Sony'den gerçek bir "tasarım faciası!"

Bir akıllı gözlük de Sony'den geldi. Ama bu gözlüğü takmak, biraz yürek istiyor!

  • Kürşat Zaman
Sony'den gerçek bir "tasarım faciası!"
Sony SED-E1

Sony artırılmış gerçeklik gözlüğü SED-E1 SmartEyeGlass'ın Developer Edition modelini yakında piyasaya süreceğini duyurdu. Kısıtlı adetlerde piyasaya sürülecek olan bu model 10 Mart'tan itibaren ABD, Almanya, İngilitere ve Japonya'da piyasaya sürülürken, aynı tarihlerde Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda ve İsveç'te de ticari müşterilere /ortaklara sunulmaya başlanacak. SED-E1, İngiltere ve Almanya'da şimdiden ön siparişe açılmış durumda.

İlk bakışta biraz garip...

Sony SED-E1 SmartEyeGlass

Google Glass'ı "stil" bulmayanlar için kötü haberlerimiz var, Sony'nin yeni gözlüğü ilk bakışta Samsung SmartTV'lerin 3D gözlüklerini andırıyor, ancak onlardan bile daha ağır ve iri gözükmekte. Üstelik gözlüğün bataryası, hoparlörü, mikrofonu ve navigasyonu sağlayan dokunmatik sensörünün bulunduğu kumanda da küçük ve şık sayılmaz, üstelik bir kablo ile gözlüğe sürekli bağlı kalmak zorunda.

SmartEyeGlass WLAN veya Bluetooth üzerinden bir Android cihaza bağlanabilmek için geliştirilmiş durumda; üzerinde bulunan 3MP kamera resim ve video (sessiz video) çekebiliyor. Elbette bu zaten sınırlı olan batarya ömrü üzerinde pek iyi bir durum yaratmayacaktır.

Normal şartlar altında 150 dakika (saat değil) batarya ömrü olması beklenen SmartEyeGlass, kamera çalıştığında 80 dakikadan fazla dayanamıyor. Üstelik Sony, Wi-Fi'ın açık olup olmaması, ortam sıcaklığı ve bağlandığınız Android cihazın modelinin de bu pil ömrü üzerinde etken olacağını belirtmekte.

Peki şu haliyle ne kadar yeterli?

Sony SED-E1 SmartEyeGlass

Sony, SmartEyeGlass'ın geliştirilmiş bir AR deneyimi sunacağını söylese de gözlükten görebileceğiniz görüntü 8-bit'lik, gayet "retro" duran iki renk ekranlardan ibaret. Microsoft'un HoloLens'inin çok daha detaylı ve renkli ekranları ile baş etmesi kolay olmayacak gibi görünüyor.

Bu karamsar ortamın içerisinde İyi haberler de mevcut. Sony, hiç geciktirmeden bir SDK (geliştirici kit'i) piyasaya sürmüş durumda ve ilk olarak piyasaya sürülecek olan Developer Edition modelinin de uygulama geliştiricilere destek olmasını bekliyor.

SmartEyeGlass şu haliyle çok çekici gözükmese de Sony kesinlikle son sözünü söylemiş değil. Sony bu Developer Edition modelinin geliştiricilerin ilgisini çekmesini ve bunun da çok daha rekabetçi bir AR gözlük geliştirilmesi için kendilerine destek sağlamasını bekliyor.

Cihaz, Sony Developer World sitesi üzerinden satılacak ve fiyatı da 840 dolar civarında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bu değilde Sony'nin her gözlüğü akıllı yapan aparatı çok iyi

developer daha geliştirme safjasında olduğu anlamına geliyorsa piyasaya sürülmeden önce test aşamasında olan bu ürünün çıkışı öncesi daha ergonomik bir sürümü Sony tarafından yapılacaktır heralde.

@19 Şub 2015 22:56 Çok biliyorsun ama herhalde yazacağına "heralde" yazan birisi ne kadar önemsenir bilemiyorum.

HoloLens tüm dengeleri alt üst etti...

sony den beklemediğim bir tasarım :(

Katılıyorum hololens bunları siler atar

Hololens varken kim,ne yapsın bu dandik cihazları microsoft yapmış abi zaten yazılım konusunda da en azından hololens destek alır garanti gibi bişey

Muhteşem :-)

yapma sony :( çok acayip olmuş, yine eline patlayacak işte

Başliga dikkat sokakta sonynnin tanittigi.... Turkceyi duzgun kullanin

Vasat bir çalışma gözlükte denge bile yok çekilen 2 resimde de gözlüğün bakış açımıza göre sağa yatık olduğu gözüküyor ki google glass incecik cam çerçeve ve ozellik olarak daha iyi o yüzden 840 $ gibi bir ücret için değmez.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play