Sony HD keyfini dörde katlıyor!

Sony HD teknolojisini tarihe gömüyor: 4 kat daha yüksek çözünürlük varken HD'yi kim ne yapsın?

  • M. Oğulcan Gökçe
Sony, ilk Quad Full-HD televizyonunu tanıttı
Trimaster QFHD, 56 inç'lik bir görüntü canavarı.

Geçtiğimiz ay düzenlenen IBC 2009 fuarında, yeni nesil HD televizyonların gövde gösterisi vardı. Bunlardan dikkati çeken biri de Sony Trimaster oldu.

Yeni Sony Trimaster'in 56 inç'lik ekranında, 3840'a 2160 çözünürlüğünde görüntüler izlemek mümkün. Bu da bugünün HD standartlarında 4 tam ekranı, tek bir ekrana sığdırmak anlamına geliyor. Yalnızca 76.000 dolar ödeyerek bu çözünürlük canavarına sahip olabilir, isterseniz aynı anda HD kalitesinde 4 filmi veya maçı aynı anda izleyebilirsiniz. Ancak fiyatından da anlaşılabileceği üzere Sony'nin ilk QFHD (Quad Full-HD) televizyonu olarak tanıtılan Trimaster'in kullanım alanı şimdilik postprodüksiyon ve diğer özel endüstriyel amaçlarla sınırlı.

Geçtiğimiz yıl Samsung firması, Trimaster ile aynı çözünürlüğe sahip Ultra High Definition 82 inç konsept televizyonunu duyurmuş; ancak üretime geçirmemişti. Adı biraz faul gibi dursa da Sony Trimaster; 10 bit sürücülü LCD paneli, RGB LED fon ışığı ve 12 bit çıkış hassasiyetli görüntüleme sistemiyle oldukça iddialı geliyor. Belki de eski DVD oynatıcınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

nalet olsıcası sony :D

76.000$ azmış yaw bir kaç ay dişimizi sıksak alırız bir tane :D

sanki o çözünürlükte yayın ya da film var da

zaten zor olan yüksek çözünürlüklü ekran üretmek değil.yüksek çözünürlüklü video hazırlamak.o yüzden bu ekranı üretmenin hiçbir artısı yok şu an

Analog Tv'de yeter bize aynı şeyi görüon sonuçta :D

hd yayın yeni yeni oturmaya başlamışken
hd yayınlarınların sayısı bir elin sayısını geçmiyorken
ve
ekonomiik kriz varken
gereksiz olmuş

yaw evdeki göbekli 70 ekran sony atamadım daha hd ye gecmeden bu ne yaw yetişmenin imkanı yok gerci evdeki uydu alıçıda hd kalitesini desteklemedigi gibi şuan ben duymadım ama hd uydu alıçıda yok galiba çift canak hotbirt türksat için?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play