Seagate Wireless Plus testte!

1 TB kapasiteli kablosuz depolama canavarı Seagate Wireless Plus'ı A'dan Z'ye test ettik!

Seagate Wireless Plus testte!

Wireless Plus, Seagate firmasının ürettiği bir diğer kablosuz sürücü olan GoFlex Satellite'ın veliahtı niteliğinde. 2,5 inç formatındaki harici kablosuz sürücü, 1 TB kapasiteye, bir pile ve Android, Kindle Fire ve iOS bağlantısı sağlayan bir uygulamaya sahip.

Çok güçlü teknoloji

Sadece 20 milimetre kalınlığındaki cihazın içinde yığınla yeni teknoloji saklı. En çok yer kaplayan elbette 1 TB kapasiteye sahip sürücü. Ardından Seagate'in iddiasına göre 10 saat kesintisiz güç sağlayan pil geliyor. Cihazda ayrıca iki adet WLAN anteni ve Seagate'in kendi tasarımı olan USB 3.0 adaptörü arabirimi bulunuyor. USB girişi sayesinde kablosuz bağlantı kurmayı tercih etmediğiniz durumlarda kolayca bilgisayarınız ve sürücü arasında veri gönderimi yapabiliyorsunuz. Seagate Wireless Plus, kablosuz yönlendirici aracılığıyla internete de bağlanabiliyor.

Filmler, müzikler ve fotoğraflar...

Wireless Plus, DLNA ve Airplay protokollerini destekliyor. Sürücüde, Samsung akıllı televizyonlar için özel bir Smart TV uygulaması bulunuyor. Ancak kablosuz sürücüde ne yazık ki medya oynatıcısı bulunmuyor: medya çözme görevini TV, tablet, diz üstü bilgisayar ve akıllı telefon gibi uygun oynatıcı cihazların yerine getirmesi gerekiyor. Wireless Plus aynı anda sekiz kullanıcının veri yazmasına ve okumasına izin veriyor.

Sürücüyü kullanmak son derece kolay: bağlantıları yapıp cihazı açınca otomatik olarak bilgisayarınızda görünüyor. Seagate'in ücretsiz medya uygulaması, tüm içeriği derli toplu bir şekilde görmenizi sağlıyor. Her kullanıcı kendi hesabını açarak, kendi dosyalarına ayrı erişim sağlayabiliyor.

Performans ve sonuç...

Seagate Wireless Plus, USB 3.0 üzerinden bağlantı kurulduğunda son derece hızlı veri transferi yapabiliyor: okuma sırasında 82 MB/s, yazma sırasındaysa 81 MB/s ortalama hızda veri transferi yapılabildiğini gördük. Ancak kablosuz veri transferi şaşırtıcı derecede yavaş: bir diz üstü bilgisayarla, yükleme sırasında 1,4 MB/s, indirme sırasında 2,6 MB/s veri transfer hızı gözlemledik. Bu hız aslında 720p çözünürlüklü bir film için yeterli ama 1080p çözünürlükte bir filmde sorun yaşanabilir.

Sonuç

Seagate Wireless Plus'ın kablosuz veri aktarım performansıyla bizi etkilemeyi başaramadığını belirtmemiz gerek. Aslında hoş bir medya uygulamasına, USB 3.0 arabirime ve Wi-Fi bağlantı desteğine sahip olan sürücü, biraz daha yüksek bir performans sergileseydi kusursuz bir ürün olabilirdi. Yüksek fiyatı (490 TL) ve düşük veri transfer hızı nedeniyle puan kaybetmekten kurtulamıyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Kablosuz aktarım haliyle yavaş ancak daha rahat bir kullanım sağlayacak. Oğlum bu haberleri görünce kıyamet kopacak diye korkuyorum. :D

@ertancetin ne alaka ya?

kablosuz elektirik akışını sağlayana ve aylarca bitmeyecek bir pil yapana kadar teknoloji gelişmemiştir =))) işin esprisi bir yana da daha bilmediğimiz teknoloji ve tasarımda olanları veya olabilecekleri bir düşünsenize? düşünemediniz dimi =))

@26 Nis 2013 10:37 kardeş sen ispirtomu içtin

@26 Nis 2013 10:37 ne saçmalıyo bu adam biri anlatsın bana :(

@26 Nis 2013 10:37 Vizyonu ve hayalgücü geniş. Zekanın göstergesidir. Aksine anlamayanlar içmeyi bırakıp düşünmeye başlamalı.

" yükleme sırasında 1,4 MB/s, indirme sırasında 2,6 MB/s veri transfer hızı gözlemledik. Bu hız aslında 720p çözünürlüklü bir film için yeterli " demişsiniz sanırım kopyalamayı hiç denememişsiniz şöyle bi 3 gb kopyalayında göriyim sizi, bekleme süresi, bilgisayarda hız sorunları, yeterli mi değil mi? ondan sonra tekrar düşünün!...

Bu diski yaklaşık 1 ay önce aldım. Bahsi geçen özel bağlantı birimi dediği şey bir kere çok gereksiz; direkt usb' den usb' ye olmasını tercih ederdim. Ürünün taşınabilir olması lazım sonuçta. Kırılmaya çok müsait bir arabirim. Kablosuz olarak performansını ben de beğenmedim. Her ne kadar n standardını desteklese de 72 mb/ sn hıza sahip. Bunun dışında cihazın kendi oluşturduğu ağa mobil cihazınızı bağlayıp ardından uygulamasından wifi' yı seçip bağlanabiliyorsunuz ki bu nispeten düzgün çalışıyor. Ancak ios uygulaması tam bir rezalet; her açılışında sanki endeksleme yapmamış gibi video' lar kısmında açılıyor ve 5-10 dak sonra programı kullanmaya başlayabiliyorsunuz ki bu da her zaman gerçekleşmiyor! Bunun dışında ios fotoğraflarını yedeklemek istediğinizde program çöküyor, kontrol ettiğimde bazılarını kopyalamamış. Samsung Smart TV uygulaması bir kere bile diske bağlanamadı! Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Paranıza yazık olur. Ben çok pişman oldum bu paraya 2 TB wd 2.5" alabilirdim ve daha çok işime yarardı. Yazılım + firmware i düzeltirlerse belki ilerde bir işe yarar. Şu an 1 TB' lık aşırı pahalı adi plastikten yapılmış harici usb disk olarak işe yarıyor ancak. Pil süresi denildiği gibi 10 saate yakın gidiyor

kablosuz mimarisi enterasan bir mimari zaten internet ortamından dosyayı çok kısa sürede alıp işleyebilen işletim sistemleri 2 pc arasında kablosuz üzerinden dosya aktarımında resmen kabus yaşatıyor çok aşırı yavaş ve saatler sürüyor kablolu bağlantı ile bu işlem bir kaç dk sürüyor kablosuzda 1 saat diyorsa ve bu çok saçma geliyor bana internetten alabiliyorsa büyük dosyaları dahi rahatlıklan iç networktede bu mantıklan çalışması lazım.

@30 Nis 2013 09:57 Sen neden bahsediyorsun anlamak zor. Internet hizin Türkiye sartlarinda en fazla 20-30Mbit/s olabilir. Hadi diyelim 100Mbit/s baglantin var. Eger 802.11n router varsa yerel aginda hizinin 300Mbit/s olmasi gerekiyor ki suan bu hizlarin üzerinde internet baglantisini kullanan ev kullanicisi oldugunu düsünmüyorum. Eger eski 802.11g router kullaniyorsan git bir zahmet yenisini al.

Kablosuz matığı güzel de Wireless mantığı hiç güzel değil. Kopyalamalarda çok sıkıntı çıkarır. Bir de kablosuz fareler gibi olsa süper olur. 10 saatlik pil ömrü yetersiz bence. Özellikle toplu kopyalamalarda.

arkadaşlar işin hızını konuşmuşşsunuzda hz(hertz) sini konuşmuyorsunuz! modem wriless telefon tablet wriless yazıcı wriless üzerinden bağlı telefon şebekesi zaten tek başına yeterince radyasyon yayiyor .

wireless esnasındaki düşük veri iletim hızı muhtemelen batarya kullanımı ile alakalıdır. o yüzden düşük bi veri hızı var gibi geliyor açıkçası. tasarruflu çalışma gibi bi etken gibi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir