Samsung mu, Apple mı?

İki dev arasındaki patent savaşında en ciddi karar verildi! Peki kazanan kim, kaybeden kim?

Samsung mu, Apple mı?

Samsung ve Apple arasında tüm dünya çapında devam eden sayısız patent davaları arasında en önemlisi olarak gösterilen ABD davası nihayet sonuçlandı. Davada Apple Samsung'dan 2,5 milyar dolar, Samsung ise Apple'dan 519 milyon dolar talep ediyordu. Her iki taraf da, birbirlerini kendilerine ait patentleri ihlal etmekle suçluyordu.

Kaliforniya'da görülen davada, 9 kişiden oluşan jüri, Apple'ı memnun edecek, Samsung'u ise hayal kırıklığına uğratacak bir karar verdi. Karara göre Samsung, çok sayıda Apple patentini ihlal etmesinden dolayı rakibine 1 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Samsung'un patent ihlali iddiaları ise haklı görülmeyerek Apple'a herhangi bir tazminat cezası çıkmadı.

Samsung'a verilen ceza ilk bakışta Apple için büyük bir zafer gibi görünse de, Apple'ın talep ettiği 2,5 milyar doların yarısını bile alamaması bu zaferin etkisini biraz azaltıyor. Bu durumun başlıca nedeni ise, Samsung'un Galaxy Tab serisi tabletlerinin dava sonunda temize çıkmış olması. Yani jüri, Galaxy Tab'ın iPad'i kopyaladığı iddiasını kabul etmedi.

Peki bu karardan sonra neler olabilir? Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki şimdi ne olacak?

Peki şimdi ne olacak?
Galaxy Tab temize çıktı...

Peki Samsung'u tazminat ödemeye mahkum edenler ne oldu? İhlal edildiği karara bağlanan patentlerin büyük çoğunluğu yazılım konusunda. Bunun yanında, ABD'de satılan Fascinate, Galaxy S2 gibi telefonlar da, tazminata yol açan cihazlar arasında. Apple, davasında ilk Galaxy S'in iPhone 3GS'den "çalıntı" olduğunu da iddia ediyordu ancak artık satışta olmayan bazı cihazlar, dava kapsamından çıkartılmıştı.

Bu kararın ardından neler beklemeliyiz? Öncelikle, davaya konu olan bazı telefon modellerine, Apple başvuru yaparsa, ABD'de satış yasağı gelebilir. Ayrıca Samsung, bu cihazlarda kullandığı yazılım üzerinde de bazı değişiklikler yapmak zorunda kalabilir.

Samsung'un sadece 2012 ikinci çeyreğinde 40 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği düşünüldüğünde, 1 milyar dolarlık tazminat Koreli şirket için büyük bir yıkım olarak görülmüyor. Ancak dava sonunda kesin bir bozguna uğramış olmasının, Samsung'u, Apple karşısında zor durumda bırakacağı kesin.

Bu arada, ABD'de karar açıklanmadan önce, bir karar da Güney Kore'den geldi. Ama buradan çıkan karar, ABD'den çıkan karara pek benzemiyor. Karara göre hem Samsung, hem de Apple, karşı tarafın patentlerini ihlal etmiş durumda. Bu da, her iki şirketin davaya konu olan cihazlarının Güney Kore'de satış yasağı ile karşılaşması anlamına gelebilir...

Okuyucu Yorumları