Sony cephesinde işler tıkırında...

Sony, teknoloji firmalarının sıkıntılarından etkilense de...

  • Levent Öztürk
Sony cephesinde işler tıkırında...

Sony bir kez daha kar açıklamayı başardı. Firma, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre toplam satışlarda küçük bir (yüzde 0.5) artış görmüş olsa da, gelir şu anda 1.69 milyar dolar seviyesinde.

Gaming and Motion Picture (Oyun ve Film) kolu satışlarda artış görürken, bu artış Mobile and Devices (Mobil ve Cihazlar) kolu sayesinde etkisini yitiriyor. Firmanın gelir bildirimlerinde bir zamanlar pozitif olan akıllı telefon kamera sensörleri, bütün firmaların karşılaştığı sıkıntıyı gösterir bir şekilde satışlarda düşüş ile karşı karşıya kaldı. 

Sony, işletme geliri artışlarının çeşitli elektronik kollarındaki işten çıkartmalar ve düzenlemeler sonucu olduğunu bildiriyor. Firmanın yeniden yapılanma masrafları da düşmeye başlamış durumda ve bu yıl yaklaşık olarak yüzde 50 azalarak 61 milyon dolar seviyesine indi.

Mobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14.7 düşüş yaşadı. Görüntü algılayıcıları satışlarındaki devasa düşüş ise bu çeyrekte Sony'yi en fazla etkileyen konu olarak dikkat çekiyor. Diğer akıllı telefon üreticilerine gerçekleştirilen kamera sensörü satışları yıl bazında yüzde 12.6 düşüş yaşadı. Kameralar da yüzde 5'lik satış düşüşü görülüyor. Ancak masraf düşüşleri ve daha iyi bir ürün seçimi, Home Entertainment (Ev Eğlencesi) bölümüne 260 milyon dolar kar getirmiş durumda.

PlayStation ile ilgili bütün alanlarda ise firmanın satışları yüzde 10.5 artarak 4.9 milyar dolara ulaştı. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu kadar kaliteli telefon yaparak bu kadar düşük satış yapması gerçekten çok ilginç geliyor???

@01 Şubat 2016 09:42 Dandroid yüzünden oluyor!

@01 Şubat 2016 09:42 Ya Xperia Zye bile 5.1 sürümünü verdiler adam niye yenisini alsın ki

@01 Şubat 2016 14:40 zaten sony nin amacı insanlara uzun ömürlü kullanım sağlamak siz zamzonk alın 1 kaç ay kullanır satarsınız

Sony kârın büyük bölümünü Türkiye' ye gönderdiği xperia'ların kutusuna manyetik şarj dock'ı ve kaliteli kulaklık koymayarak yaptığını açıklasın, o kadarlık kâr artışı ancak oradan sağlanır.

Türkiye'de ilk cep telefonu kullanılmaya başlandığndığında herkes en iyisini değil kulaktan duyma laflara inanarak Ericsson kullanmayı seçmişti sonra fark edildi ki Nokia dahada iyi güzel kaliteli telefonmuş tabii herkes nokiya yöneldi ne zaman'a kadar taaki dokunmatik telefonlar Nokiadan daha güzel kullanışlı telefonlar çıkarana kadar tabii Nokia inat edip Android işletim sisteminine geçmediği için Nokia kullananlar mecburen onu bıraktı ve Nokia'da zarar edince Microsoft'a satıldı.

samsung tan geçen hafta sony z5 e geçtim çok pişman oldum.kamera berbat,sony in galerisi berbat bende tam bir hayal kırıklığı yarattı .çok pişmanım aldığıma ama yapacak birşey yok mecburen kullanacağız.hele o kamera dünyayanın en hızlı kamerası diyorlar ya şaşıyorum daha önce kullandığım note 2 ondan çok iyi ve 23 mp kamera note 2 in 8 mp si kadar ancak kaliteli çamur gibi bir görüntü var .

@01 Şubat 2016 16:43 çamur atma manuel kullanım için yapılmış kamera optimizasyon yapamıyorsan sat 3310 al

@01 Şubat 2016 16:43 z5 diyorsun ama s3 miniyi tarif etmişsin kardeş.

@01 Şubat 2016 16:43 çamur gibi demişsin ya, bu da sony'ye atılan çamur gibi bir mesaj ve bu dediklerinin olmadığını çok iyi biliyorum. DXOMARK testi dünyanın en iyisi derken, sen çekimi yapamıyorsan bu senin hatan oluyor

@01 Şubat 2016 16:43 Kardeş sen aldım demişsin ama bildiğin ezberden yazmışsın, sen z5 i al kullan sonra yazarsın acele etme.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost