Samsung mu, Apple mı?

İki dev arasındaki patent savaşında en ciddi karar verildi! Peki kazanan kim, kaybeden kim?

Samsung mu, Apple mı?

Samsung ve Apple arasında tüm dünya çapında devam eden sayısız patent davaları arasında en önemlisi olarak gösterilen ABD davası nihayet sonuçlandı. Davada Apple Samsung'dan 2,5 milyar dolar, Samsung ise Apple'dan 519 milyon dolar talep ediyordu. Her iki taraf da, birbirlerini kendilerine ait patentleri ihlal etmekle suçluyordu.

Kaliforniya'da görülen davada, 9 kişiden oluşan jüri, Apple'ı memnun edecek, Samsung'u ise hayal kırıklığına uğratacak bir karar verdi. Karara göre Samsung, çok sayıda Apple patentini ihlal etmesinden dolayı rakibine 1 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Samsung'un patent ihlali iddiaları ise haklı görülmeyerek Apple'a herhangi bir tazminat cezası çıkmadı.

Samsung'a verilen ceza ilk bakışta Apple için büyük bir zafer gibi görünse de, Apple'ın talep ettiği 2,5 milyar doların yarısını bile alamaması bu zaferin etkisini biraz azaltıyor. Bu durumun başlıca nedeni ise, Samsung'un Galaxy Tab serisi tabletlerinin dava sonunda temize çıkmış olması. Yani jüri, Galaxy Tab'ın iPad'i kopyaladığı iddiasını kabul etmedi.

Peki bu karardan sonra neler olabilir? Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki şimdi ne olacak?

Galaxy Tab temize çıktı...

Peki Samsung'u tazminat ödemeye mahkum edenler ne oldu? İhlal edildiği karara bağlanan patentlerin büyük çoğunluğu yazılım konusunda. Bunun yanında, ABD'de satılan Fascinate, Galaxy S2 gibi telefonlar da, tazminata yol açan cihazlar arasında. Apple, davasında ilk Galaxy S'in iPhone 3GS'den "çalıntı" olduğunu da iddia ediyordu ancak artık satışta olmayan bazı cihazlar, dava kapsamından çıkartılmıştı.

Bu kararın ardından neler beklemeliyiz? Öncelikle, davaya konu olan bazı telefon modellerine, Apple başvuru yaparsa, ABD'de satış yasağı gelebilir. Ayrıca Samsung, bu cihazlarda kullandığı yazılım üzerinde de bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilir.

Samsung'un sadece 2012 ikinci çeyreğinde 40 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği düşünüldüğünde, 1 milyar dolarlık tazminat Koreli şirket için büyük bir yıkım olarak görülmüyor. Ancak dava sonunda kesin bir bozguna uğramış olmasının, Samsung'u, Apple karşısında zor durumda bırakacağı kesin.

Bu arada, ABD'de karar açıklanmadan önce, bir karar da Güney Kore'den geldi. Ama buradan çıkan karar, ABD'den çıkan karara pek benzemiyor. Karara göre hem Samsung, hem de Apple, karşı tarafın patentlerini ihlal etmiş durumda. Bu da, her iki şirketin davaya konu olan cihazlarının Güney Kore'de satış yasağı ile karşılaşması anlamına gelebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Aklım almıyor ya... iPhone benziyormuş... Ne yapsın telefonu 3gen'mi yapsın yani? Tüm televizyonlar birbirine benziyo diye dava açıyolarmı. Tüm araba üreticileri buda 4 kapı koymuş diye dava açıyormu.. Android yükselince hemen biyeri tutuştu tabi. Hemen dava açmaya başladı. Bu kadar iddiaa'lıydın da neden telefonunla değilde patentinle savaştın. ne yapacak samsung? appleye benziyor diye gidipte kalp şeklinde yuvarlak şekilde telefonlarmı üretsin? tipi şekli berbat tabletlermi yapsın? fanboylara kalsa iş samsung kopyacı,hırsız. fandroid değilim bi aralar öyleydim wp 4ever. ama fanboylar cidden haddini aştı. babanızın şirketi sanki apple. samsung o parayı kaybettiyse bir şekilde yeniden çıkarır hiç merak etmeyin.bu tür şeyler samsungu etkilemez. apple tekelcilik yolunda ilerliyor.microsoftu geçti nerdeyse...

@25 Ağu 2012 11:20 "Fanboy" diye tabir edilen insanların sanki Apple'da hissleri var. O derece. Birisi de dolu konuşsa. Komik duruma düşüyorlar.

