Sony, Let's Play videolarının peşinde!

Sony, internette ortaya çıkan ve zamanla efsane haline gelen bu terimin peşine düştü!

Sony, Let's Play videolarının peşinde!

YouTube'ta oyun tutkunlarının kaydettiği oynanış videolarını izlediyseniz, "Let's Play" terimini duymuşsunuzdur. İnternet kitlesi tarafından oluşturulan bu terim, anlatım ve oynanış içeren videoları tarif etmekte kullanılıyor. Şimdi ise Sony, ilginç biçimde bu terimi kendi markası haline getirmek istiyor.

Sony'nin girişimi, NeoGaf tarafından geçen hafta keşfedilen marka başvurusuyla ortaya çıktı. Başvurunun metni, Sony'nin "video oyunlarının global ve yerel bilgisayar ağları üzerinden akışının veya elektronik olarak aktarımının yapılması"nın patentini almaya çalıştığını gösteriyor. Bir başka deyişle Sony, topluluk tarafından "Let's Play" videoları olarak adlandırılan videoların patentini almak istiyor.

Let's Play aslında YouTube'un bile öncesine dayanıyor. Bugün konsept üzerine kurulmuş bir iş ve 3 milyonu aşkın bir YouTube kanalı var. Peki Sony'nin bu konsepte sahip olmak isteme nedeni ne olabilir?

Teorilerden bir tanesi, Sony'nin Let's Play videolarını reklam amaçlı kullanacak olması. Bu kulağa mantıklı geliyor çünkü başvuruda "video oyunu akışı" sözcükleri açıkça kullanılıyor. Firmanın PS4'ün Twitch uygulamasının ismini değiştirmek gibi bir amacı da olabilir. Başvuru son aşamaya gelemediğinden ("non-final action" olarak listeleniyor) ve geri gönderildiğinden, bir şeylerin yolunda gitmediği anlaşılıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Uyanık SONY kitlelerin benimsediği bir kavramı sahipsiz bulmuş isim markası ile patentleyip paraya dönüştürecek desene! Let's Play (Hadi oynayalım) olacak Let's Win (Hadi kazanalım)

@12 Ocak 2016 20:08 SONY severler yazdığımı beğenmemiş, söyleyin hacetinizi ona göre delik deleyim. Yakında tüm dillerde günlük kullanımda sık kullanılan her türlü kavramı patentleyecekler, bu durum sizce doğal mı?

Onlarca yildir kullanilan bir terimin uzerine cokup sahiplendirmezler. Sony bile olsa bir yere kadar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir