Siri'de kimsenin fark etmediği değişiklik

Apple'ın Siri'nin işleyişinde yaptığı bu değişikliği, meğer çoğumuz fark etmemişiz bile...

  • Zeynel A. Öztürk
Siri'de kimsenin fark etmediği değişiklik

Apple'ın 2014'ün yazında iPhone'un dijital asistanı Siri'de kimsenin fark etmediği büyük bir değişiklik yaptığı ortaya çıktı.

Backchannel'dan Steven Levy'nin söylediklerine göre Apple, Siri'nin ses algılama için kullandığı teknolojiyi 30 Temmuz 2014'te "sinir ağlarını" kullanan yeni bir teknolojiyle değiştirdi. O güne kadar Siri, yıllardır piyasada olan, daha ilkel insan sesi algılama yöntemlerinden faydalanıyordu.

Bu, Siri'nin 2011'de çıktığından beri geçirdiği en büyük değişiklik idi ve neredeyse kimse, bu değişikliğin farkına varmadı. Bunun nedeni Siri'nin aynı şekilde çalışmaya devam etmesiydi, asistan sadece konuşmaları daha iyi algılamaya başlamıştı. Siri'nin konuşma takımının başındaki Alex Acero'ya göre Siri, yeni sinir ağı sayesinde yaptığı hataları yarısına düşürdü. Acero'ya göre tüm dillerdeki hatalar, çoğunlukla yarısına gerilemişti.

Apple, son zamanlarda gelişen yapay zeka teknolojilerinde Google, Microsoft, Facebook, Amazon gibi rakiplerinin gerisinde kalmakla eleştiriliyor. Apple'ın Levy'ye firmanın yapay zeka uzmanlarıyla konuşup bu bilgileri sağlama izni vermesinin nedeni, bu eleştirilere bir cevap vermek olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İşte bu önemli bir gelişme...

skynet başlıyor... insanlığı siri yokedecek bundanda apple sorumlu olacak...

@28 Ağustos 2016 00:34 yok canım daha neler

2011'den 2013'e kadar Siri'nin niye çoğu dediğimize "I don't know what you mean by ....." dediği anlaşıldı. iOS 5 iPhone 4S'im daha hiç "I don't know what you mean by ....." şeklinde cevap vermiyor Siri API'ının değiştiğini de açıklar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play