@25 Ağu 2012 11:20 Aynen kardeşim,Dükkanımda apple ürünü satmadım asla da satmam.Adama soruyorum neden iphone cevabı gösteriş,çok fazla para verince çok güzel sanıyorlar,telefonum kapalı ve çekmiyor diyor,ekstra şarj ünitesi satın almış.

@25 Ağu 2012 11:20 yorumların çoğu komedi ya bunlarda dahil :)

Apple amerikan markası mahkeme amerikan mahkemesi :) hele apple gelsin güney kore'de dava açsın bakalım kim kazanıyor :D

tek kelime ile saçmalık..herkes kabul etmeliki günümüz teknoloji devi SAMSUNG'dur.Televizyondan telefona,bilgisayardan fotoğraf makinesine beyaz eşyasına kadar lider marka ama yıpratmaya çalışıyorlar ..

çakması olsa iphonelerden daha kötü donanımı olurdu 512 mb ram falan donanım çok kötü.zaten abd kore malı samsungu haklı çıkarmaz

Alman mahkemesi de galaxy tab 10.1e satış yasağı koyduğunda bahanesi ekranının ipad gibi parlak yüzeyli olması ve köşelerinin yuvarlatılmış olması vsdi. Halbuki tablet pc fikri ilk appleın ortaya attığı bir fikir değil.

tekelcilik ? :DD:D Rekabet kurulunun açıklamasına göre ; Bir ürün ya da hizmetin satılmasında yüzde 60 ve üzeri payı olan firmalar tekel suçu işlemiş olur. Apple'ın tekel olması için senin zügürtlükten kurtulman lazım, fansung...

Tarafli Yandas Beslemeyle Calisan Amerikan Mahkemeleri Samsung Aleyhine Kararlar Vermis.Aksini Bekleyen Zaten Yoktur.

Arkadaşım konu telefon yada tabletin dış görüntüsü değil.Markaların patentlerini aldığı teknolojilerin bedelini ödemeden birbirinden tabiri caizse 'çalması'.Kimse kimseye senin telefonun benimkine benziyo diye dava açmıyo zaten.

Apple'ın mahkemede bir lafı vardı, her akıllı telefon iPhone a benzemek zorunda değil diye.. Sonuna kadar haklı.. Zira Samsung yaşanan olaylar neticesinde, GS3 de isterse nasıl özgün bir tasarım yapılabileceğini gösterdi. Kimse birbirine benzemek için telefon modelini üçgen yapsın demiyoruz. Bir HTC ONE X üçgen mi ya da ne bilim Sony Xperia serisi üçgen mi.. Eğer patentler olmasa, piyasa birbirine benzeyen telefonlardan geçilmez, çeşitlilik azalır, birbirine benzeyen telefonlar kullanır dururuz. Her yeni modeldeki o heyecan kaybolur gider.. Eğer tutan bir kasayı taklit edip, patent ihlallerinde bulunursan cezasını da çekersin. Bence bu örnek bir davadır ve Samsung gerekli dersleri alacaktır. Bir HTC, bir Sony, bir Nokia gibi özgün tasarımlarla rekabete katılacaktır.

Tum arabalar da birbirine benzemek zotunda degil ama hepsinde 4 tekerlek ve on tarafinda motor var ne yaparsin :) Bu ayak oyunlari Apple ı kurtaramaz :)bunu onlar da biliyor hircinlasiyorlar cirkeflesiyorlar bosuna. Zaman Apple ın ne mal oldugunu daha net oetaya koyacaktir.

@25 Ağu 2012 19:32 saçmalık kategorisinde başa güreşen bir yorum olmuş. aferim bu kafayla devam :)

Nazi mahkemeleri Apple'dan rüşvet almasa galaxy tab 10.1e satış yasağı koymazdı...

türkiye mahkeme olsa samsung apple ikiside yasak olsun çakmak samsung çakmak apple boşver bakmayın htc bak sony bak :)

