Sony Xperia Z4 , Z3'ten ne kadar farklı?

Sony'nin yeni amirali Xperia Z4, Z3 ile yan yana koyulduğunda ne kadar farklı?

Sony Xperia Z4 , Z3'ten ne kadar farklı?

Sony, birkaç gün önce Japonya'da yapılan etkinlikte beklenen telefonu Xperia Z4'ü tanıtmıştı hatırlarsanız. Xperia Z3'ten büyük farklar getirmeyen Xperia Z4, belki de bu nedenle şimdilik yalnızca Japonya'da satışa sunulacak. Hatta söylentilere göre Xperia Z4, beklenen yeni amiral gemisi değil; Sony, Japonya dışında kalan diğer pazarlar için farklı bir Xperia modeli hazırlıyor.

Xperia Z4 ile Xperia Z3 arasında hem tasarım hem teknik özellik bakımında oldukça az fark var. Her iki cepte de 5.2 inç ekran ve 1080x1920 piksel çözünürlük kullanılıyor. Öte yandan 20.7 MP arka kamera, IP68 sertifikası ile toza ve suya karşı koruma ve 3 GB RAM gibi detaylar teknik kısmının birebir yanları. Aradaki farklardan biri işlemci konusunda yaşanıyor. Z3'te Snapdragon 801 varken, Z4'te elbette Snapdragon 810 görüyoruz.  Öte yandan ön kamera da 2.2 MP'den 5.1 MP'e taşınmış. Fakat bunlar yeterli değişiklikler değil.

Tasarımıyla da farklılık getirmeyen Xperia Z4'ü, Z3 ile yan yana konduğunda ayırt etmeniz neredeyse imkansız. Z3 gibi metalik çerçeve ve cam arka yüzeye sahip olan Xperia Z4, arka kamera pozisyonu ve güç butonu, microSD kart slotu gibi bölümleriyle de fark yaratmıyor. Tasarım yönüne ilişkin farklılık olarak Z4'ün 6.9 mm'yle daha ince ve 144 gramla daha hafif olduğunu söylemek mümkün.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Z serisi guzel de isitip isitip ayni urunu yeni midel gibi vermeleri kotu

Z2'deyim ve hâlâ yeni model aldıracak bir değişiklik gözükmüyor...

@24 Nisan 2015 16:00 Değişiklik olunca değil telefonun bozulur ve tamiri de olmuyorsa o zaman yenisi alınır. Anca yabancılara para kazandırın!

Şu anki teknoloji ile 8 GB RAM li ve minimum 40 MP lık telefonlar üretmek mümkün, yeter ya bu pazarlama taktikleri, millet bu kadar salak yerine koymayın artık.

@24 Nisan 2015 17:18 8 gb ram ile ne yapacaksın çok merak ediyorum? Call of Duty son serisini mi oynayacaksın? ya 40 mp kamerayı ne için istiyorsun? marsta hayat olup olmadığını mı araştıracaksın oturduğun yerden? biraz mantıklı konuşun. insan gözünün algıladığı belirli bir çözünürlük var. 8 mp yeterli sadece yazılımı geliştirmeleri gerekiyor. ayrıca bir telefonda 8 gb ram i kullanacak kapasite olması için ona göre bir işlemci ve batarya düşünürsen; batarya yı sırt çantanda taşırsın artık...

@24 Nisan 2015 17:18 çok merak ediyorum napacaksın 8 Gb ram ile? 1 - 2 sene daha 3 Gb ram yeter. Peki napacaksın 40 Mp lik kamera ile? değil 40 isterse 140 olsun hiçbir zaman dslr nin kalitesini yakalayamaz. artık şunuda anlayın ya.

@24 Nisan 2015 17:18 Bir sonraki sene üzerine ne koyacaklar ?

gram olarak farklı olsa ne olcak hala aynı kasa sony şu inadından vazgeçsin artık altaki menu geri tuşunu altta kalan boş kısma atsın ki ekran görüntüsü büyüsün o tuşlar orda boşa yer kaplıyor.

Kardesim bos yorim yapmayin kasayi degismesine gerek yok gayet platinium bir kasaya sahip cihaz. Samsung lg boyle bir kasa yapsinlar da gorelim. Tek eksisi bu telefonun kamerasi on ve arka on hala bulanik arkaysa 23 mp nin performansini veremiyor bir turlu yazilimla kamera sekronizasyonu olmadi. Bu senw telwfon almayi dusunen arkadaslar m4 u tek gecerim .

@24 Nisan 2015 18:05 platinium kasa ne la hayır ingilizce bilmiyon, bi de artizlik yapıyon ya o komik işte premium demek istedin sen anladım ben seni.

Tek cümle berbat olmuş sana yakışmadı sony

sanal tuş kadar başına taş düşdün sony!!!! güzelim ekranı öldürüyorsun!

Güzel bi tl yapın da yıllar ca dayan sin

başka bir sitede Z4'ün camsız metal arkası olacağı yazılmıştı.

grafik işlemcisi de Adreno 330 yerine 430 olmuş.

Sen de yorum yaz

Turhost