Samsung tarihinde bir ilk: Kimse bunun olacağına inanmıyordu

Güney Koreli elektronik devi Samsung'un tarihinde ilk kez çalışanları grev kararı aldılar. Peki şirket yönetimi ve işçiler neden anlaşamadılar?

Samsung tarihinde bir ilk: Kimse bunun olacağına inanmıyordu

Samsung'un çalışanları, şirket tarihinde ilk kez greve gittiler ve Güney Koreli elektronik devinin fabrikaları bir günlüğüne üretimi durdurdu.

Samsung çalışanlarını temsil eden sendikanın temsilcileri, şirket yönetimiyle yapılan pazarlıklarda ücret artışlarıyla ikramiyeler hakkında anlaşmaya varılamadığını açıklamışlardı. Bunun üzerine fabrika işçileri 1 günlük grev kararı aldı ve uyguladı.

Ancak grevin sadece işlemci fabrikasında yapıldığının da altı çiziliyor. Aslında tüm dünyanın yana yakıla bulduğu her çipi satın almaya çalıştığı bir dönemde, Samsung'un çip fabrikasının bir gün bile çalışmaması şirket için önemli bir zarar anlamına gelebilir.

Samsung'un çalışanlarını beş sendika temsil ediyor ve bunların en büyüğü, bir günlük grev çağrısında bulunan Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU) idi. NSEU 28.000 çalışanı temsil ediyor ve üyelerinin %75'inin greve katıldığı anlaşılıyor.

Kimse grev olacağına inanmamış

NSEU yöneticilerine göre Samsung yönetimi sendikanın taleplerini karşılamadığı gibi NSEU'yu da pek ciddiye almayacak şekilde hareket ettiği için sendika durumun ciddiyetini Samsung yöneticilerine hatırlatmak için bir günlük grev kararı almış.

Bu grev aynı zamanda Samsung tarihinde bir ilk ve yöneticilerin de greve ihtimal vermediği anlaşılıyor. Ancak artık Pandora'nın kutusu açıldığında göre, şirket yönetimi sendikanın isteklerini reddetmeye devam ederse, daha ağır grevler de Samsung'u vurabilir.