Scanner'da ayna taratırsanız ne olur?

Eğer bir aynayı tarayıcı ile tararsanız, ortaya nasıl bir sonuç çıkar? İşte böyle...

Scanner'da ayna taratırsanız ne olur?

Bir scanner'da ayna taratma fikri, hiç aklınıza geldi mi? Gizmodo'nun scanner'la yaptığı deney, ilginç bir sonuç ortaya çıkardı.

Yuvarlak bir aynayı Canon scanner'da tarayan Gizmodo, bekleyeceğiniz gibi parıldayan bir görüntü yerine camın yerinde neredeyse siyah bir görüntü elde etti. Peki parlak ayna, scanner'ın içinde nereye kayboldu?

Bu sorunun cevabını anlayabilmek için scanner'ların nasıl çalıştığına bakmamız gerekiyor. Scanner'lar, belgeleri öncelikle hareket eden bir ışık kaynağı yoluyla, aynı hızda hareket eden açılı bir aynaya yansıtır. Bu ilk aynadaki görüntü, scanner'ın sonundaki bir başka aynaya yansıtılır ve son olarak bir CCD (charge-coupled device) tarafından yakalanarak bilgisayara gönderilir.

Bir belge yerine aynayı tarattığınızda ise hareketli ayna, belge yerine altında olanların yansımasını görecektir. Altta ise scanner'ın siyah renkli tabanı bulunmaktadır. Ayna taratıldığında ortaya parlak bir yansımanın çıkmamasının nedeni, budur.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

olaya gel ya aynayı taratmışlar sonuç tarayıcının siyah renkli tabanının rengi çıkmış :D aa aynanın yansıtma özelliğini keşfetmişler abooo :D

Scanner değil "tarayıcı". Türkçe bir içerikte neden Türkçe karşılığı olduğu halde yabancı kelime kullanıyorsunuz?

@28 Mar 2015 17:26 LAPTOPUMU ÇELİK KONSTRÜKSİYON MASAYA KOYUP PROJEKSİYONA BAĞLADIM MOBİL TELEFONUMLA GÖRÜŞME YAPARKEN SÖMESTR DA YAPACAKLARIMIZI PLANLADIK.

@29 Mar 2015 00:49 Madır ve fadırın bişey demedi mi size :))

Tarayıcıların çalışma mantığını bilmememe rağmen ilk aklıma gelen görüntü tarayıcının tabanı olmuştu. Sadece ışık ile görüntü alınabileceğini düşünmeniz çok saçma.

bunu gerçekten deneyen sığıra lafım yok, yayınlayan birileri nasılsa çıkar diye düşünmüş bile olabilir...

güzel bilgi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost