Şimdi de sporcular için akıllı kumaş geliyor!

Hemen her şeyin akıllısı olur da, giydiğimiz kıyafetlerin akıllısı olmaz mı?

  • Ercan Uğurlu
Şimdi de sporcular için "akıllı kumaş" geliyor!

Dev teknoloji şirketleri bir yandan işlemcileri, ekran kartı GPU'larını ve cep telefonu gövdelerini daha serin tutmak için çalışadursun, bunun yansımalarını günlük sıradan yaşantımızda da görmek mümkün. Aşırı ısınma problemini farklı bir noktada değerlendiren Finlandiyalı araştırmacılar, bu sorunla en fazla başı derde girenlerin sporcular olduğunu düşünerek, akıllı bir kumaş geliştirdi.

Kumaş içine "mikro kanallar" açan geliştiriciler, bu kanallara sıvı pompalayarak, bu yolla sporcuların yoğun egzersiz sırasında aşırı ısınmalarını engelleyebiliyorlar. Böylece "sıvı soğutmalı kumaş" ile ister sıcak, ister soğuk sıvıyı vücut çevresinde dolaştırmak mümkün hale geliyor.

Bu sayede vücudun aşırı ısınma sorununun önüne geçmek isteyen sporcuların yanı sıra, özellikle soğuk iklim bölgelerinde yaşayanların, mobil ortamda sıcak kalması da sağlanmış oluyor. Şu an limitli sayıda üretilen bu giyilebilir teknoloji ürünü, bir sponsor bulunmasıyla birlikte seri üretime geçebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bak şu uyanık Finli buluşçulara yüzde yüz kutuplarda araştırma yapan istasyon görevlileri için böyle bir Parka geliştirdiler neden para da kazanmayalım dediler! Halk arasında rahatı yerinde olan insanlar için ''sırtına kat kaloriferi taktırmış'' diye takılırız bunlar üstelik klimalı! Teknoloji sen nelere kadirsin! Sporculardan çok özel amaçlı kullanım alanı bulur, Safari yapan sahra çölüne gidenlerde klimalı giysi alır artık, elbette sponsor bulurlarsa biraz zor görünüyor!

Spor ter atmak için yapılır saçma gereksiz...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play