Sosyal ağlara öfke püskürüyoruz ama...

Facebook gibi bedava sitelere kızıyoruz; bağırıp çağırıyoruz. Ama unutmamamız gereken bir şey var!

  • Zeynel A. Öztürk
Sosyal ağlara öfke püskürüyoruz ama...
Şirketler kârlarını maksimize etmek isterler...

Sosyal ağların özel bilgilerimizin bir kısmını ortaya çıkararak üzerimizden para kazanmaya çalışması, ne kadar tepki çekse de aslında yadırganacak bir durum değil.

Instagram'ın geçtiğimiz hafta gizlilik ilkelerinde yaptığı değişiklikler, kullanıcıları arasında büyük bir öfkeye neden olmuş, kullanıcılar Instagram'ın kendilerine ihanet ettiğini düşünmüşlerdi. Ancak çoğu Instagram kullanıcısı, tam olarak neye kızdığını bilmiyordu. Dahası aynı kullanıcılar, benzer şartları Facebook'a kaydolurken kabul etmişlerdi.

Sadece Instagram'da değil, Facebook'un gizlilik ilkelerinde bir değişiklik yapıldığında da benzer tepkiler ortaya çıkabiliyor. Ancak Facebook'un (ve diğer sosyal ağların), gizliliğimizin belirli bir bölümünü açığa çıkarmadan reklam verenlerin dikkatini çekemeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Reklam verenlerin yokluğu ise Facebook'un gelir elde edememesi, dolayısıyla bize hizmet verememesi anlamına geliyor. 

Kısaca özetlemek gerekirse Facebook, Twitter ve Instagram'ın gelir elde etme amacı, bizi yok sayarak her bilgimizi satmaya çalıştıkları anlamına gelmiyor. Böyle bir şey yapmaları, onlara çok fazla kullanıcıya malolurdu. Ancak şunu bilmemiz gerekiyor: Sosyal devler, bizim can dostumuz değiller. Şimdiye kadar olduğu gibi gibi bizi mutlu etmekle, para kazanmak arasındaki en iyi dengeyi kurmaya çalışacaklardır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

başka şekilde olması da düşünülemezdi zaten :)

Türk Telekom da bilgilerinizi digitürk e satıyor bilginiz olsun. her gün arıyorlar beni TTNET ile sözleşmemin ne zaman biteceğini, adımı, bilgilerimi hepsini biliyorlar. Bu konuya çok özen gösteren biri olarak son dönemlerde bütün ttnet kullanıcılarını aradıklarını biliyorum. Hepimiz çıkmışız satılığa, en güvenli pc, interneti olmayan pc :D

@26 Ara 2012 16:26 Nasıl yani bilgiler ellerinde ve sözleşmenin bitiş tarihini soruyorlar. Ayrıca internetsiz PC de hacklenebilir.

@26 Ara 2012 18:58 Biliyorlar diyor soruyorlar demiyor.. En güvenlisi diyor hacklenemez demiyor..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play