Samsung şimdi de bir konseri VR ile yayınladı

Samsung, yeni oyuncağı Gear VR'ın marifetlerini sergilemek için üçüncü adımını da attı!

  • Levent Öztürk
Şimdi de konseri sanal gerçekliğe taşıdılar...
The Gift

Bu yılın daha erken dönemlerinde, Eylül ayında Samsung, Portekiz futbol takımları FC Porto ve S.L. Benfica arasında gerçekleşen bir maçı, çok kameralı bir sistem sayesinde, dünyaya sanal gerçeklik ile canlı olarak yayınlamıştı. Bu sistem, sahaya ve tribünlere yerleştirilen 360 derecelik kameraları içermekteydi. Maç yayını, Gear VR sanal gerçeklik gözlüğünün marifetlerini sergilemek amacıyla önemli bir adımdı.

Bir sonraki ay Samsung, sanal gerçeklik deneyimini Portekiz'in Supertubos Sahili'ne taşımıştı ve son olarak gözünü, bir rock konserini sanal gerçeklik ile yayınlamak amacıyla müzik dünyasına dikmişti.

Planını devreye sokan Samsung, The Gift'in heyecanla beklenen ve geçtiğimiz günlerde Lizbon, Portekiz'de gerçekleşen konserini, Gear VR sahipleri için canlı olarak yayınladı. Konser, grubun 20. yıl dönümünü kutlamak için düzenlenmişti ve aynı zamanda Portekiz'den bir müzik performansının VR ile ilk direkt yayınlanması olarak da tarihe geçmiş durumda.

Konserde kullanılan iki kameralı sistem, seyircilere gösteriyi ön sıradan veya direkt olarak grubun yanında sahneden izleme seçeneklerini sundu. Dünya'nın her yerinden izleyiciler bu canlı yayını izlediler. Konseri izlemek için Samsung'un Gear VR başlığı, uyumlu bir akıllı telefon ve IM360 VR uygulaması yeterli oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Tek bir alanda izlenecek ilginç olay varken 360 derece video izlemenin izleyiciye ilave katkısı yok. Hologram gibi nesnenin çevresinde dönme imkanı verse daha güzel olur. Maç yayınını da değişik noktalardan tepeden sarkıtılan 360 derecelik kameralarla izlemek güzel olabilir.

Bu cihaz güzel görünüyor ama ne üzerinden çalışır? Pc mi cep telefonu mu?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play