Görende telofon ve akilli telofon yani smarphonlari Apple icat etmis sanar ilk akilli tellerin tarihi 2002 dayaniyor, tabletlerin denemeleri gene 90li yillarda yapilmis flimlerde bile tasarlanmis olaylar. Burada 1 Amerikan mahkemelerine karsi herhangi baska ülke firmanin dava kazanamamasi 2 Apple hakli oldugu patentlere karsi Samsungun patentlerinin hic sayilmasi FRAND adi altinda 3 En önemlisi dokunmatik ekranlarda avukatlarin iyi savunma yapamamis örnek olarak daha önce üretilmis tel modelleri kendi ve rakip firmalarin ürünleri, slide to unlocklu ilk cikan telin sunulmamasi, ve coklu dokunmatikli daha microsftun 10 senelik kopseptinin bile gösterilmemesi gibi örnekler var. Samsung hep savunmada kaldi zaten sansi cok azdi buna savunma olayida eklenince kaybetti ama hic bir teleofon tasarimi apple ait degildir daha bunlar tel nedir bilmezken piyasada Ericson, Nokia, Moto ve diger sirketler vardi ve her türlü tasarimda telide iphone öncesine ait bulabilirsiniz. Burada aci olan Samsungun java yada uiq symbian tabanli tellerinin ve tasariminin daha önce iphone cikmadan önce kullaniyor olmasina ragmen mahkemede örneklemeyi akil edememisidir iphone alt cubugu samsunglarda iphone cikmadan reksiz olarak mevcuttu. Kisaca savunma, amerikan sirketi, avukatlarin genel bilgisizligi ile gelen ceza 1milyar dolar dokunmaz Samsung icin ama bu sirketlerin özellikle avrupa tabanli Ericson ve Nokia gibi sirketler bunun yaninda lisans alip bu ise giren Samsung, Siemens gibi sirketlerin Gsm alaninda yaptiklari yatirimin hic sayilmasi ayiptir. Burda bilgili bilgisiz yorumlar var bu sirtlerin yaptigi yatirimlar FRAND patent adi altinda yok sayilirken sacma daha önce tasarlanmis arastirilmadan 50 kusur eyaletin birinde onaylatilmis patentlere para verilmesi olayi var is Samsung yada Apple olayindan cok bu sirketlerin Gsm alaninda 0 yatirimina ragmen sahiplenmesi edge, 3g, lte, kablosuz iletisim ve daha pek cok alanda bu firmalarin senelerce ortak döktükleri paralar ve aratirmalara Microsoft ve apple rahatca kullaniyor isine geldimi Bleutoth olayi gibi degistirip kakaliyorlar ama tek kurus vermiyorlar bu yatirimlari yapan firma sayisi dünyada 4 yada 5 tanedir. Yani yorum yaparken olayi fanliktan ziyada mantik icinde yapin.

@25 Ağu 2012 22:31 sen git roman yaz harcanıyon buralarda garibim.....

yahu milyon defa söyledik size elma ile armut kıyaslanmaz diye ama hala idrak edemiyorlar anlaşılan....

samsung mu Apple mı? Apple ın şu anda dünya üzerinde bi rakibi varmışta bizimmi haberimiz yokmuş anlamadım doğrusu.....

Bu karar beni Samsung'a daha yakınlaştırdı. Çünkü madem aynı ürünler neden daha fazla para vereyim ki ? Daha ucuz olan Samsung'u tercih ederim.

@03:16 ıphonela kıyaslanan s 3 2000 tl.cik.daha ucuz olan ıphone ona yönlen.samsung telefonu üçgeni çıkarsın en nihayetinde telefonlar benzer diyen arkadaşlar– telefonun dışınında taklit olduğu gerçeği var.örneğin yazdığım s2 tıpkı ıphone gibi ortada tek tuş içeriyor.boyutu dahi hemen hemen ıphonela aynı...ama mahkemeye karar verdiren kıstaslar bunlar değil.yazılım patentleri...ıphone 5 i daha çıkarmazlar.kullandığım s2 ve yeni s3 daha ıphone düzeyinde değil ve daha çok patent ihlali yapması gerek samsungun...ısınma problemi patenti örneğin.telefon ısınıyor...sonra pil ömrü nü uzatmak için bi patent daha lazım.dokunmatik hassasiyeti konrol kadar iyi değil gerçi o patent ihlal edildi ama ıphone dokunmaği kadar hassas değil...s2 den yazıyorum ama ıphone e diğerleri var piyasada.

@26 Ağu 2012 16:46 Sen ne bos yorumcusun ya Apple icin Arm islemcileri yazan firma Samsung daha bilmeden sacma sapan konusuyorsun bahsettigin Iphone ve ipadlarin parcalarinin 100 % 75 bölümünü üretende Samsung electronics. Hem sifir bilgi birikime sahipsin hemde ahkam kesiyorsumn ögren arastir gel konus. Ortadaki tus olayina gelince arastir bakalim o tus hangi telde varmis daha iphone cikmadan. ARkadas bir seyler tartisilir ama bizde bilen bilmeyen uzaman kesilmiyormu elamana bak ya demak Samsung kendine isinan islemci iphone icin ise isinmayan cinsini cikartiyormus sen daha telofon kullanmayi ögren önce.

@26 Ağu 2012 22:42 samsungun 2007şubattaki telefonuna bak istersen cahil kardeşim.

evet armut daha güzel benceeede

16:46@ keske patent kavraminin ne anlama geldigini anlayacak duzeyde olmadigini acikca ortaya koyacak bi yazi yazmadaydin...İşlemcileri samsung, ekrani lg,sharp vb firmalar ana karti foxcon uretiyor diye iphonu toplama bir telefon sanman patentin kelime anlamini ve isleme surecini bilmemenden.Anlamazsin ama genede anlatiyim.patent bulus sahibine verilir.yani firmanin arge calismalari bir bulus yapar kullanim hakkinida kendi uzerine alir.buna patent denir.tum firmalar kendi buluslarina patent alir.is uretim safhasina gelince maliyetler goz onune alinarak firmalar buluslarimi istedigi firmaya urettirirler.Anlamadigini dusunerek soylediyim.ekranlarin bir kismini ureten lg neden retina ekran kullanmiyor?Neden arm islemciyi ureten samsung bu islemciyi kullanmiyor saniyosun?sence kullanmama nedenleri bu islemciyi,ekrani begenmemelerindenmi.neden lg nova ekran cikariyor,samsung neden amoled ekranda calisiyor? ornekleri cogaltabilirim anlamadiysan.baskasina ait patentli urunu kullanirsan bedelini odemek zorundasindir.

@30 Ağu 2012 02:20 söylediklerin doğru ama applenin saçma sapan patentleri insanı sınırlendırıyor. kenarları oval yan citaya sıfır telefon yapmazsın diyor. böyle bir patent olabılırmı. mısal bi tane fırma 10mm kalındakı patentı alsa kımse 10 mm kalınlıgında cihaz yapamıcak. elbette applenın teknolojık anlamda çok büyük katkısı var ama yenilik yapmayı azaltı diğer fırmalar onu geçmeye başlayınca onlara dava açmaya başladı biraz daha mantıklı nedenlerle gelse iyi olurdu.

samsung tazminat ödemesini 5 sent lik hazırlanmış 30 kamyon ile yapmış :D Şimdi kara kara nasıl sayacaklarını ve hangi bankaya yatıracaklarını kara kara düşünüyorlarmış :D Samsung çok iyi bir son dakka gölü atmış bence :D

apple en iyisi

apple nam yapmış ve cok pahalı apple okadar para vericegime aynı paraya appl dan daha üstün felfnlar alabilirim.

apple en iyisi

apple sadece marka yapmış. ha kalitesiz demiyorum adamlar teknolojinin hakkını veriyorlar ekranından tutun işletim sistemine kadar ama samsungda bize aynı kalitede hatta daha yüksek sunular yapıyor. bence samsung lider konumda.

En iyi telefo sony'dir bilmeyende cahildir. Samsunga gelınce bırkere buyuk ekran olması appleden kalıtelı oldugunu gosteremez. Sony xperia t2 ultranın ekranın çok buyuk oldugu bır gerçegı degıstıremez.Ne htc ne samsung ne apple gıt sony gıt al bak rahatına

Aslında I phone ve Samsung kıyaslanmamalı çünkü üretim şekilleri ve hitab ettikleri müşteri grubu farklı diğer firmalarda farklı burada asıl önemli olan hangi tip ve hangi marka ürünü almak istediğimiz dir tekniği bizi ilgilendirmez çünkü firma aldığı paraya bakar bizde ödediğimiz paranın hangi firmaya gitmesini istediğimize karar veririz bütçene kesene en uygun ve en üst düzey ürünü alır kullanırsın Burada fark şu I phone kendi işletim sistemini ve kendi yazılımını üretiyor Samsung ise Kendi işletim sistemini üretiyor ama dışarıdan aldığı Android yazılımını kullanıyor çünkü kendi yazılımı çok zayıf durumda bu durum I phone yi öne çıkarıyor çünkü kendi işletim sistemi ile yazılımını en uygun çalışacak şekilde üretiyor bu da I phone i hızlı ve donmayan bir telefon yapıyor Samsun ise dış kaynaklı yazılım kullandığı için işletim sistemini haliyle çok güçlü yapmak zorunda kalıyor 4 çekirdek falan uçuyor çünkü önüne bir sürü sürpriz uygulama ve oyun çıkıyor aslında bence Samsung her yeni ürün üretirken I phone den daha fazla tedirgin oluyordur çünkü I phone nin karşılaşacağı bir sürpriz yok kullandığı bütün uygulamalara en uygun işletim sistemini telefona yerleştiriyor bence her ikiside iyi firmalar ama param olsa ikisinden de birer tane alırım ama düşük fiyatlı ürünlerinden dolayı Samsung daha cazip geliyor En iyi telefon kendinize ait olandır yaşasın Galaxi Fame =D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir