Sonsuza dek yanan ateş!

Bu ateş hiç sönmeden, sonsuza kadar yanabiliyor. İşte bunu sağlayan ilginç buluş...

Sonsuza dek yanan ateş!

İnsanoğlu ilk çağlardan bu yana ateşi kullanmış, her dönemde ateşin nimetlerinden yararlanarak, kendisini daha da ilerletmeyi başarmıştır. Geçen süre içerisinde birbirinden farklı kullanım yolu ortaya çıkan ateş, en çok da aydınlatma aracı olarak iş görmüştür.

Günümüzde doğrudan lambadan aldığımız ışığı, eskiyle karıştırmak ve biraz daha eksantrik hale getirmek isteyenler içinse, Fabien Gerlier'in ürettiği Caviar isimli ürün geliştirilmiş durumda. Cüruflarmış bronzdan yapılmış olan ürün, üzerindeki ateşin herhangi bir şekilde sönmesine engel olarak ya da yanıcı maddenin asla tükenmemesini sağlayarak, sonsuz ışık kaynağı sağlıyor. Cüruflarmış, günümüz tabiri ile sinterlenmiş olan bronz, metalik bir strafor türüne benziyor ama içerisinde bulunan binlerce ufak granül köpük sayesinde, sonsuz miktarda ufak bronz atoma sahip oluyor. Ortaya çıkan ürün dökme metal olmadığından dolayı, içerisinden geçirilen yakıt deposundan sızan gaz sayesinde, üst tarafta yanan ateş ortaya çıkıyor. Kısacası yanan maddenin kendisi değil ama ortaya çıkan manzara çok farklı.

Bu ürünü almanın an itibari ile hiçbir yolu bulunmuyor zira kendisi, Gerlier'in ustalığını geliştirmek için üzerinde çalıştığı ürünlerden sadece birisi. Perakende satışa çıkıp çıkmayacağı ise şimdilik belirsizliğini sürdürüyor...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Buharlı motorlara tekrar bir dönüş mü olacak acaba?

Sonsuza dek yanan ateş buluyorsunuzda sonsuza dek bitmeyen pilde bulsanıza

Bitmeyen pil yapmışlar gibi bişe ozaman...Eee enerji üretiminde kullanılsın..Bana fizik kurallarına göre ters geldi ama...

@19 Eki 2013 21:20 "Ortaya çıkan ürün dökme metal olmadığından dolayı, içerisinden geçirilen yakıt deposundan sızan gaz sayesinde, üst tarafta yanan ateş ortaya çıkıyor." Yine bir şeyler yakılıyor. Yoktan enerji var edilmiyor yani.

sonsuz olmadığını herkes biliyor bıraın yalan uydurmayı...

Yakıtı bitmezse tabi sonsuza kadar yanar...

allah aşkına apple samsung fanboyları kendi haberlerine yorum atsın bilim teknolojiye bu kadar karışmayın beyniniz yetmez buralara :)

@19 Eki 2013 23:03 sen ne diyosun değişik

kaybolmayan sakız gibi bişey heralde

sonsuza dek bitmeyen pil hic bulurlar mi ? Adamlar para kazaniyor para.. Aslini sorarsaniz iphone gibi telefonu 10 gün boyunca calistiracak piller mevcuttur.. ama apple bunlar yavas yavas piyasaya sunuyor.. nasilki iphone 5S in pili iphone 5 e göre , 5 inde 4S e göre 4S de 4 de ve 4 dünde 3GS ye göre oldukca cok olmasi akla baska birsey getirmiyor.. ee iphone 6 da 5s e göre yüzde 10-20 fark atacak 6S de ona atacak atacakta atacak.. adamlar para kazaniyor beyler dokunmayin.

@20 Eki 2013 02:36 Senin gibi tüketici doğmuş ve tüketici olarak ölecek insanlar varken adamlar böyle yapsa bile müstehaktır. daha iyisinin varlığından bu kadar eminsen, otur kendin daha iyisini üret ve tüketici insanlığı kurtar. onlarca yıldır aynı zırva efsane! bıktım senin gibilerden!

Mecusiler yaşadılar desenize :D

@20 Eki 2013 02:41 "Ortaya çıkan ürün dökme metal olmadığından dolayı, içerisinden geçirilen yakıt deposundan sızan gaz sayesinde"" Bu tüplüymüş yav. Sonsuza kadar yanan diye diye birşey yok. Ateşi ortaya çıkaran yanmıyo, felsefe bu. Bayramları kısa sürer. Hem cansiperane korudukları, sönmez dedikleri ateşleri bile sönmüşken, bunun sönmeme ihtimali zaten yoktu. :)

sonsuza kadar yanan kombi ateşi oh miss satışa çıksın bundan çok güzel kombi olur kışın verecen bundan evin heryerini açacan cayır cayır...

ne sonsuz ateşi bildiğin tüple çalışıyor bu dıdıdıdıt aygaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir