Sea of Thieves Macerası, Sorunlarla Başladı!

Uzun süredir beklenen oyun Sea of Thieves kısa bir sürede o kadar büyük bir ilgi gördü ki, bu ilgi büyük bir probleme dönüşmekte gecikmedi!

  • Levent Öztürk
Sea of Thieves macerası, sorunlarla başladı!

Eğer 20 Mart yayımından beri Sea of Thieves oynamaya uğraşan ancak bunu kolaylıkla başaramayan kişilerin arasında yer alıyorsanız, bunun oldukça geçerli bir sebebi bulunuyor. Rare'den Craig Duncan ve Joe Neate tarafından yapılan bir açıklamada belirtilene göre, internet üzerinden oyunu ilk 48 saat içerisinde bir milyondan fazla tekil kişi oynadı. Ekip, büyük bir ilgi olmasını bekliyordu ancak dakikada 5.000 giriş gibi büyük bir sayıya hazır değildi. Bunun sonucu olarak da sunucular, yayım gününde neredeyse beş saatlik bir çöküş yaşadı.

Durumun çok büyük bir probleme dönüşmesini engellemek ve oyunu oynanabilir tutmak için de stüdyonun bazı stratejik kararlar alması gerekti. Stüdyo, oyunu zaten oynayan oyunculara öncelik vermeye ve başarımları ertelemeye karar verdi. Rare tarafında, kaybolan eşyalar gibi bazı sorunların da çözülmesi gerekiyor. Eğer oyunu oynamaya can atan kişilerden biriyseniz, sürekli olarak giriş yapmaya çalışmamanız tavsiye ediliyor. Rare'in belirttiği üzere bu işlem sadece sizi giriş işleminin en başına atmakla kalmıyor, aynı zamanda sunucu yükünü de arttırıyor.

Çoklu beta testlerinde de görüldüğü üzere oyun büyük bir heyecan yaratmaktaydı ve Microsoft, Xbox One X satın alanlara oyunun bedava bir kopyasını verirken, Game Pass üyeliklerine de dahil etmişti. Yani sunucu konusunda daha iyi bir strateji izlenebilirdi. Yine de bir geliştiricinin samimi açıklamalar yapmasının ve soruna hızlı bir şekilde tepki vermesinin oldukça iyi bir durum olduğu da rahatlıkla söylenebilir...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play