batırırsınız samsung yapınca yere göğe sığdıramıyorsunuz YAZIK.

lumia varken samsungun bütün kamera serileri hamallıktır.

telefon ağırlıklı orta seviye bir kamera olmuş

s4 zoom kullanıyorum,1020 ile karşılaştırdım,evet 1020 kesinlikle daha canlı renklerle fotoğraf çekiyor ama gerçek renge s4 zoom daha yakın yani renklerin daha yoğun olması bana gerçekçi gelmedi gözümün gördüğü renklere s4 daha yakın geldi.

@06 May 2014 01:03 resimleri pc ye atıp mı baktın yoksa telefonlarda mı?

S5 kullanıyorum 4k video o kadar çok yer kaplıyor ki 1 dk video 200mb+ oluyor.

Arkadaşlar apple oldukça Samsung hiç bir işe YA RA MAZ...

Ne apple'ı şakamisin apple kamerada cop

Lumia 1020 daha iyidir diyenler, siz önce optik zoom iie dijital zoom arsındaki farkları öğrenin de ondan sonra konuşun/yazın. Yok 1020'nin renkleri daha canlı diyenler; siz de 1020'nizle en canlısından foto karta bir fotograf baskısı yaptırın da ondan sonra yorumlayın. K Zoom ve S4 Zoom birer akıllı telefon özelliği olan fotograf makinasıdır. Lumia ise cep telefonundan bozma fotograf çeken bir telefondur.

chip editörlerini tebrik ederiz,kamera daha gelmeden inceleme imkanım oldu,sizlere teşekkür ederiz.20,7 mp ve 10* zoomu gözardı etmeyin,sevgili okuyucular..

c111 k zoom var bende msj göndermiyo neden olabilir acaba

K zoom herseyiyle güzel ama bikaç uygulamaya girip cıkınca hemen ram doluyo . telefondan net e girmede cok sıkıntı oluyo. cok gec giriyo ram dolunca . bu yanı cok kötü.

Samsung Android i çıkardımı herkez kullanıcı mı fiyatlar da uygun gerisi para tuzağı

optik zoom olan yerde megapikselin ppi değerinin sözümü olur.

Sen de yorum yaz