Sony'nin Marshmallow konsepti umut veriyor!

Sony'nin üzerinde çalıştığı Android Marshmallow güncellemesi nasıl görünüyor, neler sunuyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Sony'nin Marshmallow konsepti umut veriyor!
Görseller: Android Authority

Sony'nin Android'li telefonlarında kullandığı arayüz, yaşlanma belirtileri göstermeye başlamış olabilir. Ancak firma, rakiplerindeki kadar olgun görünmeyen arayüzünü Android Marshmallow güncellemesiyle baştan aşağı yenileyecek gibi görünüyor.

Concept for Marshmallow programı sayesinde Sony, yeni güncellemesi hakkında kullanıcılardan geri bildirim topluyor ve yeniliklerini gelen tepkilere göre şekillendiriyor. Marshmallow güncellemesinde en çabuk dikkatinizi çeken değişiklik ise arayüzün son derece akıcı ve hızlı olması. Daha önce rakiplerin gibi davranarak Android'in birçok kısmını kişiselleştirme yolunu izleyen Sony, Marshmallow'da "az çoktur" yaklaşımını kabul ederek Marsmallow'un stok görünümüne bağlı kalıyor.

Güncellemedeki Sony lanucher, eskisine benziyor ancak onu hızlandıracak geliştirmeler yapılmış. İki seçeneğe sahip olan launcher, bu seçeneklerin ilkinde (Klasik) size klasik Android giriş ekranını sunuyor. İkinci seçenekte (Modern) ise tüm uygulamalarınız giriş ekranında listeleniyor. Sony, Ayarlar uygulamasında bazı değişiklikler yaparak bu bölüme stok uygulamaya göre daha fazla ayar eklemeyi tercih etmiş - bizce bu, iyi bir şey.

Sony, Android'in stok Galeri ve Müzik uygulamalarını kendi Albüm ve Müzik uygulamalarıyla değiştirmiş. Her iki uygulama da oldukça temel işlevlere sahip, ancak güncellemenin henüz konsept aşamasında olduğunu ve final sürümde değişebileceğini, üzerine yeni işlevler eklenebileceğini unutmamak gerekiyor.

Sony'nin Concept for Marshmallow programı, hızlı güncellemeleriyle de bizleri ümitlendirdi. Güncellemeleri yavaş sunmasıyla tanınan Sony, program için bir haftada 7 güncelleme sunmuş bulunuyor. Final sürümdeki güncellemeler elbette bu kadar sık olmayacak, ancak Sony'nin sıkı çalıştığını bilmek güzel.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

sony turkıyede satısı artıcak galıba bu normal bır durum z5 basarılı bır ürün kabul etmek lazım

"Güncellemeleri yavaş sunması ile tanınan Sony" nasıl bir cümledir arkadaşım. Android 5 sürümünü dünyada ilk Sony piyasaya sundu. Daha ne yapacak acaba merak ediyorum? Ayrıca, güncellemeyi tam oturtmadan piyasaya gönderip, arkadan her hafta güncelleme yapmak yerine taşlar yerine oturduktan sonra güncelleme yapıyor. Bunun nesi kötü şimdi anlamadım? Ayrıca, 2012 yılında tanıttığı telefonuna bile güncelleme veren firmadan daha ne istiyorsunuz acaba?

@23 Kasım 2015 09:25 kesinlikle haklısın arkadaşım..şu an 5.1 bence süper.sorunsuz ve stabil...inan gelmesede olur yenisi :) başka markalar birçok modeline bir kez bile güncelleme vermiyor...

@23 Kasım 2015 09:25 O dediğin htc olmasınmı acaba ?

@23 Kasım 2015 15:32 htc m7'ye en son hangi sürümü verdi? m7 ile aynı anda çıkan sony telefonum var ve ondan daha üst sürüm android kullanıyorum bunun farkında mısın acaba?

Sony güncellenmesi mi yavaş? Xperia Z, Samsung Note 4'ten önce 5.1.1 güncellemesi aldı. Samsung Xperia Z ile aynı zamanda çıkardığı cihazlara 5.1.1 verdi mi sahi?

Z3 compact güncelleme iyi olmamış stamini modunun kaldırılması hiç iyi değil

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play