Sony'nin PS3'ten beklentisi büyük

Sony, yeni oyun konsolu PS3'ten beklentisini açıkladı: Şirket kaç adet PS3 satmayı hedefliyor?

Sony'nin PS3'ten beklentisi büyük
Sony PS3'ten çok şey bekliyor. Ama Nintendo Wii'yi geçmesi çok da kolay olmayacak.

Konsol savaşlarına en son katılan PS3'ten üreticisinin beklentisi büyük. Sony, PS3'ün uzun vadede PS2'nin satış rakamını geride bırakmasını bekliyor.

Financial Times'a konuşan şirketin üst düzey yetkililerinden Kazuo Hirai, Sony'nin hedefleri arasında PS3'ün şirketin bir önceki oyun konsolu olan PS2'nin satış rakamını geride bırakmasının bulunduğunu açıkladı. Uzun vadede PS3'ün PS2'yi geride bırakmasını umduklarını söyleyen Hirai, aksi takdirde pazarda kalmanın anlamını yitireceğini ifade etti.

PS2, 2000 yılında piyasaya çıktığından bu yana 140 milyon adede ulaşmış durumda. Video oyunlarını pazarının global anlamda büyüdüğü hesaba katıldığında konulan hedef gerçekçi gibi görünüyor. Tabii bu kez Sony'nin karşısında Microsoft Xbox 360 ve Nintendo Wii gibi iki zorlu rakip bulunuyor.

Sektör analistleri ise konsol savaşlarının bu raundunun galibinin Nintendo Wii olduğunda birleşirken, Sony ve Microsoft'un ikincilik için mücadele edeceğini belirtiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

valla gerçek olsun veya olamsın şu oyunlarının fiyatlarını indirisn ilkönce bizim ülkemizde yaşıyon orta seviyeişi bi aile kalkıpta ps3 oyuna para vermez bi oyunu 100- 150 ytl oyunmu alıyoruz televizyonmu belli değil

Korsan oyunları olsa Ps3 ün hiç durmam hemen bi tane alırım eve. Ancak öğrenci olduğumuzdan dolayı tutupta bi oyuna 150 ytl veremeyiz. Ps2 ne güzel ucuz oyun alıp oynuyoz.

Sadece oyunların fiyatı değil konsolların fiyatı her yeni modelle kat be kat artıyor. Bir konsolun fiyatının da cazip olması lazım. Nintendo fiyat/kalite özelliği sebebiyle de bu kadar çok tuttu. Herkes eğlenmek için yüzlerce doları bir konsola veremez. PS4'ün fiyatı kaç para olacak acaba onu merak ediyorum. Biraz satış fiyatını da düşünerek tasarlamaları gerekli.

korsan oyun çıksa alırdım ama orjinal oyuna mı para vereceğim. 150 ytl yi kolay mı bulunur?

PS3'ün satışı mal oluş fiyatından daha ucuz, Sony bu konuda her yıl milyonlarca dolar zarar ediyor. Oyun ve makine malesef ülkemizde pahallı sebebide gereğinden fazla vergi alınması. Yurt dışındada vergi var ama bu kadar pahallıya satılmıyor. Gelelim PC-PS3 karşılaştırmasına PS3'ün ekonomik ömrü 10 yıl olacak (Sony tarafından açıklandı) bu süre içerisinde iyi bir PC'de en yeni oyunları oynamak istiyorsanız en az 2 yada 3 kez PC'nizi değiştirmeniz gerekiyor. Eksi yönü her oyun PS3'de yapılmıyor. Ayrca PS3'de blu-ray sürücü var ve blue-ray player olarak kullanmanız mümkün. internete bağlanmak ve linux yüklemekde mümkün. Yani gelişmeye gayet açık bir konsol makineyi alıp kullandıktan sonra anlayacaksınız. PC'de yeni oyunları oynamak için ekrankartı sorunu yaşamaya son vermek istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. PC'de kaliteli bir ekran kartı ve güç kaynağı için dünyanın parasını harcadım iki katı fiyatına PS3 alarak uzun süre ekran kartı sorunuma çözüm buldum. Tabi bu kaliteli görüntü HD ready veya Full HD tv'ler için geçerli. Ben şahsen HD Ready ekran kullanıyorum sonuçlar bunda bile harika.

Oyunları internetten 90 ytl civarına bulabilirsiniz. Bitirdiğiniz oyunları 15-20 ytl'ye takas edebilir hatta forumlarda takas gruplarına katılabilirsiniz.

Sonuçda garantili ve iki oyunlu bir PS3 kaliteli ve güçlü bir PC fiyatına denk gelir. Maymun iştahlı olup her oyunu yükleyen ve bitirmeden bırakanlardansanız size yaramaz. Ama COD4 oynadıktan sonra verilen 90 ytl'ye hiç acımıyorum. Emin olun bu on yıl içinde PC upgrade'i için vereceğiniz paraya bir kaç oyun alıp takas ile daha karlı çıkarsınız.

İşlemcisi yeter ayrıca ekran kartıda şu andaki en güçlü ekran kartı

http://www.chip.com.tr/konu/PlayStation3-ile-film-indirme-donemi-basliyor_7497.html

PlayStaion 3, işlemci olarak Sony, Toshiba ve IBM ortak yapımı olan ve çoklu çekirdek mimarisine sahip yeni nesil mikro işlemci kullanıyor. PlayStation, bu özellikleriyle, özellikle sayısal işlem gücü bakımından dünyanın en güçlü mikro işlemcisi sıfatına şimdiden sahip durumda bulunuyor.

Sony, gelecek üç yıllık dönemde, yeni nesil teknolojilere 16,7 milyar dolar yatırım yapılacağını da açıkladı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir