Sansürün "uzmanları" yerlerini kaptırmadı!

İnternet ve basın sansürünün kahramanları, görünüşe göre iyice ustalaştılar. Peki bizdeki durum ne?

  • Zeynel A. Öztürk
Sansürün "uzmanları" yerlerini kaptırmadı!

Sınır Tanımayan Gazeteciler'in yıllık World Press Freedom Index raporu, otoriter yönetimlerin haber kaynaklarına uygulanan sansürü artırdığını gösterdi. Paris merkezli Reporters Without Borders'ın raporuna göre birçok ülke, özgür internet ve özgür basın konusunda puan kaybetti. Rapor, özgürlüğün en yüksek olduğu 5 ülkenin, Kuzey Avrupa'da bulunduğunu, ABD'nin ise önceki seneye göre 3 sıra gerilediğini gösteriyor. Bu durumda ABD başkanı Barack Obama'nın etkisi var.

Listenin bir numarası, bir önceki raporda da olduğu gibi Finlandiya. Norveç ikinciliğe yükselirken (daha önce 3. sıradaydı), eski 7 numara Danimarka 3. sıraya sıçramış durumda. Onu, Hollanda ve İsveç takip ediyor.

Listenin son 20 sırasındaki ülkenin puanlarının, bilgiye özgür erişimi kontrol etme çabaları sonucunda daha da gerilediği gözleniyor. İnternet sansürünün öncülerinden Çin yine bildiğiniz gibi... İran, vatandaşlarını internet yerine ulusal intraneti kullanmaya zorlarken, WhatsApp, Viber ve Tango gibi uygulamaları kullananları tutuklamasıyla hatırlanıyor. Rapora göre Küba'da internete erişmek oldukça zor ve pahalı bir iş olmaya devam ediyor.

Bunun yanında Kazakistan gibi siteleri herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın engelleyen veya Özbekistan, Beyaz Rusya, Bahreyn ve Suudi Arabistan gibi blog yazarlarının peşine düşen ülkeler var.

Listenin en altındaki Suriye, Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritrea'nın yürüttüğü sansür düzenleri, ülkelerin vatandaşlarının bilgiye özgürce ulaşmalarını artık tamamen engelliyor. Aynı dörtlü, bir önceki senenin raporunda da son dört sırayı paylaşmıştı.

Ve biz; yani Türkiye... 180 ülkenin oluşturduğu listede, 149. sıradayız... Bu tabloda iyi olan tek bir detay varsa, bir önceki seneye göre 5 basamak yükselmiş oluşumuz. Hemen altımızda Kongo ve Gambia'nın olduğunu da söyleyelim...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Iste durumumuz ortada

ne olmuş yani , bir ayar gerekiyor bu işe de, ipleri gevşetince , yuları boşlanmış gibi davrananlar bir hayli var.

@14 Şub 2015 16:57 provokasyona yetişmiş her zamanki gibi birileri

Peki Azerbaijan da durum?

Rahat propaganda,delil yok etme,üstünü örtme ve daha fazlası...

Rapor yalan. Son 3 yıldır sürekli irandayım, ne whatsapp ne viber ne tango ne de instagram yasak değil, iranlılar sokakta, işyerinde, evinde kullanıyorlar. Söylendiği gibi tutuklama yok, adamların kendi polisleri vs bile kullanıyorken.

bu resmen rezalet, kepazelik ve bitmişlik göstergesidir. altta cahil cühela gerzomatın biride ne olmuş yani demiş. hakikaten bu yaşa kadar nasıl gelebilmiş bunlar şaşırıyorum bazen...

Teknoloji ve bilim manyağı birisi olarak(birçok programlama dili biliyor ve aynı zamanda tıp okuyorum) ne yazik ki artık bu internetin çok zararlı olduğunu düşünüyorum. Sosyal ilişkilere, sağlığa, insanların düşüncelerine o kadar zarar veriyor ki. Özellikle gençlerimiz için çok üzülüyorum. Ne getirdi ne götürdü bu internet bana sorarsanız çok şey götürdü, ortaya bozuk bir gençlik çıktı. elbette bunun tek sorumlusu internet demek yanlış olur ama onun da etkisi yadsınamaz. Eminim bu görüşüme katılmayanlar vicdanlarını dinlerse veya bir süre sonra bana hak verecekler.

@15 Şub 2015 00:31 Kusura bakma da senden olsa olsa yobazlik manyagi olur, internet ne hale getirmis insanlari sanki internetten once kanatli melekti genclik. Bir cok programlama bilip tip okuyan vatandas bildigin tek bir dil varsa bence Turkce ki o nu da dogru duzgun bilmiyorsun. Sayip sovdugun internet olmasa su kisir dusuncelerini ortaya koyabilecegin bir ortam olmazdi, hic bir sekilde programci olduguna inanmiyorum ama Internet gelmemis olsaydi Turkiye deki programci kesimin turbo pascal, fortran ve QBasic ten ibaret kalacagini da bilirdin eger biraz kafan calissaydi. Internet zararli degildir insan zararlidir, ac gozlu olan insan icin her ortam bir firsattir ama o insanlara karsi da en guzel ortam yine internettir. Bu arada sana yobaz dememin din ile alakasi yok bastan belirteyim.

Hatta oldu toplanıp eylem yapalım deyin. .

Allah rizasi icin bi dusun nesil ilerliyor sizden oncekilerde ayni seyi size soylediler hersey ilerliyor bir kafalar get kaldi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play